Yaşam

İnterseksüel Nedir? İnterseksüel Ne Demek? Kimlere İnterseksüel Denir?

25 Temmuz 2018 - 19:53:24
İnterseksüel nedir? İnterseksüel ne demek? Kimlere İnterseksüel denir?

Cinsel kimliklerden biri olan interseksüel hem kadınsı hem de erkeksi özelliklere sahip olan bireylerin çift cinsiyet taşıması durumudur. Doğumda çift cinsiyet olmasına gerek yoktur.

İnterseksüel Nedir, Ne Demek?

Cinsel kimlik kişinin doğuştan edindiği durumlardan biridir. Kişinin görüntü olarak dişi ya da erkek olması cinsel eğiliminin farklı olmayacağı anlamına gelmez. İnterseksüel bir kişi görünüm olarak erkek ya da kadın olabilir. Hormonlara bağlı olarak ilerleyen dönemlerde kişi cinsel kimliğini tercih etmede sıkıntı yaşayabilir. Hem erkeksi hem de kadınsı yapıda olan kişilere verilen interseksüel tanımı 1916 yılında ilk olarak ortaya atılmıştır. Genel olarak interseksüel çift cinsiyetli doğan kişilere direk olarak belirlenen bir durumdur. Fakat doğum sonrasında kişinin tercihlerini belirlemesi sırasında da ortaya çıkabilmektedir. Kromozom yapısının bozukluğundan kaynaklı ve iç güdüsel olarak meydana çıkan bu durum kişinin kendini çift cinsiyetli olarak hissetmesine neden olmaktadır.

İnterseksüel Kimlere Denir? Nasıl Olunur?

Kişinin doğum cinsiyeti dışında karşı cinse ve kendi cinsine karşıda ilgi duyması ve her iki cinsin özelliklerini taşıyarak yaşaması kişinin interseksüel yapıda olduğunu gösterir. Dünyada özellikle ABD kesimin her 2000 çocuktan 5' inde görülen bu durum ülkemizde daha çok kırsal kesimlerde yapılan akraba evliliklerinden dolayı meydanı gelebilmektedir. Genetik bozukluk olarak meydana çıkan bu durumun görüntü olarak da çift cinsiyetli doğan kişilerde mevcuttur. Bunun yanı sıra iç güdüsel olarak hem erkek hem de kadın olarak kişinin kendini hissetmesi birçok sorun yaşamasına da neden olur. İnterseksüel durumunun ilk olarak ortaya atılmasından sonra kişilerin genetik yapıları yakından takip edilmiştir. Kişinin hem erkek hem de kadın gibi hissetmesi ve her iki cinse de cinsel istekle yaklaşması kişiyi çok fazla rahatsız edici durumlardan biri olmaktadır.

Toplumda İnterseksüel Olmak Nasıl Karşılanır?

Toplumumuzda ve dünyada kabul edilen cinsel eğilim heteroseksüel cinsel kimliktir. Kadının erkeğe erkeğinde kadın ilgi ve cinsel istek duyması gerekmektedir. Fakat diğer cinsel eğilimler hem bizim toplumumuzda hem de dünya toplumlarında çok fazla kabul gören yapıda değildir. İnterseksüel yapıda olan birinin görünüm olarak kadın ya da erkek cinsiyet belirlemek oldukça zordur. Genetik yapıdan kaynaklı kişinin kendini nasıl hissettiği çok önemlidir. Erkeğin kadınsı hareketleri ve buna bağlı olarak da erkek yapısına da yakınlık göstermesi interseksüel eğiliminin fazla olduğunu işaret edebilir. Fakat kişinin hem kadın hem erkek yapıda olması çift cinsiyette olmasına neden olur.

İnterseksüel Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnterseksüel kişiler cinsel kimliklerini saklamak için çok fazla çaba sarf etmezler fakat doğuştan gelen bir durumda hangi yöne doğru eğilim göstereceği belli bir yaş sonrasında ortaya çıkmaktadır. Hormon tedavileri ve ameliyatlar ile doğumdan gelen bu durumlarda tedavi olması durumu yüksektir. Fakat tedavi olmak istemeyen ve cinsel kimlik olarak kabul eden kişi sayısı da oldukça fazladır.

Yorumlar
Hasan Bilsel 25 Temmuz 2018 - 20:03:24 İnterseksüel biseksüel farkı nedir? İkisinde de sanırım tercihler aynı şekilde oluyor ama aralarında nasıl bir fark var tam olarak bilen var mı? interseksüel ünlüler oldukça fazla. Hatta toplumda bu tarz bireyler de bulunuyor. Tam olarak ne demek?cevapla
Psikolog 03 Haziran 2020 - 06:29:22 Merhaba bu yazıya tesadüfen denk geldim fakat yanlış bir bilgilendirme yapılmıştır. İnterseksüel doğumda kişilere atanan cinsiyet kavramlarından biridir. Genital ve üreme organlarıyla ilgilidir. İnsanların az denemeyecek kadar büyük bir kısmı sadece penis ya da vajina+rahim ile doğmuyor. Çift cinsiyet kavramı güncel olmayan bir ifadedir. Kişinin erkeksi ya da kadınsı olması onun cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile ilgilidir. Biseksüel olması ise cinsiyet yönelimi ile ilgili bir kavramdır. Kişinin doğduğu bedeninden fiziksel yapısından bağımsız hissettiği cinsiyet kimliği çok daha fazla çeşittedir. Bu cinsiyet kimliğine göre kendini kadın ya da erkek tanımlayan bir kişi eğer cinsel çekim açısından iki cinsiyete de çekim hissediyorsa biseksüellikten bahsedebiliriz. Aradaki fark yani kişi doğduğunda kadın erkek ya da interseks olarak fiziksel özellikleri olabilir. Fakat kendi hissettiği varolduğu cinsiyet bu fiziksel özelliklerden farklı ya da aynı olabilir. Yani kişi mesela penis ile doğdu buna bakılıp ona erkek dendi fakat belirli bir yaştan sonra kişi kendini kadın olarak hissetiğini kadın olduğunu söyledi.(trans kadın) Bu kişi erkeklerden cinsel duygusal çekim duyabilir (heteroseksüel) kadınlardan duygusal cinsel çekim duyabilir (homoseksüel) ya da ikisinden de cinsel duygusal romantik çekim duyabilir (Biseksüel) basitçe böyle.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: