Pepino Meyvesi Nedir? Neye Yarar? Nerede Yetişir?
Sağlık

Pepino Meyvesi Nedir? Neye Yarar? Nerede Yetişir?

03 Haziran 2020 - 14:01:17

Pepino meyvesi; kavun, muz ve ananas benzeri bir tada sahip olan, yaz aylarında tüketilen tropikal bir meyve türüdür. İçerisinde yüksek oranda lif bulunan pepino meyvesi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Pepino Meyvesi Nedir, Ne Demek?

Anavatanı Peru olan ve ülkemizde Akdeniz iklimine uygun olarak yetiştirilen pepino meyvesi, C vitamini açısından oldukça zengindir ve pek çok ülkede şifalı etkileri sayesinde sağlık iksiri şeklinde betimlenmektedir. Görünüş olarak kavuna benzeyen bu meyve tadı açısından muz ve ananası andırmaktadır. Fakat kavun kadar büyük değildir. Bol etli ve sulu olan bu meyve, yaz aylarında bolca tüketilen ve lezzeti itibariyle tercih edilen bir besindir. Vücut direncinin artmasını sağlayan bu meyve aynı zamanda solunum yollarında oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmektedir. Boğaz ve bademcikleri virüslerden arındırarak, akciğerlere bakteri ulaşmasını önler ve temiz bir hava girmesine yardımcı olur.

Farklı pek çok çeşidi olan pepino meyvesinin en bilinenleri gold, golden litestipe, schmidt, suma, kawi, asca, lincoln ve miskidir. Kan şekeri dengeleyici özelliği bulunan bu meyve, şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilmektedir. İçeriğindeki kalsiyum değeri sayesinde kemik gelişime destek olur. Her yaştaki insan için ayrı ayrı faydası bulunmaktadır. Çocuklarda kemik gelişimi ve büyümeyi olumlu yönde etkileyen pepino meyvesi, aynı zamanda adet döneminde kadınların daha rahat olmasına destek olur. Sağlık açısından her konuda ve alanda faydasından söz etmek mümkündür.

Pepino Meyvesi Neye Yarar?

Pepino Meyvesi Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bağışıklığın artmasına yardımcı olan pepino meyvesi, içeriğinde farklı vitamin özleri barındırmaktadır. K vitamini içeren bu meyve, kanın pıhtılaşmasını arttırmaktadır. Bu etki sayesinde hemofili gibi hastalıklara karşı doğal etkili faydalar sağlamaktadır. Ayrıca beyinde melatonin hormonunun salgılanmasına destek olarak uyku problemlerinin giderilmesi konusunda etkilidir.

Yüksek oranda su barındıran pepino, vücut ısısının ayarlanması ve korunmasında etkilidir. C vitaminden zengin ve karaciğer sağlığını iyileştirerek korur. Vücuttan toksin atılmasına yardımcı olarak cilt sağlığının korunmasına destek olur. Bunun yanı sıra böbreklerin de daha etkili çalışmasını sağlar. Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini düşürüp, kolesterolün dengelenmesini sağlayan pepino, kalp-damar hastalıklarının engellenmesine katkı sağlar.

Vücutta hücre yenilenmesi sağlayan pepino, kanser gibi hastalıkların önlenmesine ve hücrelerin genç kalmasına yardımcı olur. Bu etkisi sayesinde yaşlanmayı geciktirici etki meydana getirir. Lif bakımından da zengin olduğu için diyet yapanların genç kalmak isteyenlerin tercihi haline gelmiştir. Mide ve bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olan pepino, hazımsızlık, kabızlık gibi problemleri de engeller.

Pepino Meyvesi Nerede Yetişir?

Anavatanı Peru olan pepino meyvesi son birkaç yıldır ülkemizde de yetişmektedir. Tropikal iklime ait bir meyvedir. Ülkemizde daha çok Malatya ve Erzincan'da yetişmektedir. Bunun yanı sıra Akdeniz iklimine sahip olan Antalya civarında da üretim yapılmaktadır. Yaz aylarında bu meyveyi bulmak ve tüketmek mümkündür.

Pepino Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Genel anlamda faydalı etkileri ile bildiğimiz pepino meyvesi, olgunlaşmamış şekilde tüketilirse alerjiye neden olmaktadır. Eğer ki olgunlaşmış şekilde tüketilirse hamileler dahil olmak üzere herkesin tüketimine uygundur. Fakat her ne şekilde olursa olsun aşırı tüketilmemelidir. Aşırı tüketilmesi ishale neden olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: