Sağlık 07 Aralık 2021 - 18:01:59

Kilo Almak İçin Ne Kadar Kalori Almalı?

Kilo Almak İçin Ne Kadar Kalori Almalı?

Kilo almak için; doğru şekilde beslenmek gerekirken aynı zamanda iştahın açılmasını sağlayan besinlerden de destek alınması önemlidir.

Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Çoğunlukla pek çok kişi kilo vermeye çalışırken aynı zamanda kilo almak isteyenler de vardır. Vücudun ideal kilonun altında ya da üstünde olması durumu sağlıklı değildir. Yani çok zayıf olmak sağlıklı olmak demektedir. Kilo almak için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızda değişkenlik yapmanız gereklidir.

Genel olarak metabolizma hızı çok yüksek olan ya da gün içerisinde işi sebebiyle sürekli ayakta olan kişiler kilo almakta çok zorlanmaktadır. Hem kadınlar hem de erkekler için ideal kiloda olmak vücut şekli için önemlidir. Erkekler daha kaslı bir yapıya sahip olmak isterken aynı zamanda kadınlarda da vücut hatlarının daha yuvarlak hatlara sahip olmasını istemektedir.

Vücudunuz günlük harcadığı kalori miktarının üzerine çıkılması kilo almayı sağlar. Kilo almak için kalori hesaplama sayesinde kısa süre içerisinde ideal vücut ölçülerine ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanların gün içerisinde harcadıkları kalori miktarlarında büyük değişimler olabilir. İnsanların yaşları, cinsiyetleri, boyları ve kiloları günlük verdikleri kalori miktarı konusunda farklı bilgilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Buna ek olarak kişilerin işlerinin ya da eğitimlerinin devam ettiği dönemlerdeki tempoları da kişilerin fazla kalori yakmasına sebep olabilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için gün içerisinde yakılan kalorilerden daha yüksek miktarda kalori alması gerekir. Ancak bunu yalnızca çok fazla yiyerek gerçekleştirmek doğru değildir. Birçok kişi bir anda bu miktarda yemek yemeye başlamakta da zorlanacaktır. Bunun yerine yüksek kalorili ve az doyurucu olan besinleri tüketmek doğru olan seçenektir.

Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almam Lazım?

Araştırmalar bir kadının gün içerisindeki normal bir yaşam temposunda 2000-2500 kalori yaktığını göstermektedir. Daha yüksek tempoda bir hayata sahip olan kadınların yaktıkları kalori daha yüksek seviyelerde olabilir. Bu sebeple kadınların kilo alması için bu düzeyin üzerine çıkması gerekmektedir. Erkeklerin yaktıkları kalori miktarı ise genelde kadınlara göre daha fazla olurken 3000 kalori seviyesindedir.

Günlük yakılan kalori miktarı metabolizmanın çalışma hızına bağlıdır. Eğer metabolizmanız çok hızlıysa, belirtilen değerlerden daha fazla kalori yakımı söz konusu olabilir. Kilo almak için uzman bir diyetisyene başvurarak günlük almanız gereken kalori değerini belirtleyebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

İnsanlar kilo almak için bir anda çok yemeye başlarlarsa kısa süre içerisinde kilo alabilirler. Ancak bu durum çok sağlıklı değildir. Bir anda insanların midesinin zorlanmasının yanında yenilen gıdaların yağlı olması da kişilerin aldıkları kiloları yağ olarak vücutlarında depolaması anlamına gelmektedir.

Eğer sağlıksız beslenme ile kilo alınırsa vücutta sarkma ve yağ birikmesi söz konusu olmaktadır. Bu durum da fiziğin güzel gözükmemesine sebep olan durumlardan birisidir. Spor yaparak kilo almak sağlık açısından en doğru tercih olacaktır. Genel olarak spor yapmak kalori yakmaya sebep oluyor olsa da doğru beslenme ile birlikte kişiler kilo alır ve aldıkları bu kiloları kas olarak vücutlarında biriktirirler. Böylece hem fizikleri çok düzgün bir hale gelir hem de kilo konusunda sıkıntı yaşamamaya başlarlar.

Eğer kilo almak için diyet listesine bakacak olursak; genel olarak bu kişiler karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenirken gün içerisinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapmaları gerekli olmaktadır. Yetmediği durumlarda takviye ile gerekli kalori vücuda alınabilir.

  • kilo almak
  • kilo almak için yapılması gerekenler
  • kilo almak için ne kadar kalori almalıyım
  • kilo almak için ne yapmalıyım
Yorumlar
Şeyda Öz Çok yemek yiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum. Kilo almak için ne yapmalıyım?? cevapla
Nihat Erdiler Ben yıllardır kilo almak için uğraşıyorum ama maalesef çok mümkün olmuyor. Spor yaparak ve beslenme programı uygulayarak kilo almayı denemek istiyorum. Kalorisi yüksek olan gıdalar nelerdir? Neleri yemek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Yeşil Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?