Sağlık 31 Mart 2021 - 15:42:28

Parfüm Alırken Edp Mi Edt Mi Almalı? Nelere Dikkat Etmeli?

Parfüm Alırken Edp Mi Edt Mi Almalı? Nelere Dikkat Etmeli?

Kadın ve erkek olmak üzere birçok insanın güzel kokmak için tercih ettiği, şişelerde bulunan sıvıya parfüm denir.

Edt Parfüm ile Edp Parfüm Farkı Nedir?

Parfüm türleri, içerisinde barındırdığı esans ve konsantre seviyelerine göre çeşitlendirilmektedir. Var olan bilgiler parfüm şişesinin ön kısmında yer almaktadır. Yüz ml edt ya da yetmiş beş ml edp olarak gösterilmektedir. Edp'deki esans oranı yüzde on sekiz ve üzerindeki parfümü göstermektedir. Parfümde bulunan esans seviyesinin artması ile parfüm kokusundaki yoğunluk ve kalıcılık da artış göstermektedir. Edp parfüm öteki parfüm türlerine göre kalıcı bir türdür. Edt parfümdeki esans oranı yüzde on seviyesindedir. Edt de bulunan esans seviyesi edp deki esans oranına göre daha azdır. Üst kısmında kolonya yazan parfümlerdeki esans seviyesi ise yüzde üç olarak ifade edilmektedir. Parfümlerin yapımında tercih edilen bağlayıcılar parfümlerin ayırt edilmesini sağlamaktadır. Ucuz parfümlerde yapay bağlayıcılar (gliserin) tercih edilir. Kaliteli parfümlerde kullanılan bağlayıcılar amber, misktir.

Parfüm Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Hangi parfümün alınacağına karar vermeden önce bileğin iç kısmına az bir miktar sıkılması gerekir. Bileğe sıkılan parfüm fulara da sıkılmalıdır. Bu davranışın nedeni ise parfümün ten ile kıyafette farklı bir koku vermesidir.
  • Parfüm tene sıkıldıktan sonra ilk olarak minimum üç dakika beklenmelidir. Zamanın etkisi ile tene sinen parfümün kokusu daha belirgin bir hale gelir. Parfüm tene sindiği zaman kokusunu ortaya koyar.
  • Parfümün kalıcı olup olmadığını, kokusunun değişip değişmediğini anlamak için beklenilmesi gereken ideal süre bir saattir. Parfüm seçmek için acele etmemek ve sabırlı davranılması tavsiye edilmektedir.
  • Parfümün kalıcı ve etkili kokması için kremi alınabilir. Kremle beraber kullanılan parfüm kalıcı ve etkili kokmaktadır.
  • Beklemeden sonra parfümün ten ve fular üzerindeki kokusu kişiyi rahatsız etmiyor ise beğenilen parfüm tercih edilebilir. Ayrıca tercih edilen parfümün ilk sıkmadaki kokusunun aynı olması gereklidir. Belli bir süreden sonra değişen kokular tercih edilmemelidir.

Parfüm Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her kişinin ten kokusu farklı olduğu için aynı parfüm birçok kişide güzel durmayabilir. Bu yüzden kişi kendi ten kokusuna uyumlu olan parfümü tercih etmelidir. Sabahları koku alma duyusu daha iyidir. Dolayısı ile sabahları parfüm almak doğru karar verilmesini sağlar. Parfümün tercih edildiği mekan, zaman önemlidir. Yaz mevsiminde sabun kokusu içeren parfümler daha doğru bir seçimdir. Fakat gece gidilen bir yer için daha ağır bir koku seçilebilir. İş yeri, gece daveti, yaz, kış mevsimleri gibi çeşitli kategoriler için aynı parfüm uygun olmamaktadır. Kişinin yaşı, bulunduğu yer, beslenme tarzı ve benzeri birçok etken parfümün kokusunu belirlemektedir. Bahsedilen özelliklerden dolayı bireyin terleme seviyesi değişebilmektedir. Hal böyle olunca aynı koku kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Parfüm alırken kişinin bahsi geçen özelliklere dikkat etmesi önem teşkil etmektedir.

  • parfüm türleri
  • edt parfüm
  • parfüm almak
Yorumlar
Zeynep Koç Kalıcı olan parfümler edt mi oluyor edp mi? Aldığım parfümün kalıcı olmasını istiyorum ama bu kimyasalı fazla anlamına mı geliyor? Parfüm alırken neye dikkat etmem gerekiyor? Parfüm alınacak güvenli siteler nelerdir? cevapla
yorum yaz
Fantom Ağrısı Nedir, Ne Demek? Ne İyi Gelir? Egzersizleri ve Tedavisi