Sağlık

Mavi Yumurtanın Faydaları, Özellikleri, Protein Değeri ve Fiyatı

24 Nisan 2021 - 20:31:19
Mavi Yumurtanın Faydaları, Özellikleri, Protein Değeri ve Fiyatı

Mavi yumurta; beyaz ve sarı yumurtaya göre protein değeri oldukça yüksek ve kolesterol değeri neredeyse sıfır olan bir besindir. Yeşilimsi bir rengi olduğundan yeşil yumruta olarak da bilinmektedir. Mavi yumrutanın faydaları, özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, fiyatını öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Çocukların beslenmesi konusunda önemli bir protein kaynağı olarak gösterilen mavi yumurta; A, D, E ve B vitaminleri bakımından zengin olan, içeriğinde demir ve çinko gibi mineraller barındıran bir besin kaynağıdır. Antibiyotik etkisi olduğu da belirtilen mavi yumurta, Araucana ırkına ait tavuklar tarafından temin edilmektedir. Normal bildiğimiz yumurtalara göre daha küçük boya sahip olan bu yumurta, kolesterol açısından da diğer beyaz ve kahverengi kabuklu yumurtalara göre daha düşük değerlere sahiptir. Mavi yeşil yumurtanın faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Yüksek oranda demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve protein içeren bu yumurta diş ve kemik yapısını korur.
 • İçerisindeki demir sayesinde kansızlık problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
 • Vücudun ihtiyacı olan 13 temel besini içermektedir.
 • Kalp hastalıklarından korumaya yardımcı olur.
 • Kansere karşı etkilidir.
 • Kas ve iskelet sisteminin güçlü olmasını sağlar. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak görülen kas kaybının önlenmesini sağlar.
 • Kemik erimesi problemlerinin önlenmesi için etkilidir.
 • Vücuda enerji verir.
 • Protein değeri sayesinde uzun süreli tokluk etkisi yaratır.
 • Kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin azalmasını sağlar.
 • Hamile kadınların ve emziren kadınların günlük besin ihtiyacının bir kısmını karşılar.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve beyin sinirlerini korur.

Yüksek besin değeri olan bu yumurtanın çocuklar tarafından haftada 2-3 defa tüketilmesi önerilmektedir. Damar hastalıklarının önlenmesi ve yüksek tansiyon problemlerinin çözülmesi gibi etkileri olan mavi yumruta son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Mavi yumruta tavuğu farklı bir türdür. Bundan dolayı yumurtanın görünüşü ve rengi de farklılık arz etmektedir.

Mavi Yumurtanın Özellikleri

Mavi Yumurta Özellikleri Nelerdir?

Yapılan birtakım araştırmalara göre mavi yeşil yumurta özelliği diğer yumurtalardan daha fazla protein içermesi ve kolesterol içermemesi şeklindedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi faydalı olan bu besin aynı zamanda omega-3 yağ asidi de içermektedir. Farklı bir tavuktan oluşmaktadır. Rengini ise bu tavukta yer alan bir gen belirlemektedir. Bu gen kabukta renk pigmentlerinin birikmesine neden olur. Mavi yumrutanın içi diğer yumurtalar gibidir. Dışındaki renk içine geçmemektedir. Mavi yumurta nasıl pişirilir diye baktığımızda ise normal yumurtalar gibi tüketilebilmektedir.

Mavi Yumurtanın Protein Değeri

Mavi Yumurtanın Protein Değeri Nedir?

Selenyum ve protein kaynağı olarak nitelenen mavi yumurtanın protein oranı diğer yumurta türlerine daha fazladır. Diğer yumurtalara göre yaklaşık olarak 1.5 kat daha fazla protein içerdiği belirtilmektedir. Bu yumurtadan 14 gram tüketildiği zaman vücudumuza 14 gram protein girmektedir. 100 gram biftekten alınan protein değeri 12 gram olarak belirtilmektedir. Bu şekilde değerlendirdiğimizde protein değerinin ne kadar yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Mavi yumurta kalorisine baktığımızda ise 100 gramının 131 kalori olduğu belirtilmektedir. Yani asıl olarak fazla değildir.

Mavi Yumurtanın Fiyatı

Mavi Yumurtanın Fiyatı Ne Kadar?

Normal yumurtaya göre daha farklı olan mavi yumrutanın tanesi kaç para diye baktığımızda diğer yumurtalara göre biraz daha pahalı olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde üretimi yapılacak olacak mavi yumurta besin değerleri açısından uzmanlar arasında tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz