Kilo aldırıcı ve kas yapıcı besinler
Sağlık

Kilo Aldırıcı ve Kas Yapıcı Besinler

26 Ekim 2018 - 11:23:36

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için yağlı değil; kas yapmaya yardımcı olan kilo aldırıcı besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

aronya çayı

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz?

Günümüzde kadın erkek birçok kişi kilo almak için farklı yöntemler denemektedir. Kilo almanın birçok yolu bulunsa da sağlıklı kilo almanın yolları öncelikle az yağlı besinlerin tüketilmesi ile gerçekleşmektedir. Kilo almak için öncelikle düzenli bir beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Öncelikle kalorisi çok yüksek besinleri tüketmek yerine sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerektiğini unutmayınız. Kilo alma sürecinde asıl önemli olan yediğiniz yiyecekler ile vücudunuza aldığınız günlük kalori miktarını arttırmaktadır.

Kilo Aldırıcı Besinler Nelerdir?

Fıstık, badem, ceviz, kuru kayısı, fındık gibi kuruyemişler kilo almaya yardımcı sağlıklı kuruyemişler olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudun kilo alması için gerekli olan yağ oranını bu besinler sayesinde sağlıklı bir şekilde karşılayabiliriz. Kilo alma sürecinde yiyeceklerde zeytinyağı, fıstık yağı ya da soya yağı tüketilebilir. Kilo almak için bitkisel yağlar hayvansal yağların yerine tercih edilebilir. bu yağlar kalori değeri açısından oldukça zengindir. Fıstık ezmesi kilo almaya yardımcı tatlı bir atıştırmalıktır. Bu dönem içerisinde 1-2 kaşık olarak tüketilebilir. Fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Tahin pekmez karışımı hem iştah açar hem de vücuda sağlıklı kilo alma konusunda yardımcı olur. Sabahları ya da günün istenen saatinde bu besin tüketilebilir. Yumurta besleyici özelliği yüksek bir besindir. Her gün en az 1 yumurta yemek protein ihtiyacı için gereklidir. Protein açısından zengin olan diğer besinler yulaf ezmesi ve keten tohumudur. Bu iki besin de kilo alma konusunda oldukça etkilidir. Esmer pirinçler beyaz pirince göre karbonhidrat açısından daha zendir. Hem daha da sağlıklı olan bu besini kilo alma döneminde tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için aynı zamanda balık tüketilmelidir. Meyve tüketimi bağırsakların rahatlaması açısından önem teşkil etmektedir.

Kas Yapan Besinler Nelerdir?

Yumurta kas yapan yiyecekler içerisinde en çok bilinendir. İçerisinde bulunan A, E, D vitaminleri ve yüksek protein değerleri hem tok kalmaya hem de kas yapmaya yardımcı olmaktadır. Balık kas yapıcı besinler arasında önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri sağlıklı kilo almaya ve kas yapmaya yardımcı olmaktadır. Bu besin d vitamini açısından da oldukça değerlidir. Tavuk yemek vücuda protein alımı ve yağ dengesinin sağlanması konusunda oldukça etkilidir. Kas yapmak isteyen sporcular genel olarak tavuk yemeye özen göstermektedir. Soya, içerisinde bulunan amino aistler sayesinde yüksek oranda kas yapıcı özelliğe sahip bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı et insan sağlığı açısından çok önemlidir. Aynı zamanda içerisinde bulunan b12, d vitamini ve yüksek protein oranları kas yapısının gelişmesini sağlamaktadır. Kas yapıcı bir diğer yiyecek genel olarak sabahları tükettiğimiz peynirlerdir. Peynir proteini zengin bir besindir. Bu özelliği onu sağlıklı bir kas yapıcı ilan etmektedir.

Kilo Almak ve Kas Yapmak İçin Yemek Programı

Kilo almaya yardımcı ve kas yapan pek çok besin bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde yemek programınız abur cubur içerikli değil sağlıklı kalori içeren besinleri kapsayan nitelikte olmalıdır. Fast food tarzı yiyecekler kilo aldırır fakat bunlar kas yerin vücutta yağ depolanmasına yardımcı olur. Bu da sağlıklı bir kilo alımı olur. Sağlıklı kilo almak ve kas yapmak için öncelikle protein değeri yüksek kilo aldırıcı ve kas yapıcı besinlerin tüketilmesi gereklidir. Vücuda yağ alımının sağlıklı besinlerle sağlanması gerekir.

aronya çayı

Yorumlar
Serhat Alp 26 Ekim 2018 - 11:33:36 Kilo almak için spora başladım. Yaklaşık olarak 3 ay oldu biraz etkisini görmeye başladım. Kas yapmak için önce biraz kilo almam gerektiğini düşünüyorum. Listemde buradaki yiyeceklerin hepsi var ve bunlar gerçekten etkiliymiş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı