Pesketaryen Beslenme Nedir, Ne demek? Pesketaryen Menü ve Diyet Listesi
Diyet

Pesketaryen Beslenme Nedir, Ne Demek? Pesketaryen Menü ve Diyet Listesi

03 Mart 2020 - 20:40:36

Pesketaryen beslenme; vejeteryan beslenme ile benzerlik gösteren, deniz mahsulleri haricinde herhangi bir şekilde et tüketimi barındırmayan yemek tüketim şekline verilen isimdir.

Pesketaryen Beslenme Nedir, Ne Demek?

Günümüzde pek insanın tercihi olan vejeteryan beslenme ile oldukça benzerlik gösteren pesketaryen beslenme, ilk olarak 1933 yılında benimsenmiş bir beslenme programıdır. Tıpkı vejeteryanlar gibi beslenile bu yöntemde balık ve diğer deniz ürünlerinin tüketimi serbesttir. Bu onu diğer beslenme yöntemlerinden ayıran bir özellik olarak kabul edilmektedir. Akdeniz diyeti ile de benzerlik gösterdiği ileri sürülse de bu diyetin önceliği balıktan alınan protein olarak belirtilmektedir.

Pesce İtalyanca'da balık anlamına gelmektedir. Bu diyet balık haricinde et tüketiminin olmadığı bir yöntemdir. Pesketeryan beslenenlere verilen isim pesko vejeteryan olarak nitelendirilmektedir. Kırmızı et tüketimine yer verilmeyen bu yöntemde süt ve yumurta gibi ürünlerin tüketimi de serbesttir. Harika bir zayıflama yöntemi olarak nitelendirilen pesketaryen diyeti, balık eti tüketimi serbest olduğu için diğer beslenme programlarına göre daha sağlıklı neticelendirilmektedir. Bu beslenme yönteminin bağırsak kanserine yakalanma riskini azalttığı ortaya konmuştur.

Pesketaryen Menü ve Diyet Listesi

Büyük ve küçükbaş hayvan etinin tüketimi yasak olan sadece balık ve deniz ürünlerinin protein kaynağı olarak görüldüğü pesketeryan beslenme programında vejeteryan beslenmede bulunan her türlü besin tüketilebilmektedir. Bu programın %50'si sebze, %25'i tahıl ve %25'i ise deniz ürünlerinin tüketiminden oluşmaktadır. Bitkisel yağlar, süt ve süt ürünlerinin serbest olduğu bu beslenme programında aynı zamanda tahıllar, baharatlar, kabuklu yemişler, somon balığı ve yeşil salata, balık taco, balık güveç, yengeç, karides, sushi, ton balıklı salata ve avokado, sardalyalı pizza ve balık etli makarna gibi yiyecekleri tüketmek serbesttir.

Asıl olarak geniş bir beslenme yelpazesine sahip olan pesketeryan beslenmede yasak olan besinler de bulunmaktadır. Burada ilk sırada sayılması gereken kırmızı ettir. Kırmızı et tüketimi kesinlikle bulunmamaktadır. Bunun yanında beyaz et, sucuk, salam, sosis ve pastırma gibi yiyecekleri tüketmek de yasaktır. Sadece balık eti ve deniz canlılarının tüketimine izin verilmektedir.

Pesketaryen Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Oldukça sağlıklı bir beslenme türü olarak görülen pesketeryan diyetinin pek çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle içerisinde yüksek oranda omega-3 içermesi kalp ve beyin sağlığının korunması, bağışıklığın güçlenmesi açısından önem teşkil etmektedir. Unutkanlık hastalığı olarak bilinen alzheimer için önleyici olmaktadır. Göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Kemikleri güçlendirir ve eklem ağrılarının oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Kilo alma riskinin az olduğu bu beslenme programında kişinin bağışıklığı güçlendiği için hasta olma riski daha az olur.

Pesketeryan Diyet Yapan Ünlüler ve Kilo Verenler

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz bir diyet yöntemi olan pesketeryan pek çok ünlü isim tarafından da uygulanmaktadır. Pesketaryen diyeti yapanlar sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıfladıklarını dile getirirken, bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıkların daha az oluşması konusunda olumlu etkiler gördüklerini belirtmektedirler.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: