Sağlık 25 Haziran 2021 - 08:18:16

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Fiyatları Ne Kadar?

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Fiyatları Ne Kadar?

Yüksek oranda protein içeren karpuz çekirdeğinin faydaları ve fiyatları ile ilgili birçok bilgi bulunmaktadır.

Karpuz Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Yaz aylarının en çok sevilen meyvesi olarak gösterilen karpuzdaki çekirdekler de kendisi gibi faydalıdır. Karpuz çekirdeğinin kurutulup kavrulması ile edilen besinin tadı oldukça güzeldir. 1 bardak kurumuş karpuz çekirdeğinin gün içindeki protein gereksiniminin yüzde atmışını karşıladığı belirtilmektedir. Protein içeriği olarak yüksek bir besin olduğu için önemlidir. Karpuz çekirdeği içinde arginin ismindeki protein yer alır. Arginin kas yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Genellikle bu proteini sporcu kişiler kullanılır. Özelliklerinden biri büyüme hormonlarını tetiklemesidir. Ayrıca içinde lizinin proteini barındırır. Vücudunu geliştirmek amacıyla spor yapan kişiler yapay protein tozları yerine karpuz çekirdeğinden fayda sağlama ihtimalini elde edebilmektedir.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Rengi muhteşem olan karpuzun tadı da aynı şekilde muazzamdır. Meyvesi gibi çekirdekleri de faydalı olan karpuz, çekirdeğiyle beraber tüketildiği zaman vücuda sağladığı yararlar artmaktadır. Betakaroten oranı fazla olan karpuzun içinde C ve A vitaminleri fazladır. Ayrıca B6, B1 ve B vitaminlerini de bulundurur. Bu vitaminlerin özelliği vücuda enerji vermesidir. Hastalıkların karşısında duran karpuz görme bozukluğuna iyi gelir. Vücudun enerjik ve zinde olmasına yardım eder. Bol sulu olduğu için böbrekler için de yararlıdır. Faydalarının daha fazla alınması için çekirdekleriyle beraber tüketilmesi önerilir. Çekirdekler içinde cucurbocitsin isminde bir madde içerir. Bu maddenin kan basıncını düzenleme özelliğinin olduğu belirtilir.

Karpuz Çekirdekleri Nasıl Yenir?

Karpuzun tüketilme esnasında çekirdeklerinin iyi bir şekilde çiğnenmesi sağlık için etkilidir. Çiğnenen çekirdeklerin etkisi artar, fakat tüketiminin aşırıya kaçılmaması gerekir. Uzmanlar karpuzun aç olarak tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Karpuz tok tüketildiği zaman hazımsızlığa neden olmaktadır. Ayrıca vücutta şişkinliklere yol açar. Bu yüzden aç karnına tüketilmesi daha sağlıklı bir durumdur. C, A vitamini ve demir, potasyum, yağ, karbonhidrat, kalsiyum, protein, selüloz, fosfor içerir. Antioksidan açısından önemli bir yere sahiptir. Karpuz çekirdeğinin bütün bir şekilde yutulması apandisit problemlerine neden olmaktadır. Çekirdeklerin mide aracılığı ile sindirilememesi sıkıntılı bir durumdur. Olasılık olarak düşük bir oran içerse de apandisit sorunu oluşabilir. Bu problem nadir görülmesine rağmen çekirdeklerin iyi bir şekilde çiğnenmesi gerekmektedir.

Karpuz Çekirdeğinin Fiyatları Ne Kadar?

Çekirdeğin fiyatları insanlar tarafından merak edilmektedir. Fiyat olarak ekonomik düzeyde olan çekirdeklere rahatça ulaşılabilir. Çekirdekten ziyade karpuz çekirdeği yağı da sık bir şekilde kullanılır. Üretimi çok fazla yapılmayan bu yağ farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Yağlar Türkiye'de uygun fiyatlara bulunabilir. Karpuz çekirdeği yağının en bilindik yararı cilt ve saça olan etkisidir. İçeriğinden dolayı vücut tarafından kolay bir şekilde emilmektedir. Saçların canlı görünmesini sağlar. Yağ saçlara masaj yaparak uygulanabilir. Karpuz çekirdeği fiyatları hakkında güncel bilgi almak için aktara danışılmaktadır.

  • karpuz çekirdeği
  • karpuz çekirdeğinin faydaları
  • karpuz çekirdeği fiyatları
Yorumlar
Hanife Çetin Karpuz çekirdeği protein içerir mi? Yenir mi? Nasıl yenir? Normalde çekirdeklerini hep ayırırım kenara yemem ama çok faydalı olduğunu duydum bunun için yemeyi düşünüyorum. Fiyatları ne kadar hazır halde satılıyor mu? cevapla
Okan Erçelik Bu kadar önemli proteinler içerdiğini ilk defa okudum faydalı bir yazı olmuş hakikaten. Karpuzu bir kenara koyup çekirdeğini yemek geldi içimden. Karpuz çekirdeği nasıl yenir ? Bu konuda fikri olan varsa yazsın lütfen. Kavurmak mı gerekir.? Yerken parçalanmalı mı? Yoksa direkt yutulmalı mı ? Yoksa karpuz yerken yanlışlıkla yutulanın da faydası olur mu? cevapla
yorum yaz
Kuduz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?