Poliseksüel nedir? Poliseksüel ne demek? Kimlere Poliseksüel denir?
Yaşam

Poliseksüel Nedir? Poliseksüel Ne Demek? Kimlere Poliseksüel Denir?

25 Temmuz 2018 - 23:43:25

Poliseksüel kavramı aslında Latince çok anlamında olan poli ile beraber cinsel eğilimi ifade etmek için kullanılmaktadır.

Poliseksüel Nedir, Ne Demek?

Çoklu cinsel eğilim olarak da isimlendirilen bu cinsel eğilim cinsiyet ve cinsel eğilim fark etmeksizin cinsel istek ve arzu hisseden kişilere poliseksüel denilmektedir. Kişinin cinsiyet ayırmadan ve cinsel eğilimi her ne olursa olsun cinsel istek ile yaklaşması ve cinsel ilişkiye girebilmesine poliseksüel cinsel eğilim denilmektedir. Poliseksüel kişiler genel olarak cinsiyet ayırt etmezler. Buna bağlı olarak cinsel eğilimi her ne olursa olsun karşısındaki kişiye karşı cinsel istek hissedebilir. Panseksüel ile çok fazla karıştırılabilmektedir. Fakat panseksüel eğilim sadece kadın ve erkeğe her iki cinse de cinsel istek hisseder. Poliseksüelde ise cinsel eğilimde fark edilmez. Her tür cinsel eğilimi olan kişiler ile de ilişki kurabilmektedir.

Poliseksüel Olmak Toplumda Nasıl Karşılanır?

Psikolojik olarak kişinin poliseksüel yapısı bir süre sonra bazı sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle cinsel eğiliminin dışında herhangi bir cinsel eğilimi olan kişi ile cinsel ilişkiye girmeyen kişilerden tepki almasına neden olabilir. Normal cinsel eğilimi olan kişilerden de aşırı tepki alabilir.

Poliseksüel Kimlere Denir? Cinsiyet Ayrımı Nasıl Olur?

Herhangi bir cinsel eğilimi ve cinsel kimliği olan kişiler genellikle kendi düşüncelerine ve eğilimlerine uyan kişiler ile iletişim kurmaya çalışırlar. Davranışları ve yaklaşımlarından dolayı çok çabuk fark edilen ve farklı cinsel eğilimi olan insanlar toplum tarafından da dışlanabilmektedir. Bu nedenle kendi düşüncelerine yakın kişiler ile iletişim kurarak rahat hareket etmek isteyebilirler. Poliseksüel yapı kadın ve erkekler ile beraber olabildiği gibi ayrıca herhangi bir cinsel eğilimde olan kişilere karşı da ilgi duyabilmektedirler. Her tür cinsel eğilimi olan kişiler ile iletişim kurarak cinsel ve duygusal bağ oluşturabilirler. Cinsiyet ayrımı yapmayan bu yapıdaki kişiler cinsel birlikteliği olduğu kişilerin başkalarıyla olmasını da istemez. Psikolojik olarak kıskançlık gösterdiklerinden dolayı saldırgan yapıya da bürünebilmektedirler. Kişinin cinsel kimliği belli etmesi dışında ayrıca kıskançlığının meydana gelmesi ilişkilerinde kısa süreli dönemler mevcut olabilir. Her iki tarafında poliseksüel yapıda olması birbirleri ile anlaşmalarını sağlayabilir.

Poliseksüel Kişiler Nasıl Olur? Toplumdan Dışlanır mı?

Kadın, erkek ve diğer cinsel eğilimleri olan kişiler ile cinsel ilişki kuran poliseksüeller bu cinsel yapıda çok ayrı olarak meydana gelerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Cinsel eğilimler kişinin toplum içerisinde olmasını ve tercihlerine göre yakınlığı olan kişiler ile bir arada olmasını sağlayan durumdur. Cinsel eğilimlerinde farklılık olan kişiler her zaman toplumdan daha uzak yaşamaya çalışabilir. Fakat cinsel eğilimleri aynı olan kişilerin bir arada bulunduğu ortamlarda kişi tarafından tercih edilebilmektedir. Cinsel kimliğini saklamadan özgür bir şekilde belirten kişiler bir süre toplumdan dışlanabilir. Çeşitli cinsel eğilimler kişilerin uzun süre psikolojik sorunlar yaşamasına neden olduğu gibi yalnız kalma durumu da meydana gelebilmektedir.

Yorumlar
Semra Türkay 25 Temmuz 2018 - 23:53:25 Poliseksüellik nedir? Bu cinsel tercihte cansız varlıklara da ilgi duyulabiliyor mu? Bu tarz kişileri nasıl anlayabiliriz? Birde bu durumun oluşmasına neden olan etkenler nelerdir? Doğuştan kaynaklanan bir durum mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: