Yaşam

Noodle Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kaloridir? Noodle Kilo Aldırır mı?

10 Ocak 2021 - 18:41:48
Noodle Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kaloridir? Kilo Aldırır mı?

Noodle; Çin mutfağının en lezzetli yemeklerinden biri olan erişteye benzeyen bir şehriye türü olarak nitelendirilen, daha çok tavuklu ve sebzeli olarak nitelendirilen bir yiyecektir. Noodle hakkında en çok merak edilen sorulardan noodle nasıl yapılır, kaç kaloridir, noodle kilo aldırır mı bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Noodle Nedir? Noodle Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizdeki erişteye benzer bir yapıya sahip olan noodle, gerilmiş ve baskı ile uzatılmış, uzun ve ince şeritler halinde ya da dalgalı, borular, teller ya da kabuklar içeren katlanmış ya da şekillendirilmiş mayasız hamur olarak nitelendirilmektedir. Çorbanın içerisine katılarak tüketilebilen noodle, aynı zamanda kızartma şeklinde de kullanılabilmektedir. Hızlı bir akşma yemeği için ideal bir tercihtir.

Noodle çeşitleri farklılık göstermektedir. Türlerine baktığımızda köri çeşnili, tavuk çeşnili, çubuk noodle, dalgalı noodle ya da sebzeli noodle gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Lezzete ve damak tadına göre farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Yurt dışında hazı yemek sektörünün öncülerinden biri olan noodle ülkemizde de son zamanlarda oldukça tercih edilmekte ve tüketilmektedir. Erişte ve makarna ile benzerlik gösteren içerik açısından daha farklı bir lezzete sahiptir.

Makarnaya göre daha ince olan noodle, ön pişirme işleminden de geçirilmektedir. Makarnaya göre daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Ayrıca noodle da kullanılan unun çeşidi de farklıdır. Noodle genel olarak pirinç unundan ya da farklı un çeşitlerinden elde edilmektedir. Makarna ise buğday unu kaynaklıdır.

Noodle, bir erişte ve şehriye türüdür. Yine buna karşılık Kaşgarlı Mahmud, Divanü Lûgat-it-Türk adlı eserinde Ügre sözcüğünü zikretmektedir. Düz haddelenmiş ve kesilmiş, gerilmiş veya ekstrüde edilmiş, uzun şeritler veya teller halinde mayalanmamış hamurdan yapılmıştır.

-Vikipedi

Noodle Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Ülkemizde makarna ya da erişte benzeri şekilde hazırlanan noodle tarifine baktığımızda asıl olarak Çin ve Japon mutfaklarında et suyu içerisinde noodle, haşlanmış yumurta ya da et ve sebzeleri birleştirerek de tüketilmektedir. En fazla tercih edilen sebzeli noodle tarifine baktığımızda yapımının oldukça basit olduğunu görmekteyiz.

Kaynamış su içerisinde noodle koyulur ve haşlanana kadar beklenir ardından da süzülür. Daha sonra geniş bir tavada kullanılacak sebzeler 1 kaşık zeytinyağı eşliğinde sotelenir. Eğer et ve tavuk kullanacaksanız öncesinde eti atınız. Daha sonra sırasıyla sebzeleri ekleyiniz. Daha lezzetli olması için soya sosu ilave edebilirsiniz. Hepsini güzelce karıştırıp ardından içerisine noodle ekleyiniz. Bu basit tarif ile lezzetli ve pratik bir yemek elde edebilirsiniz.

Noodle Kaç Kaloridir? Yüksek Midir?

Her çeşidinin farklı bir kalorisi bulunmaktadır. 100 gram noodle kalorisi yaklaşık olarak 138,1 Kcal'dır. Örneğin; köri çeşnili hazır noodle kalorisi, 100 gram için yaklaşık olarak 411 kcal olarak betimlenmektedir. Tavuklu noodle kalorisine baktığımızda 70 gramının 294 olduğu belirtilmektedir. Sizler de dilediğini çeşitte tüketerek kalori hesabı gerçekleştirebilirsiniz.

Noodle Kilo Aldırır mı?

Kalori değeri çok yüksek olmayan noodle kilo aldırmamaktadır. Fakat devamlı olarak aşırı miktarda tüketilirse kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Eğer ki diyetteyseniz sebzeli ya da kalori değeri düşük olan çeşitlerinden yararlanarak tüketim sağlayabilirsiniz.

Noodle Kilo Verdirir mi?

Noodle kilo aldırır mı veya noodle kilo verdirir mi sorusu aslında yanlış bir sorudur. Her iki durumda da kişinin harcadığından fazla aldığı her kalori vücuda kilo olarak yansır. Burada da bu mantık üzerinden gidecek olursak aşırı tüketime kaçmadan harcayacağınız kadar kalori alabilecek sınırda düşük kalorili noodle çeşitlerinden tüketebilirsiniz.

Aşırı noodle tüketiminin de kilo aldıracağını hiçbir zaman unutmayın.

Yorumlar
Turan Akgün Arkadaşlar geçen gün bir sosyal medya sitesinde noodle kısır yapıyormuş diye bir yazı okudum pek mantıklı gelmedi ama yine de içime bir kurt düştü. Noodle kısır yapıyor mu? Bu konuda bir bilginiz var mı? Ben severek yiyorum ama bu konu oldukça ciddi bir konu lütfen bilgilendirin.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: