Sağlık

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Çeşitleri ve Fiyatları

23 Mart 2018 - 12:06:55
Kuru üzüm faydaları nelerdir? Kaç kaloridir? Çeşitleri ve fiyatları

Kuruyemişlerin yanında, tatlıların içerisine ya da tek başına tüketilebilen kuru üzüm çok sayıda faydayı bünyesinde bulundurmaktadır.

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kuru üzümün insana vücudundaki en belirgin etkisi antioksidan etkidir. Vücudu birçok farklı hasara karşı ciddi şekilde korur. Buna örnek olarak zehirlenmeler ya da hastalıklar gösterilebilir. Bunlardan korunmada önemli bir kalkan görevi görmektedir. Özellikle bayanlarda yaş ile birlikte ortaya çıkan kemik erimesine karşı da oldukça etkilidir. İçerisinde yer alan kalsiyum minerali ile birlikte kemik sağlığının korunmasında başrolü oynayan gıdalar arasında gösterilir. 50 yaşın üzerinde bulunan kişilerde ortaya çıkan ve sarı nokta olarak isimlendirilen göz hastalığına karşı da oldukça faydalıdır. Bu faydaların ortaya çıkması için düzenli olarak tüketilmesi gereklidir. Son olarak vücut içerisinde sindirim sistemini düzenleyici bir etki gösterir ve demir eksikliğine karşı kullanılabilir. Tüm bu etkileri, ürünün diyet dönemlerinde tercih edilmesine de sebep olmaktadır. Ancak kalori değeri sebebiyle dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kuru Üzüm Kaç Kaloridir? Kilo Yapar mı?

Diyet yapan kişiler, tükettikleri ürünlerin tamamında kalori değerini ön planda tutar. Bu aşamada kuru üzüm de kalori yönünden çok düşük bir gıda olmadığından dikkatli bir şekilde tüketilmektedir. 100 gram kadarı yaklaşık olarak 300 kaloridir. Gün içerisinde aldıkları kalori miktarını 1000 ile 2000 arasında tutarak kilo vermeyi amaçlayan kişiler için oldukça yüksek bir değer olarak görülebilir. Bu sebeple de dikkatli bir biçimde kullanılması gerekir.

Kuru Üzümün Çeşitleri Nelerdir?

Genelde kuru üzüm denildiğinde herkesin aklına açık kahve renkte olan çekirdeksiz üzüm gelmektedir. Bu ürün, çekirdeksiz küçük üzümden elde edilir ve en çok tercih edilen çeşididir. Bu ürün İzmir üzümü olarak isimlendirilirken buna alternatif olarak 6 farklı üzüm türü bulunur. Besni kuru üzüm, Özbek üzümü, Kilis karası üzümü, kuş üzümü, Malatya çekirdekli üzümü ve salkımlı kara üzüm olmak üzere toplamda 7 çeşidi bulunur. İnsanlar, damak zevklerine ve bu üzümlerin fiyatlarına göre seçimlerini yaparak ürünleri kullanabilirler.

Kuru Üzüm Fiyatları Ne Kadar?

Kuru üzüm çeşitleri arasında kilogram fiyatı 14 TL olan İzmir üzümü en ucuz ürün olarak gösterilir. Bu üzümü, 16 TL ile Kilis karası üzümü takip eder. Besni üzümü 21 TL, Malatya çekirdekli üzümü 23 TL fiyattan satışa sunulmaktadır. Salkımlı kara üzüm, 29 TL fiyattan satılırken en pahalı üçüncü kuru üzüm olarak gösterilir. Kuş üzümü 32 TL ile ikinci, Özbek üzümü ise 44 TL kilogram fiyatı ile en pahalı kuru üzümler sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Bu fiyatlar, markaya, satış noktasına ve yılın hangi döneminde olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Birçok farklı alandan rahatlıkla satın alınabilen bu üzümler sayesinde kişiler birçok rahatsızlıklarına karşı en iyi önlemlerden birisini almış olacaklardır.

Yorumlar
Hilal toprak 23 Mart 2018 - 12:16:55 Kuru üzümün şeker oranı çok yüksek mi? Normalde yemeyi çok severim ama kilo yapar diye biraz daha kısıtlı yiyorum. Kalorisi yüksek mi acaba? Günde ne kadar yemek gerekiyor? Çekirdeğini de yemek gerekir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: