Pankreas İltihabı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Sağlık

Pankreas İltihabı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

28 Şubat 2020 - 08:50:30

Pankreas iltihabı; safra taşı ve safra kesesi hastalıklarının yanı sıra, düzenli olarak uzun süre alkol kullanımı sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

Pankreas İltihabı Nedir, Ne Demek?

Karın boşluğunun arka kısmında bulunan pankreas, salgı bezi olarak nitelendirilen bir sindirim sistemi organıdır. Pankreas iltihabı, bu organın hasar görmesi sonucunda görevini yerine getirememesi ve iltihaplanması söz konusu olur. Genel uzun süre yüksek oranda alkol kullanımı sonucunda oluştuğu belirtilse de aynı zamanda kanda yüksek oranda yağ bulunması, bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar ve yaralanmalar sonucunda da oluşabilmektedir.

Pankreas iltihabı iki şekilde ortaya çıkabilir. Akut ya da kronik olabilir. Akut pankreas iltihabı safra kekesindeki taşlar ya da aşırı alkol tüketimi sonucunda meydana gelmektedir. Safra taşları pankreas kanallarını tıkadığı zaman ortaya çıkmaktadır. Taşlar kanalları tıkadığı zaman pankreasın üretmiş olduğu sindirim enzimleri tekrar geri döner. Bunun sonucunda iltihaplanma meydana gelir. Bu durum çok sık yaşandığında ise kronikleşme meydana gelmektedir. Kronik iltihaplanma pankreasda yaralanmalara neden olmaktadır. Her iki durumda da pankreas kanalının tıkanması söz konusu olmaktadır.

Pankreas İltihabı Neden Olur?

Genel olarak pankreas iltihabı bahsettiğimiz üzere safra kesesi taşlarından ve alkol tüketiminden dolayı oluşmaktadır. Bunun haricinde pankreas yapısındaki anormal yapılanma, yaralar da bu duruma sebebiyet verebilir. Östrojen hormonu sağlayan ya da diüretik bazı ilaçlara neden olabilmektedir. Birtakım viral ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan oluşabilir. Çocuklarda bu durum kabakulak gibi hastalıklar ya da kawasaki hastalığı, hemolitik-üremik sendrom gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

Akut pankreasın ileri seviyesi kronik iltihaplanma meydana getirmektedir. Pankreas iltihabı kronik bir hal aldığında sindirim sistemi problemleri ile birlikte vücuttaki insülin seviyesinde değişimler oluşturmaktadır. Pek çok kişide meydana gelebilen bu durum tehlikeli durumlara yol açabileceğinden hemen tedavi edilmelidir.

Pankreas İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Pankreasda meydana gelen iltihap öncelikle karnın üst bölgesinde başlayan ağrılar ile kendini göstermektedir. Kramp şeklinde birden başlayan bu ağrılar genel belirti olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra bulantı, kusma, ateş, terleme, nabzın hızlanması, karında şişlik, hıçkırık, gaz problemleri, hazımsızlık, yorgunluk, deride dökülmeler, baş ağrısı, kan basıncının düşmesi ve böbrek, kalp yetmezliğinin görülmesi sık görülen belirtiler arasındadır. Pankreas vücuttaki şeker oranını dengeleyemediğinde önemli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler sonucunda vücutta kilo kaybı meydana gelebilir. Belirtilerin bir ya da birkaçının görülmesi, şiddetlenmesi pankreas iltihabından kaynaklı olabilir. Bu yüzden kesinlikle doktora gidilmelidir.

Pankreas İltihabının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlık vücuda zarar verebileceği için acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Pankreas iltihabının tedavisi sırasında ilk işlem sindirim problemlerinin düzeltilmesini sağlamaktır. İltihap kontrol altına alınır ve vücuda sıvı takviyesi yapılmaya başlanır. Karın ağrısının azaltılması sağlanır ve aynı zamanda hastaya vitamin takviyeleri uygulanır. Hasta iltihap tamamen geçmeden normal beslenmemelidir. Eğer iltihaplanma safra kesesi taşlarından dolayı oluşmuşsa buna müdahale yapılır. İltihabın pankreas da yol açtığı zararların cerrahi işlem ile giderilmesi gerekir. Eğer alkol nedeniyle oluşmuşsa kişi bu zararlı alışkanlıktan kesinlikle uzak durmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: