Diyet

Polikistik Over Diyeti Nedir? Listesi Nasıl Olur?

20 Ocak 2021 - 10:24:52
Polikistik Over Diyeti Nedir? Listesi Nasıl Olur?

Polikistik over diyeti; üreme çağına ulaşmış her 4 kadından birinde meydana gelen polikistik over sendromunun tedavi edilmesinde uygulanan bir beslenme yöntemidir. Yumurtalıklarda meydana gelen yüksek miktardaki androjen yani testosterona benzeyen erkeklik hormonlarının oluşması ile kendini gösteren bu rahatsızlık, küçük kistlerin yumurtalıkların etrafını sarması ile tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi ve iyileştirilmesi için birtakım beslenme tüyolarına dikkat etmek gerekmektedir.

Polikistik Over Diyeti Nedir?

Dengeli ve sağlıklı beslenme yöntemini esas alan polikistik over sendromu diyeti, kandaki insülin değerinin dengelenmesine dayanan bir uygulamadır. Bu diyette en fazla merak edilen ve dikkat edilmesi gereken konunun karbonhidratlar olduğu belirtilmektedir. Semptomların giderilmesine yönelik hazırlanan listede kişinin ideal kilosuna ulaşması için uygun olan birtakım besinlere yer verilmektedir. Ürem çağındaki genç kadınların kanlarında insülin oranı daha yüksektir ve bundan dolayı ideal kiloda kalmak, formu korumak biraz daha zor olmaktadır. Polikistik over sendromunun tedavisi için doğru besinlerin tüketilmesi oldukça önemli olarak nitelendirilmektedir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, kandaki şekerin enerjiye dönüşmesini sağlamak için egzersiz yapmak polikistik over beslenme açısından önemlidir. Eğer ki kiloluysanız ideal kiloya ulaşmanız, hastalığın meydana getirmiş olduğu semptomların giderilmesi için etkili olmaktadır. Bundan dolayı beslenme ve diyet önerileri merak edilmekte ve uzman diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Polikistik Over Kilo Verince Geçer mi?

Gün içerisinde uygulanan egzersiz programlı ve dengeli sağlıklı beslenme polikistik over sendromunun iyileştirilmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Yemek yediğiniz zaman kanınızda yer alan insülin hormonu seviyesinde artış meydana gelir. Yemek sonrasında şekerin dengelenmesi için vücut tarafından üretilen insülin hormonu karbonhidrat içeren yiyeceklere bağlı olarak artış gösterir. Hazır gıdalarda, tahıllarda, baklagillerde, abur cubur olarak nitelendirilen çikolata, gofret gibi atıştırmalıklarda, gazlı içeceklerde, hazır meyve sularında, bazı meyvelerde ve sebzelerde karbonhidratlar bulunmaktadır. Bu besinlerin fazla tüketilmesi kiloya neden olarak rahatsızlığın semptomlarında artış meydana getirir. Bunu önlemek için sağlıklı beslenmeye ve ideal kiloyu korumaya dikkat etmelisiniz.

Bir hastalık olarak değil sendrom olarak nitelendirilen polikistik over, kilo vermeye bağlı olarak azalış göstermektedir. Bundan dolayı kilo vermenin tedavi aşamasında önemli bir yere sahip olduğu belirtilmektedir. Kilo vermeye bağlı olarak semptomlar azalırken aynı zamanda tamamen yok olabilmektedir. İdeal kiloya ulaşınca adet düzeni ve beraberinde yumurtlama problemleri de düzene girmektedir. Yani kilo verince hormonal ve metabolik birtakım problemler iyileşme göstermektedir. Bu da polikistik over diyetinin önemini ortaya koymaktadır. Kiloya bağlı olarak vücutta meydana gelen yağlanma problemleri ile semptomların artması arasında doğru orantı olduğu nitelendirilmektedir.

Polikistik Over Diyeti Listesi

Polikistik Over Diyeti Listesi Nasıl Olur?

Eğer vücudunuzda polikistik over sendromu varsa doğru ve sağlıklı beslenme programları uygulayarak baş etmeniz gerekmektedir. Özel bir besine değil dengeli beslenmeye ihtiyacınız vardır. Tam tahılların tüketilmesi, yeterli oranda sebze ve meyve yemek, hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlerin alınması, sağlıklı yağların tüketilmesi gibi kriterlere yönelik bir diyet listesine sahip olmanız gerekmektedir. Paketlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Eğer ki tükecekseniz içeriğine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. İçeriğinde çok fazla şeker olmaması gerekir. İşlenmemiş besinleri tercih ediniz. Daha çok doğal içerikli yiyecekler tüketiniz. Lif bakımından zengin, düşük şekerli karbonhidratları tüketmeniz polikistik over diyet listesinin kusursuz uygulanmasına yardımcı olur.

Polikistik Over Hastaları Kaç Kilo Olmalı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki her insanın ideal kilosu farklıdır. Polikistik over hastaları için belli bir kilo kriteri belirtmek doğru değildir. Eğer ki 70 kiloysanız ve ideal kilonuz 60 olması gerekiyorsa belirtmiş olduğumuz beslenme önerilerine dikkat ederek yaklaşık 6 ay içerisinde 7-8 kilo verip vücudunuzdaki yağ oranının azalmasını ve buna bağlı olarak sendromun belirtilerinin ve etkilerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Hastaların kilolarını dengede tutması hastalığın tamamen iyileşmesi değil, semptomlarının azalması anlamına gelmektedir. Kişi vücudu için ideal kiloya ulaştığı zaman belirtiler azalır ve birtakım ilaç ya da cerrahi yöntemler ile tedavi gerçekleştirilebilir. Önlem alınmadığında ve tedavi edilmediğinde ise kısırlığın oluşmasına zemin hazırlar. Buna bağlı olarak hipertansiyon ya da kalp rahatsızlığı gibi ikincil hastalıkların oluşmasına da sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı kişilerin ideal kiloya ulaşmasının yanında uzman hekimin uygulaması gereken tedavileri de eksiksiz sağlaması gerekmektedir.

Polikistik Over Olup Kilo Verenler ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kadının başına gelebilen bu sendrom, doğru beslenme ve ideal kiloya ulaşma gibi yöntemler ile giderilmektedir. Bu açıdan incelediğimiz zaman polikistik over olup kilo verip hamile kalanların olduğunu da görmekteyiz. Vücutta yumurtlama düzenin korunması için kilonun korunması da gerekmektedir. Pek çok kişi evlenince geçer mi diyet merak etse de uzmanlar evlenince değil doğru yöntemlerin uygulanması ile semptomların giderilebileceğini belirtmektedir. Yorumlara baktığımızda da birçok kadının uzman tavsiyesi ile polikistik over diyeti uyguladığını ve başarılı sonuçlar elde ettiğini görmekteyiz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz