Portakal çiçeği çayı nasıl yapılır? Tarifi ve faydaları
Sağlık

Portakal Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Faydaları

29 Kasım 2017 - 06:05:33

Portakal çiçeği çayı tarifi, nasıl yapıldığı ve faydaları ile ilgili çeşitli bilgileri hali hazırda bu yazımızda en geniş kapsamıyla bulabilirsiniz.

Portakal Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Portakal çiçeği çayı tarifi oldukça kolaydır. Portakal çiçeği bulmak zor olmadığı gibi aksine eczane ve aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat çiçeklerin kuru olması önemlidir. Çayın hazırlanma sürecinde 2 yemek kaşığı portakal çiçeğiyle 1 yemek kaşığı portakal kabuğunu hazırlayın (kabuklar rendelenmiş olmalı) Malzemeler üç bardak soğuk su eşliğinde tencereye eklenir. Kaynamaya başlayan tencerenin altındaki ateş kısılır ve tencere 20 dakika demlenmeye bırakılır. Bu çayın yapılışı sırasında çiçekler tencerenin içinden çıkarılmamalı fakat çay bardağa koyulurken süzülme işlemi tamamlanmalıdır. Detoks çayları arasında olan bu içeceği detoks yapmak için tüketebilir ve hayatınızdaki streslerden arınabilirsiniz.

Portakalın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Turunçgillerden olan portakal meyvesi kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden olduğu gibi çeşitli faydaları vardır. Hindistan'da meşhur olan portakal Akdeniz bölgesinde de yetiştirilmektedir. Yetmiş beş ila seksen yıl ömrü olan portakalın C vitamini deposu olduğu uzman hekimler tarafından belirtilmiştir. Kış aylarında, üşütme, grip ve nezle gibi hastalıklar genç ve yaşlılarda sıkça görülür. Bu tür hastalıklarda çözüm olan portakal muazzam bir koruyucudur. Portakalın kabuğu da dahil olmak üzere iyi bir tedavi edicidir. Portakal suyu düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kabızlık gibi sorunları azaltmaktadır. Özellikle sindirim sistemi için yararlı olan portakalın sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına olanak tanır ve şeker hastası olan kişiler için faydalıdır. Kansızlık problemi olan kişiler de portakal suyu tüketebilirler.

Portakal Çiçeği Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Portakal çayı faydaları arasında öncelikle zayıflamaya ve birçok hastalığının giderilme sürecinde etki sağlaması bulunmaktadır.
  • Bazı spazmların giderilme aşamasından etkin bir role sahiptir. Bu spazmlar içinde kas spazmları mevcuttur.
  • Bu çayın mideyi rahatlatma ve sindirimi hızlandırma özelliği vardır.
  • Sindirim hızını rahatlatan çay aynı zaman etkili bir iltihap sökücü olarak da insanlar tarafından tercih edilir.
  • Boşaltım aşamasında gayet etkili olan çay boşaltım sorunu olan kişiler tarafından tercih edilebilir.
  • Bu bitki çayının detoks bitkileri arasında bulunduğu söylenebilir. İnsan vücudunun atıklardan temizlenmesi için bu muazzam çay kullanılabilir.
  • Çeşitli zayıflama ürünlerinin içinde ve bitkisel ilaçlarda varlığını sürdürmektedir.
Portakal Çiçeği Çayı Zayıflatır mı?

Portakalın çeşitli yararları olduğu gibi çayının da çeşitli faydaları mevcuttur. Portakal çiçeği çayı özellikle zayıflamaya yardımcıdır. Günümüzde birçok kişinin yaşadığı kilo sorunu için kullanılan çayın zayıflama üzerinde önemli bir katkısı vardır. Portakal çiçeği çayının zayıflatma ve başka hastalıklar için tedavi edici bir özelliği olduğu söylenebilir. Fakat bu meyveye ve çaya alerjisi olan kişilerin bu çayı tüketmemeleri tavsiye edilir. Kişi tercih ederse uzman hekime danışarak onun kontrolünde tüketebilir.

Yorumlar
Güzide Çelen 29 Kasım 2017 - 06:15:33 Portakal çiçeği çayı nereden alabilirim? Aktarda satılıyor mu? Yada paket halinde hazır mı almak gerekiyor? Ben portakalı çok seven biriyim. Bu yüzden çayının aromasının ve tadının güzel olabileceğini düşünüyorum. Kullananlar var mı?cevapla
Yeliz Özen 27 Eylül 2018 - 13:15:01 Portakal çiçeği çayını daha önce birkaç kere içtim çok güzel bir kokusu ve tadı var. Benim içtiğim organikti normal hazır çaylar nasıl olur onu bilmiyorum. Zayıflamaya etkisi bence de vardır çünkü sindirimi hızlandırıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: