Sağlık

Aslan Pençesi Çayı Nasıl Yapılır? Kullananlar, Yapımı, Fiyatı, Faydaları, Yan Etkileri

15 Şubat 2018 - 20:29:51
Aslan pençesi çayı nasıl yapılır? Kullananlar, Yapımı, Fiyatı, Faydaları, Yan etkileri

Bitki çayları düzenli kullanıldığında sağlık için oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Birçok bitki karışımının yanı sıra bitkilerin tek başına da içilmesi etki sağlayabilmektedir. Aslan pençesi çayı birçok sağlık probleminin tedavisinde yardımcı olarak tercih edilmektedir.

Aslan Pençesi Çayı Nedir?

Bitki çayları günlük olarak tüketilen sıvılar arasında yer almaktadır. Aslan pençesi insan sağlığında büyük öneme sahip bitki çaylarından biri olarak bilinmektedir. Öncelikle boğaz ağrılarında ağrıların hafifletilmesi için tercih edilebilmektedir. Mide bulantısı yaşayan kişilerde mide bulantısını kesmek için kullanılmaktadır. Mide bulantısı için kullanılan birçok pastil içerisinde de aslan pençesi özü yer almaktadır. Aslan pençesi çayı adet döneminde ağrıların hafiflemesi ve kanamasını hafifletmek için tercih edilmektedir. Ayrıca vücuttaki eklem ağrılarına ii gelerek birçok eklem hastalığı olan kişilere yardımcı tedavi olarak önerilmektedir.

Aslan Pençesi Çayı Ne İşe Yarar?

İshal durumunda ya da sindirim sistemi rahatsızlıklarında aslan pençesi tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu durum sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak metabolizmanın da hızlanmasında etki gösterir. Ağız ve diş sağlığı bakımından tercih edilen bu çay gargara yapılarak ağız yaralarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Yaraların hızlı şekilde iyileşmesinde etki gösterir. Ayrıca kadınlarda kadın sağlığı için de kullanılan bitki çayları arasında yer almaktadır.

Aslan Pençesi Çayı Nasıl Yapılır?

Bitki çaylarının demlenmesi için tercih edilen kaynamış su bitkinin özünün suya geçmesine yardımcı olur. Birkaç tutam aslan pençesi bitkisi kaynamış olan suya atılarak dinlendirilir. Birkaç dakika bekletildikten sonra içerisine aroma katması için bal ya da limon ilave edilerek tüketilebilmektedir. Aslan pençesi çayı düzenli olarak günlük 2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Bazı durumlarda mutlaka doktor kontrolünden sonra tüketilmesi önerilmektedir. Bitki çayları tüketilirken bol miktarda su tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Bitki çayları sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmek isteyen kişilerce sürekli tüketilen çaylardan biridir. Özellikle tedaviyi destekleyici olarak tercih edilmeleri hastanın iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Bu çay kadınlar için son derece sağlıklı bitki çaylarından biri olarak bilinmektedir. Dikkatli ve tüketilmesi gereken miktar kadar içilmelidir.

Yan Etkisi ve Zararları Var mı?

Aslan pençesi çayı kadınların meme kanserinden korunması için tercih edilebilmektedir. Özellikle kanser geçmişi olan kişilerde koruyucu olarak destek sağlar. Menopoz döneminde kadınların bu dönem sıkıntılarının hafifletilmesi için tercih edilebilmektedir. Günlük olarak tüketildiğinde menopoz huzursuzluğunun da engellenmesine yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi olduğundan uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olur. Şekeri düşürücü etkisi ile özellikle yüksek kan şekeri olan kişilerde şeker dengeleyici olarak tercih edilebilir. Aslan pençesi çayı doktor tavsiyesi alınarak kullanılması gereken bitki çaylarından biridir. Böylece kullanılan diğer ilaçlar ile yan etki olmasına engel olarak düzenli bir şekilde tüketilebilir.

Yorumlar
Gamze Yalınateş 15 Şubat 2018 - 20:39:51 Aslan pençesi çayı neye iyi gelir? Adet söktürücü özelliği var mı? Adetliyken içilir mi bir zararı olur mu? Çok faydası var diye duydum o yüzden denemek istiyorum. Adetim gecikti söktürmeye yardımcı olur diyorlar ama bu amaçla kullanan var mı?cevapla
Ayla Gök 17 Kasım 2018 - 10:32:56 Bir arkadaşımdan duydum aslan pençesi çayı zayıflatıyor ve kilo verdiriyor diye. Denemek istiyorum ben de. Fakat bebeğim var 8 aylık ve emiyor. Onun için bir yan etkisi olur mu ve sütümü keser mi diye öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: