Makyaj fırçası temizliği nasıl yapılır? Neyle temizlenir?
Yaşam

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır? Neyle Temizlenir?

17 Şubat 2018 - 07:03:17

Kadınların makyaj yaparken kullandığı çeşitli makyaj fırçaları zamanla kullanımdan dolayı çok fazla kirlenebilmektedir.

Makyaj Fırçası Temizlemenin Önemi Nedir?

Makyaj malzemelerin ve makyaj esnasında kullanılan diğer ürünlerin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Temiz olmayan makyaj malzemeleri ile uygulama yapıldığında ciltte çok fazla sorun meydana gelebilmektedir. Sivilcelenme ve ciltte alerjik reaksiyonlar meydana gelerek kişinin cilt sorunları ile karşılaşmasına sebep olmaktadır.

Makyaj Fırçası Nasıl Kullanılır?

Makyaj esnasında kullanılan far, allık, fondöten ve pudra fırçaları belirli aralıklar ile temizlenmelidir. Cildin sağlıklı yapısının korunması için kişisel olarak kullanılması gereken bu fırçalar makyaj malzemesi kalıntılarını üzerinde taşır. Özellikle fondöten fırçaları kullanıldıktan sonra temizlenmesi gereken malzemelerdendir. Fondötenin yapışkanlı ve sıvı yapısı birçok mikrobun üzerine yapışmasına sebep olur. Sürekli aynı fırça kullanımı da cildin zarar görmesine neden olur. Makyaj fırçası kullanılırken cildin mikrop kapmaması için temizlenerek kullanılması gerekir. Bunun için özel solüsyonlar ya da kendi tercih ettiğiniz temizleme yöntemleri uygulanabilir. Makyaj fırçası yıkanarak temizlenecek ise mutlaka tamamen kurutulmalıdır. Bakterilerden meydana gelebilecek herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için düzenli fırça temizliğine dikkat edilmelidir.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Uygulanan makyaj sonrasında makyaj fırçalarının temizliği çok fazla geciktirilmemelidir. Kişisel kullanımda olan bu fırçalar temizlendiğinde makyajın da daha pürüzsüz olmasını sağlar. Temizlenmeyen makyaj fırçaları bir önceki makyajdan kalan makyaj ürünlerinin kalıntılarından dolayı güzel sonuç alınmasına engel olur. Makyaj fırçası temizleme işlemi şöyledir:

  • Uzun süre temizlenmemiş olan makyaj fırçaları için ılık sabunlu su tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra fırçaların ılık suda bekletilmesi fırçaların üzerinde bulunan kalıntıların daha hızlı şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Ilık suda bekletilen fırçalar daha sonra tekrar ılık su ile ve el yardımıyla temizlenmesi gerekir. Uzun süredir temizlenmemiş olan makyaj fırçaları kalıntılardan dolayı suyun renkli olmasına sebep olur. İyice kalıntılardan arındırmak için birkaç su durulama gerekebilir. Köpüklendirilerek yıkanması daha doğru olacaktır. Fırçaların temizlendiğinden emin olduktan sonra mutlaka kuruması için kuru havlu üzerinde bekletilmesi gerekir.
  • Makyaj fırçaların temizliğinde özellikle solüsyon kullanılarak temizlemek isteyenler için de mutlaka yıkama işleminin yapılması gerekmektedir. Yıkanabilir makyaj fırçaları daha uzun süre kullanım için uygun olacaktır.
Makyaj Fırçası Ne Sıklıkla Temizlenmeli?

Makyaj yapıldıktan sonra fırçaların temizlenmesi cildin herhangi bir sorun ile karşılaşmasına engel olur. Özellikle akneye yatkın ciltlerde makyaj fırçalarının sık sık temizlenmesi gerekir. Temizlenmeyen fırçalarda kalıntılar aknelerin daha da artmasına sebep olacaktır. Makyaj fırçası temizliğinde bebek şampuanları da tercih edilebilmektedir. Bebek şampuanları daha yumuşak yapıda olduğundan makyaj fırçalarının da zarar görmesine engel olur. Düzenli olarak makyaj fırçalarının temizlenmesi fırçaların daha uzun süre kullanımı için uygun olacaktır. Solüsyon ya da herhangi farklı bir temizleyici de tercih edilerek fırçaların temiz olması sağlanabilir. Fırçalar yıkandıktan sonra iyice kurutulup var ise kutusunda ya da fırça çantasında saklanması önerilir.

Yorumlar
Pınar kılıç 17 Şubat 2018 - 07:13:17 Makyaj fırçası temizleme silikonu işe yarar mı? Makyaj fırçamı temizlemek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Neyle temizlenir? Yağlı bir cildim var ve fırçamı temizlemeye dikkat etmem gerekiyor. Hangi yöntemler etkili olur?cevapla
Dilara Taşkın 29 Aralık 2018 - 10:15:49 Çok fazla makyaj yapan birisi değilim. Ama her zaman makyaj yapmadan önce fırçalarımı temizliyorum. Çünkü cildi çok hassas sivilce oluşuma yol açabiliyor. Ben normal bir temizleme sağlıyorum. Asıl olarak neyle ve nasıl temizlenir onları öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: