Kilo almak için ne kadar kalori almalı?
Sağlık

Kilo Almak İçin Ne Kadar Kalori Almalı?

14 Ekim 2017 - 16:37:36

Kilo vermek birçok kişinin istediği ancak gerçekleştirmekte zorlandığı işlemlerden birisi olurken kilo almak da birçok kişi için oldukça zordur.

Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Genel olarak metabolizma hızı çok yüksek olan ya da gün içerisinde işi sebebiyle sürekli ayakta olan kişiler sürekli olarak kilo verirken istemedikleri bir görüntünün de içerisinde yer almaktadır. Bayanlar bu durumda vücut hatlarının belirgin olmamasından şikayet ederken hem çekici bir görüntü elde edemezler hem de kıyafet seçimlerinde son derece zorluk yaşarlar. Erkeklerde ise çok zayıf olmaz vücudun kaslı bir görünümünün olmamasının yanında çelimsiz bir görüntüyü ortaya koyacaktır. Bayanlarda olduğu gibi kıyafetlerin vücuda uymaması son derece sık görülen sorunlardan birisidir. Bu nedenle hem kadınlar hem de erkekler bazen ideal kiloya ulaşmak için kilo alma yöntemlerine başvurmaktadır.

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanların gün içerisinde harcadıkları kalori miktarlarında büyük değişimler olabilir. İnsanların yaşları, cinsiyetleri, boyları ve kiloları günlük verdikleri kalori miktarı konusunda farklı bilgilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Buna ek olarak kişilerin işlerinin ya da eğitimlerinin devam ettiği dönemlerdeki tempoları da kişilerin fazla kalori yakmasına sebep olabilir. Bu sebeple de kişilerin kilo almak için verdikleri kalorilerden daha yüksek miktarda kalori alması gerekir. Ancak bunu yalnızca çok fazla yiyerek gerçekleştirmek doğru değildir. Birçok kişi bir anda bu miktarda yemek yemeye başlamakta da zorlanacaktır. Bunun yerine yüksek kalorili ve az doyurucu olan besinleri tüketmek doğru olan seçenektir.

Kilo Almanın Yöntemi Nedir?

Araştırmalar bir bayanın gün içerisindeki normal bir yaşam temposunda 2000-2500 kalori yaktığını göstermektedir. Daha yüksek tempoda bir hayata sahip olan bayanların yaktıkları kalori daha yüksek seviyelerde olabilir. Bu sebeple bayanların kilo alması için bu düzeyin üzerine çıkması gerekmektedir. Erkeklerin yaktıkları kalori miktarı ise genelde bayanlara göre daha fazla olurken 3000 kalori seviyesindedir.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

İnsanlar kilo almak için bir anda çok yemeye başlarlarsa kısa süre içerisinde kilo alabilirler. Ancak bu durum çok sağlıklı değildir. Bir anda insanların midesinin zorlanmasının yanında yenilen gıdaların yağlı olması da kişilerin aldıkları kiloları yağ olarak vücutlarında depolaması anlamına gelmektedir. Fiziklerinin iyi gözükmemesinden şikayetçi olan kişiler aldıkları kilolar sonrasında da vücutlarında yaşanan sarkmaları ve birikmeleri görecektir. Bu durum da fiziklerinin güzel gözükmemesine sebep olan durumlardan birisidir.

Spor Yaparak Kilo Alınır mı? Nasıl Alınır?

Spor yaparak kilo almak sağlık açısından en doğru tercih olacaktır. Genel olarak spor yapmak kalori yakmaya sebep oluyor olsa da doğru beslenme ile birlikte kişiler kilo alır ve aldıkları bu kiloları kas olarak vücutlarında biriktirirler. Böylece hem fizikleri çok düzgün bir hale gelir hem de kilo konusunda sıkıntı yaşamamaya başlarlar. Genel olarak bu kişiler karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenirken gün içerisinde 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapmaları gerekli olmaktadır. Yetmediği durumlarda takviye ile gerekli kalori vücuda alınabilir.

Yorumlar
Şeyda Öz 07 Ekim 2017 - 13:12:31 Çok yemek yiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum. Kilo almak için ne yapmalıyım??cevapla
Nihat Erdiler 29 Ağustos 2018 - 16:59:03 Ben yıllardır kilo almak için uğraşıyorum ama maalesef çok mümkün olmuyor. Spor yaparak ve beslenme programı uygulayarak kilo almayı denemek istiyorum. Kalorisi yüksek olan gıdalar nelerdir? Neleri yemek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: