Yaşam

Saç Dökülmesi İçin Yağ Kürü

03 Mart 2020 - 08:50:14
Saç Dökülmesi İçin Yağ Kürü

Saç dökülmesi; çoğu zaman genetik olarak meydana gelen ve aynı zamanda stres, kansızlık, düzensiz beslenme, birtakım hastalıklar ya da saç bakımının yanlış yapılması gibi durumlarda meydana gelebilen bir problemdir. Saç için yağ kürleri saç köklerini besleyerek dökülmenin engellenmesine yardımcı olan bitkisel karışımlar olarak nitelendirilebilir.

Saç Dökülmesi İçin Yağ Karışımları

Doğal ve bitkisel içerikli yağlar çok eski zamanlardan beri kullanılan saç bakım ürünleri olarak belirtilmektedir. Saçların gürleşmesini sağlayan, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan ve aynı zamanda şekillendirici etkisi olan bu yağlar, dökülme gibi problemlerin de önlenmesine destek olur. Saç tellerine ve köklerine doğrudan nüfuz eden bu doğal yağlar saçların pürüzsüz, yumuşak ve parlak olmasını sağlamaktadır.

Saç köklerini besleyen, yeni saç oluşumuna destek olan bitkisel yağlar aynı zamanda dolgun ve hacimli saçların oluşumuna da destek vermektedir. Kırılmış, nemini kaybetmiş, yıpranmış ve kurumuş saçlar koparak dökülmelere neden olmaktadır. Bitkisel yağ karışımları saçın neme doymasını sağlayarak kendini yenilemesine, saçların canlanmasına ve hacimli gözükmesine yardımcı olmaktadır. Saç bakımı için uçucu yağlar kullanılabilir. Bu yağlar kimyasal barındırmayan ve saçı besleyen içeriğe sahiptir. Doğal yağları tek ya da bazı yöntemlerle karıştırarak kullanarak saç dökülmesi için yağ kürü meydana getirebilirsiniz.

Saça İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, saça bakım yapan ve doğal bir içeriğe sahip en iyi bitkisel yağlardan biridir. Saçlardaki sertlik matlık ve cansızlık gibi problemleri gideren bu yağ doğal olarak saç bakımını yaparak yumuşacık saçlara kavuşmayı sağlar. Saçların uç kısımlarında sürülerek uygulanır ve zaman içerisinde faydalı etkiler meydana getirir.

Jojoba yağı saç tellerinin güçlenmesi ve kırılmalara karşı dayanıklı hale gelmesi için oldukça etkili bitkisel bir yağdır. Saça sürüldüğü zaman kolayca emilen, saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlayan bu bitkisel yağ aynı zamanda gürleşme de sağlamaktadır.

Lavanta yağı saçların hem dökülmesini durduran hem de yeni saç oluşumuna destek olan doğal içerikli bir yağdır. Kan dolaşımını hızlandıran bu doğal yağ saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Lavanta yağını kekik ve biberiye yağı ile karıştırarak saç dökülmesi için kür elde edebilirsiniz.

Argan yağı ve zeytinyağı saç köklerinin güçlenmesi için oldukça etkili olan içeriklerden meydana gelen yağlardır. Onarıcı etkisi bulunan bu yağlar saçların dökülmesini önlemek ve kırılma, kopmalara karşı korumak için faydalıdır.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Yağ Kürü

Dökülme problemi hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelmektedir. Bunu engellemek için doğal yöntemler oldukça etkili olmaktadır. Yağ kürünün hazırlanması ve uygulanması çok kolaydır. Öncelikle 3 bardak suyu kaynatınız. Ardından 1 tatlı kaşığı miktarında lavanta yağı atınız. 5 dakika boyunca kaynatmaya devam edip ardından ılımaya alınız. Bu kür temiz saça uygulanmalıdır. Saçınızı şampuanladıktan sonra bu kür ile yıkayınız. Yarım saat bekledikten sonra da durulayınız. Haftada bir iki defa uyguladığınızda kısa süre içerisinde dökülmelerde azalma meydana gelebilmektedir. Dökülme durduktan sonra önleme amaçlı ara sıra uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Doğal uygulamaların çoğu saç dökülmesi problemlerinin yavaşlaması ve hatta sona ermesi için faydalı olabilmektedir. Fakat bazı dökülmeler genetiktir ve uygulanması gereken yöntemler başkadır. Bu nedenle dökülmeye çözüm yaratmak için öncelikle nedenine odaklanmak gerekmektedir. Bu şekilde en doğru yöntem uygulanabilir. Saç dökülmesi için yağ kürü kimyasal barındırmadığı için saç kökünü besler niteliktedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: