Sağlık 15 Şubat 2021 - 13:39:49

Rezene Çayı Zayıflatır mı? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Rezene Çayı Zayıflatır mı? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Bitki çayları birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak tercih edilmektedir. Özellikle bazı bitkiler zayıflama da tercih edilerek zayıflamayı destekleyici olarak tüketilmektedir. Bitki çayları alternatif tıp alanında sıkça tercih edilen ve sağlık açısından ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Rezene çayı zayıflamada etkili çaylardan biridir.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çayları demlenirken kaynayan su içerisine ilave edilmez. Kaynamış ve dinlendirilmiş sıcak suda demlenerek tüketilir. Kaynamış su ocaktan alınarak toz haline getirilmiş olan rezene bitkisi sıcak suya ilave edilerek birkaç dakika bekletilir. Suya ilave edilen bitki çok çabuk kaynar suda rengini de bırakır. Bardak üzeri kapak ile kapatılarak bekletilir. Bitki çayları çok sıcak tüketilmemesi gerekmektedir. Özellikle sağlık açısından tercih edilen bitki çayları önerilen miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Bitki çayları genel olarak ılık ve aç karnına tüketilmektedir. Kış aylarında bitki çayları hastalıklara karşı vücudu koruma atına almış olur.

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Bitki çayları arasında en çok tercih edilen bu çay özellikle sindirimde etkili olmaktadır. Zayıflamak için bu yüzden tercih edilir. Çok fazla mide şişkinliği olan kişilerde mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca sindirim sisteminde tercih edilen rezene çayı bağırsaklarında düzenli çalışmasında etkili olmaktadır. Diyet yapanların kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
  • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizma hızlandığında kişinin göbek ve basen bölgesindeki yağlarda parçalanma meydana gelmektedir.
  • Faydaları arasında en çok bilinen ise anne sütü arttırıcı olmasıdır. Anneler bebeklerini emzirme döneminde bu çayı tüketerek sütün daha da artmasını sağlamaktadırlar.

Rezene Çayı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Öksürükte boğazın rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle mevsimsel geçişlerde alerjik öksürük için oldukça tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Diş ağrıları için rezene çayının tercih edilmesi ağrıyı hafifletici etkisinin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca ağız içi bakterin oluşmasına engel olarak ağız sağlığını da korur. Dişlerin çürümesine engel olur. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan rezene vücuttaki birçok vitamin ve mineralin karşılanmasında etki gösterir. Sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmiş olan kişilerde günlük miktarda tüketilmesi vücut sağlığının korunması için etkili olacaktır. İştahın bastırılmasında etkili olduğu için düzenli kullanım sonrasında midede küçülme yaparak daha az yemek yemeyi sağlar.

Rezene Çayının Zararları Nelerdir?

Bitki çayları düzenli olarak kullanıldığında sağlık deposu olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla tüketmek bazı hastalıklarında meydana gelmesine sebep olabilir. Bu çayın sakinleştirici etkisi olduğundan tansiyon düşüklüğüne sebep olmaktadır. Bu yüzden günlük kullanım miktarının üzerine çıkılmaması gerekir. Rezene çayı ya da diğer bitki çayları doktor önerisi dışında çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanıldığında diğer kullanılan ilaçlar ile yan etki yapabilir. Bu yüzden düzenli ve tüketilmesi gereken miktar kadar tüketilmelidir.

  • rezene çayı
  • rezene çayı faydaları
  • rezene çayının zararları
  • rezene çayı nasıl demlenir
Yorumlar
Seda Özbek Rezene çayı süt yapar mı? Emziren annelerin içmesinde sakınca var mı? Bebeğim henüz 1 aylık. Sütümün artması için kullanmak istiyorum. İşe yarar mı? Bebeklere bir yan etkisi var mı? Deneyenler varsa bilgi istiyorum... cevapla
Ferda Kaplan Rezene çayı neye iyi gelir boğaz ağrılarını geçirir mi diye merak ediyorum. Öksürük için de etkili olduğunu duymuştum. 1 hafta önce boğaz enfeksiyonu geçirdim. Sanırım tam olarak iyileşmedi. Bitkisel yöntemler denemek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Beyaz Saçları Kapatmak İçin Doğal Yöntemler