Sağlık 29 Haziran 2021 - 03:33:12

Misvak Nedir? Nasıl Kullanılır? Orucu Bozar mı?

Misvak Nedir? Nasıl Kullanılır? Orucu Bozar mı?

Diş çürüğü, diş eti, diş taşı gibi problemler üzerinde etkili olan misvak ince ölçülerde bir dal çeşididir.

Misvak Nedir, Ne Demek?

Batı dünyasının pek fazla bilmediği fakat müslümanların fazlaca kullandığı daldır. Misvak diş fırçalamak için kullanılır. Ağacın dalının koparılıp bu yöntemle diş fırçalanması eski moda zannedilmektedir. Fakat yapılan birçok araştırma sonucu bu durumun tersini ispatlamıştır. Yapılan araştırmalara göre misvağın diş eti rahatsızlıklarını önleyebildiği görülmüştür. Bu konuda diş macunundan daha etkili olan misvak müslümanlar tarafından kullanılır. Ayrıca batı dünyası misvağı çiğneyerek kullanabilmektedirler.

Misvak Ne İşe Yarar?

Mucizevi dal olarak isimlendirilen misvak toplumun çeşitli kesimleri tarafından kullanılır. Eski dönemlerde diş fırçası üretilemediği için dişlerin temizliğinin yapılabilmesi amacı ile bu yöntem keşfedilmiştir. Birçok kültürün ağız içini temizlemek amacıyla kullandığı bu yöntem Müslümanlar genelinde yaygınlaşmıştır. Müslümanların misvağı kullanmaları dini inançlar ile ilişkilendirilmektedir. İslam dünyasının son elçisinin bu dalı kullandığı bilindiği için Müslümanlar bu yöntemi kullanmayı tercih etmektedir. Misvak doğal yollar ile ağızı ve dişleri temizlemektedir. Misvakta doğal antibiyotik bulunmaktadır. Bu antibiyotiklerin ağız içinde üreyen bakterilere engel olduğu ifade edilir. Florür ve enzim içermesinden dolayı dişleri beyazlatmaktadır. Diş etlerinin kuvvetli olmasına yardım eder. Yapısından dolayı diş aralarına girebildiği için diş ipi yerine kullanılmaktadır. Diş eti kanamalarına engel olur. Kendine özgü kokusu olan misvağın yutulması herhangi bir soruna yol açmaz.

Misvak Nasıl Yapılır? Nasıl Üretilir?

Erak ağacından alınan misvak bu ağaç haricinde zeytin ve ceviz ağacından da elde edilmektedir. Faydaları çok çeşitlidir. Dişeti rahatsızlıklarına yol açan bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Diş taşı oluşumunun meydana gelmesini ciddi oranda önlemektedir. Diş çürüklerinin oluşma olasılığını azaltmaktadır. Ağızda oluşan diş lekesi ve kötü kokular misvak aracılığı ile giderilir. Ağızın güzel kokmasını sağlar. Misvağın birbirine paralel olan saçakları vardır. Bu saçaklar diş aralarının temizlenmesine yardım etmektedir. Salgılanan tükürük seviyesini arttırmakta ve bu şekilde ağız kuruluğunun önüne geçmektedir.

Misvak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında orucu bozan etkenler en çok merak edilen sorular arasında bulunur. Misvağın orucu bozup bozmadığı merak edilmektedir. Misvağın orucu bozduğu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Oruç tutan kişinin imsak bittikten sonra misvak kullanması probleme yol açmaz. Oruç esnasında bir şey yemek ve içmek orucu bozmaktadır. Oruç sürecinde bu tip durumlara özen gösterilmesi gerekir.

Misvak Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır?

Misvak kabuğunun bıçak yardımı ile bir santimetre kadar iç kısımdan soyulması önerilir. Dişlere misvağı süremeden önce uç kısımları bir süre çiğnenerek tel tel olması sağlanmalıdır. Dişlere dik bir biçimde uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca kullanımından sonra uçları yıkanmalı ve temiz bir şekilde saklanmalıdır.

  • misvak
  • misvak nedir
  • misvak nasıl kullanılır
  • misvak nasıl yapılır
Yorumlar
Ela Dündar Misvak kullanmak dişlere iyi gelir mi? Misvak özlü diş macunu kullanmıştım daha önce dişlerimi daha beyaz yapıyordu. Direkt olarak kendisini kullansam daha etkili olur diye düşündüm. Kullananlar var mı iyi geliyor mu? cevapla
Hasan Hazineci Diş eti kanaması, diş eti çekilmesi gibi durumlarda kullanımı tavsiye ediliyor hep. Hiç kullanmadım denemek gerekli diye düşünüyorum. Plastik dünyadan bizi anlık da olsa çekip alacak herşey denenmeli bence. Nerede satıldığı konusunda bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen marketlerde pek görmedim şimdiye kadar ya da dikkatimi çekmedi... cevapla
yorum yaz
Othello Sendromu Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi