Zayıflama 26 Ekim 2021 - 16:15:15

İdeal Kilo ve Beden Kitle Endeksi Hesaplama

İdeal Kilo ve Beden Kitle Endeksi Hesaplama

İdeal kilo hesaplama formu aracılığı ile cinsiyet, boy, kilo ve yaş bilgilerinizi girerek vücut kitle endeksi analizi ile birlikte ideal kilonuzu cinsiyete, yaşa ve boya göre en doğru şekilde hesaplayabilirsiniz. İdeal kilomu nasıl hesaplarım, vücut kitle indeksi kaç olmalı diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

İdeal Kilo Hesaplama Formülü Nedir?

Bir insanın sağlıklı vücuda sahip olması için gereken ortalama kilo değeri ideal kilo olarak tanımlanır. Boya göre ideal kilo hesaplama yapılırken aynı zamanda birtakım parametreler de yer almaktadır. Kişinin cinsiyeti, yaşı ve kilosu ile beden kitle endeksi hesaplanır ve bu değer ideal kiloda olunduğunu ya da olunmadığını gösterir.

Genel olarak hafızalarımızda zayıflık sağlıklı bir ölçü olarak gözükse de aslında bu yanlış bir bilgidir. Zayıf olmak vücudun normalde olması gereken ağırlığından daha az düzeyde olmasıdır. Bu durum şişman bir vücuttan farksızdır ve fazla kilolardan kaynaklanan sağlık problemleri aynı şekilde zayıf vücutlar da ortaya çıkmaktadır. Kilonuzu kontrol altında tutmak için haftada en az bir kez tartılmanızı ve ideal kilo hesabı yapmanız gerekmektedir.

İdeal Kilo Nedir? Beden Kitle İndeksi Hesaplama

Genel anlamda ideal kilo kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Belli kilo değeri herkes için ideal olmamaktadır. Buradaki önemli değer vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksi 19-25 arasında olanlar ideal kiloda demektir. İdeal kilo demek kişinin ne şişman ne de zayıf olması demektir.

Herkesin aileden gelen genetik bir vücut yapısı vardır. Fazla şişman ya da zayıf olmak bu genetik yapının bozulmasına sebep olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak ise hem fiziksel hem de ruhsal açıdan birçok sağlık problemi boy göstermeye başlamaktadır. Vücudun her türlü vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve mineraller ancak dengeli beslenme sonucunda sağlanmaktadır.

Diyet yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenme uygulanırsa ideal vücut ölçülerine sahip olmak daha kolay olur. Vücudun boy ve kilo oranına göre beden kitle indeksi hesaplama sağlanabilir ve bu oran sonucunda nasıl bir vücut yapısına sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

İdeal Kilo Kaç Olmalı? İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

İdeal kilo ölçülerine sahip olan bir vücut daha sağlıklı ve daha zinde olmaktadır. Bu kiloya ulaşmak için metabolizmanın dengeli ve düzenli çalışması gerekmektedir. Yaşa göre kilo hesaplama yaptığımızda kişinin vücut kitle indeksinini 19-25 arasında olması gerekmektedir. Bu ideal kiloyu göstermektedir.

İdeal kiloya ulaşmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Böylece vücudunuzda yağ oluşumu engellenir ve vücut sadece ihtiyacı olanı alır. Dengeli ve yeterli beslenerek almış olduğumuz enerji miktarı ile gün içerisinde yakmış olduğumuz enerji miktarı eşit olursa kilo verme işlemi gerçekleşmemiş olur. Fakat kiloluysanız ya da çok zayıfsanız o zaman durum farklılaşır.

Kilo verme işlemi gün içerisinde harcadığımız kalori miktarının beslenerek aldığımız kalori miktarından yüksek olması sonucunda gerçekleşir. Eğer vücutta fazla kilo varsa, o kilo verilene kadar gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerden aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanız gerekir.

Dengeli beslenmede bu ikisi eşitlenir ve vücut standart seyrini korumaya başlar. Eğer ki kilonuz ideal düzeyde ise bunu korumak için gün içerisinde yakmış olduğunuz kalori ile almış olduğunuz kaloriyi eşitlemeniz gerekmektedir. Eğer zayıf biriyseniz de günlük alınan kalori miktarının yakılandan fazla olması gerekir. Bu şekilde ideal kiloyu yakalamak mümkündür.

Yaşa, Boya, Cinsiyete Göre Vücut Kitle İndeksi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İdeal kilo hesaplaması boy, kilo, yaş ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bu kilonun hesaplanması sonucunda ortaya çıkan vücut kitle indeksi nasıl bir yapıya sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu oranlara göre vücudunuzdaki yağ miktarı hesaplanır ve zayıf, şişman, obez gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Beden kitle indeksi vücut ağılığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi sonucunda elde edilmektedir. Çıkan değerlerin ise her birinin bir göstergesi ve karşılığı bulunmaktadır. Eğer çıkan değer 19'un altındaysa fazla zayıfsınız demektir. 19-25 arası normal iken 25-30 arası hafif şişman demektir. 30-35 arası ise şişman anlamına gelir. 35 üzeri değeri ise obezite grubna dahil edilir.

Boy Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? Nasıl Ölçülür?

Günümüzde hem fazla zayıflık hem de obezite gibi sağlık problemleri fazlasıyla görülmektedir. Özellikle zayıf kadın güzeldir anlayışından kaynaklanan bilinç ile 0 beden olmaya çalışmak ve normalden daha az tüketerek aşırı zayıf konumuna düşmek gibi düşünceler hakimdir. Ya da dengesiz ve sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan obezlik gibi hastalıkla söz konusudur.

Unutmayın ki vücudunuz ideal kilo seyrinde ise sağlıklıdır. Vücudu için en uygun kiloda olan bir birey hem sağlıklı hem de zinde gözükmektedir. Hem beden hem de ruh sağlığının korunması için vücudunuz için uygun olan yapıda ve kiloda olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak beslenme alışkanlıklarımızı düzeltmeli ve dengeli beslenmeye başlamak gerekmektedir.

Eğer boy kitle indeksinizi merak ediyorsanız bu formül vücut ağırlığının boy uzunluğunun metrekaresinde bölünmesi ile sonucu görebilirsiniz. Beden kitle indeksi sonucunda göre ise zayıf ya da şişman olup olmadığını ve kaç kilo vermeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz. İdeal kilo aralığı sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

  • ideal kilo hesaplama
  • ideal kilomu nasıl hesaplarım
  • vücut kitle indeksi kaç olmalı
  • ideal kilo hesaplama formülü
  • ideal kilo
  • boya göre ideal kilo hesaplama
  • ideal kilo nedir
  • beden kitle indeksi hesaplama
  • ideal kilo kaç olmalı
  • ideal kiloya nasıl ulaşılır
Yorumlar
Hatice Karakaş boy kilo hesabı yapıyorum beden kitle endeksimi hesaplıyorum ideal kilomu ölçüyorum her sonuç kilo vermem gerektiğini söylüyor. Yemeyi çok sevdiğim için bir türlü diyet yapamıyorum. Kızlar bana diyet yapmadan zayıflamak için ne önerirsiniz? cevapla
burcu atılgan epey zamandır zayıflamak istiyordum 3 ay önce diyete başladım yanısıra form çayları tüketiyordum. Bugün nihayet ideal kilo hesaplama sonucunda kilolu demedi bana :) aşırı mutluyum darısı fazla kilosu olanların başına :)
Deniz Ay Diyet yapmadan zayıflamak biraz zor ama size düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmanızı tavsiye ederim, mümkünse bir süre spora başlayın zayıfladikca kendi formunuzu korumak isticeksiniz.
Ebru Atak kişinin kendisini rahat hissettiği kilo aslında ideal kilosudur. Gerçekten de böyle. Birkaç ay öncesinde 10 kilo fazlam vardı. Yolda yürürken dahi üzerimdeki ağırlığı fazlasıyla hissediyordum. 3 ayda yavaş yavaş bu on kiloyu verdim. Şuan o kadar rahatımki kuş gibi hafifledim diyebilirim. Az önce boyumu kilomu hesapladım 2 kilo fazla çıktı ama o kadar da önemli değil. 1-2 ay içinde onları da vermiş olurum. cevapla
Perihan Özçelik birkaç aydır yediklerime dikkat etmediğim için normalin üzerinde yemeye başlamıştım. Kilo aldığımı hissediyordum ama kaç kilo aldığıma dair bir fikrim yoktu. Bu sabah tartıldım tam 64 kilo olmuşum. Bugün tesadüfen sitenize denk geldim kilomu hesaplayınca tam 7 kilo fazlam olduğunu gördüm. Arada bir tartılmak ve kilo hesabını da yapmak lazım :) cevapla
Ayten Kaplan 32 yaşında 61 kilo bir bayanım. Kilomu hesaplayınca 6 kilo fazlam olduğu ve 55 kilo olmam gerektiği sonucu çıktı. Gerçektende 5-6 kilo vermem gerektiğini düşünüyorum. Kilo hesaplama formülü doğru sonuç veriyor. Zayıf mıyım kilolu muyum diye merak ediyorsanız hemen hesaplayın :) cevapla
Kübra Hamzaoğlu 25 yaşındayım ve fazla kilolarla başım dertte. Hesaplama sonucunda ideal kilom 58 olması gerekirken ben 78 kiloyum. 20 kilo fazlam var nasıl verebilirim?:( cevapla
Serap Merhabalar! Bende 1.60 boyunda 42 kilo bir kızım. Kilo verme konusunda hiçbir siteye takılmayın. Internetten araştırın evde her gün yapabileceğiniz sporları inanın 10 dakika sürmez. Günde 2 dakika plank yapın. istediğinizi yemeyi kesin. Bol bol su için. :)
Esra Ülkü Hesapladım ve şuanki kilom ideal kilo çıktı çok mutlu oldum:) Önceden zayıftım ve sağlıklı kilo almak için bitkisel yöntemler denedim. İşe de yaradı :) cevapla
ahmet bende kilo olmak istiyorum sen ne yaptın bilgi verir misin?
Ceren Sancak hesaplamaya göre 6 kilo vermem gerekiyor! hesaplama iyi güzel de ben bu 6 kiloyu nasıl vereceğim ona bir çare bulun bari :) cevapla
buse seçkin polis olmak için bayanlar için boy kilo kaç olmalı bilen var mı? cevapla
Nazlı Olgun Boyuma ve yaşıma göre kaç kilo olmalıyım dediğimde etrafta sorduğum herkes farklı birşey söylüyordu ben de bunun bilimsel karşılığını öğrenmek istedim. Yani etrafımdakilerin ne düşündüğü değil gerçekten bilimsel olarak kaç kilo olmam gerektiğini sayenizde öğrenmiş oldum. Birkaç kilo fazlam çıktı zayıflamak için hemen başlayacağım. cevapla
cansu şenyüz kilo korumak için bana ne önerirsiniz. Şu an tam olmam gereken kilodayım ama kilo almaktan korkuyorum. Formda kalabilmek için pratik çözümler önerebilecek var mı? cevapla
Elif Bozkuş arkadaşlar çok sık tartıldığım için sanki hiç kilo vermiyormuşum gibi geliyor. Halbuki haftalık bazda 1-2 kilo verebiliyorum ama çok sık tartıya çıktığım için ufak rakamlar oynuyor. Sık tartılma huyundan vazgeçmek için bana ne önerirsiniz. Tartıya çıkmadığım zaman sanki çok kilo almışım gibi hissediyorum. Artık bu durum beni rahatsız etmeye başladı cevapla
Zeynep Ulus Test sonucuna göre 3 kilo fazlam çıktı. Normalde iri kemikli bir vücudum olduğu için ben buna bağlıyorum. Normalde çok sıkı diyet yapan biri değilim ama akşamları daha az yiyerek kilomu koruyabiliyorum. Kilo almamak isteyen arkadaşlara naçizane önerim şu olur. Arkadaşlar kesinlikle akşam yemeğini fazla yemeyin hele hele ekmeği kesinlikle akşamları yemeyin. Bu dediğimi yapın 1 ayda 2-3 kilo garanti verirsiniz. başka hiçbir şeye gerek yok cevapla
Yasemin Kaşıkçı İdeal kiloma göre sadece 1 kilo fazlam çıktı:) Son zamanlarda yediklerimden olsa gerek biraz kilo almıştım. Neyseki 1 kilo çabul verilir:) cevapla
Cansu Bulut Aslında en sağlıklı olmak zayıf değil ideal kiloda olmakmış. Geçen gün tv de dinledim uzmanlar ideal kilonuzdaysanız zayıflamak için uğraşmayın en sağlıklısı budur diyorlardır. Burada hesapladım ben ideal kilomdayım:) o yüzden zayıflamama gerek yok:) cevapla
Şirin Yaşar Vücut kitle indeksimi ölçtüğümde biraz kilolu çıkıyorum. Aslında zayıflamak istiyorum ama bu pek mümkün olmuyor nedense. Yaklaşık olarak bi 8 kilo fazlam var doğal yöntemlerle zayıflamak istiyorum. İdeal ölçülere kavuşmam için nasıl bir diyet programı uygulayabilirim??? cevapla
Gülseçin Kuşçu İdeal kilo nasıl hesaplanır yaşa göre? Boy kilo endeksi hesaplama yapmak istiyorum. Bunun için hangi bilgiler gerekli? Kilo vermeyi düşünüyorum da bunun için ideal olanı hesaplayıp ona göre kilo vermek istiyorum Çünkü asıl sağlıklı olan çok zayıf olmak değil normal kiloda olmakmış cevapla
Bengü Deniz İdeal kilo endeksi hesapladığımızda çıkan sonuç aralığı bize neyi anlatıyor? İdeal kilom kaç olması gerekiyor onu öğrenmek istiyorum. Bunun için boy kilo ve yaş aralığı yeterli oluyor mu? Hesapladığımda vücudumdaki fazla yağ oranı da otaya çıkar mı? cevapla
M. Doğan Ben her zaman sayılı ve sınırlı yemek yerim aslında bunu bana aşılayan annem olmuştur çocukluğumdan bu yana annem bizim hayatın her alanında sınırlı prensipli kurallı yaşamamazı önerdi buda yendiğimiz içtiğimiz yani hayatımızın her alanında kuralcı olmamızı sağladı sanırım bu yüzden şanslıyım cevapla
Şule Yazgan birçok sitede erkek ve bayan için aynı değerler üzerinden hesaplama yapılıyor bu saçma geliyordu sizin sitenizde erkek ve bayan için ayrı ideal kilo hesaplaması yapılıyor o yüzden sizin sonuçlarınıza daha çok güveniyorum. 3 kilo fazlam çıktı bunun için ne yapmam lazım fikir verebilir misiniz? cevapla
Arzu Güzel bir şey yapmişsiniz cevapla
Gamze kis Ya gobek bolgemde cok fazla yaglanma var nasil eritirm dogumdn sonra kaldi ... cevapla
Ayşe 19 yaşındayım boyum170 48 kiloyum cok mu zayıfım saglıgımla ilgili bi sıkıntı olacak kadar? cevapla
Dr. Ceyda SÖNMEZ canım ben doktorum boyun yaşına göre oldukça iyi, ama kilo almalısın. sadece 2 kilo alman yeterli..
kajin<<< merhaba ablalarım ben 12 yaşındayım kilom 23, boyum 1.32.
hiçbir hastalığım yok doktor yemek yemediğim için kilom ve boyumun yetersiz olduğunu söylüyor...
bana tavsiye edeceğiniz kilo aldıran yemek vs. varsa yazarmısınız...
cevapla
Dr. Ceyda Sönmez Merhaba hanımlar ben fizik doktoruyum. zayıflamanız için diyete gerek yok.
araştırmalarımız sonucu 1 ayda 7 kiloyu yok edecek tarifi öğrendik.
Bir piskiyatrist arkadaşım bu tarif sonucu 6 kilo 20 gr verdi.
Tarif aşağıda yazılı öneririm...
-2 adet soğan cücüğü,
-Bikaç yaprak nane,
-2 çay kaşığı nar ekşisi,
-salatalığın kabukları,
-Ve son olarak 1 yemek
kaşığı yoğurt.

<<önce naneleri, soğan cücüklerini ve salatalık kabuklarını parçalayınız .Daha sonra nar ekşisini ve yoğurdu ekleyerek karıştırınız....
Her sabah aç karnına, bir ay boyunca yiyiniz...
etkisini göreceğinizden emin olunuz...

kaç kilo verdiğinizi yorumlarda yazmayı unutmayınız....
olursa bir sorun yorumlarda yazabilirsiniz...
SELAMETLE KALIN, HOŞÇAKALIN.....
cevapla
Yıldız Emin kızlar ben ceyda hanımın verdiği tarifi uyguladım ve çok mutluyum...
ideal kilomdan fazla olan 4 kiloyu ceyda hanım sayesinde verdim.
Kesinlikle tarifi öneriyorum......
cevapla
PONİ harika bir şekilde 3 kiloyu Dr. selim sayesinde 1 ayda diyetsiz verdim
sadece bana verdiği tarif sayesinde oldu bunlar.
cevapla
yorum yaz
Açlığı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız? Açlığı Gideren Şeyler Nelerdir?