Sağlık

Romatizma Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

22 Kasım 2017 - 20:27:25
Romatizma nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi ve Belirtileri nelerdir?

Romatizma hastalığı hemen her yaşta görülen hastalıklardan biridir. Eklemler içerisinde iltihaplı sıvının birikmesinden dolayı meydana gelen bu hastalık özellikle kilolu bireylerde şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.

Romatizma Nedir, Ne Demek?

Romatizma hastalığı sürekli olarak doktor takibi isteyen hastalıklar arasında yer alır ve ilaç tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Halk arasında sıcak ve soğuktan meydana geldiği bilinse de aslında sıcak ya da soğuk ile ilgili hiç bir bağlantısı olmayan bir eklem rahatsızlığıdır. Bu hastalık her yaş grubunda görülen yaygın hastalıklar arasında yer alır.

Romatizma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalıkların en büyük belirtisi eklem ağrılarının meydana gelmesidir. Romatizmanın belirtileri arasında kas ağrıları, kas güçsüzlüğü, halsizlik, gözlerde kızarıklık, şişkinlik, sırt ve bel bölgesinde ağrı, göz yaşı kuruluğu, tırnak değişiklikleri, sindirim sistemin bozuklukları ve böbreklerde yetersizlik yer almaktadır. Bunlar arasında nörolojik rahatsızlıklar, kalp ve damar rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Bu hastalık eklemlerdeki iltihaplı sıvıdan kaynaklı ağrıların meydana gelmesine sebep olduğu için eklem içerisindeki iltihabın kurutulması gerekmektedir. İltihaplı sıvı kurutulmadığında hastalık ilerleyerek kalp ve damar sağlığını tehdit etmektedir.

Romatizma Hastalığında Eklem Ağrıları Nasıl Olur?

Romatizmal rahatsızlığı olan kişilerde eklem ağrıları şiddetli şekilde meydana gelmektedir. Özellikle yağmur yağacağı sırada eklem ağrılarının olması bu hastalığın olduğu anlamına gelmemektedir. Eklemlerde biriken iltihaplı sıvı kişinin tüm sağlığını etkilemektedir. Küçük yaşlardan itibaren meydana gelen bu hastalık ilerleyen dönemlerde tedavi edilmez ise omurga sisteminde ciddi tahribata sebep olmaktadır. Hastalık fazla ilerlemeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Romatizma Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu hastalık kemik yapısına zarar veren hastalıklardan biridir. Eklem ağrıları şiddetini arttırdıkça kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Omurganın zarar görmesine sebep olan bu hastalık doktor kontrolü altında olunması gerekmektedir. Romatizma tedavisi sırasında sürekli olarak ilaç kullanımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra fizik tedavi için rehabilitasyon hizmeti de tedavi sırasında uygulanmaktadır. Hastalığın ilerlemesi hastanın doktor ile işbirliği etmesine bağlıdır. Hastalık çok hızlı bir şekilde ilerleme gösterdiğinden hızlı bir şekilde de tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu hastalık kortizon tedavisi yapılarak tedavi edilmeye başlanmaktadır. Çoğunlukla hastaya kortizon ilaç verilir. Hastanın düzenli olarak doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Romatizma Hastalığı Kimlerde Görülür?

Her yaş grubunda meydana gelen bu hastalık özellikle yaşlılarda şiddetli ağrıya sebep olduğu için sürekli olarak egzersiz yapılması gerekmektedir. Bu hastalıkta düzenli egzersiz yapmak eklemlerde biriken iltihaplı sıvının ilaç tedavisi ile birlikte tedavi edilmektedir. Fizik tedavi uygulamasında da hastanın hastalık seviyesine göre tedavi şekli uygulanmaktadır. Hastalığın bazı türlerinde sıcak ya da soğuk ağrıların artmasına neden olabilir. Bu durumda hastanın ilaç tedavisi ön plana alınmaktadır. Eklem içerisinde yer alan iltihaplı sıvının kortizon ilaçlar sayesinde kurutulacağı için mutlaka düzenli doktor kontrolünün yapılması gerekmektedir. Romatizma hastalığı her yaşta görüldüğü gibi küçük yaşlardaki çocuklarda da görülebileceği unutulmamalıdır.

Yorumlar
Burcu Mustafaoğlu 22 Kasım 2017 - 20:37:25 Romatizmaya iyi gelen ilaçlar nelerdir? Tedavisi nasıl yapılıyor? Bende belirtileri var doktordan randevu aldım ama öncesinde araştırdığım kadarıyla romatizma çeşitleri oldukça fazlaymış. Bu yüzden hangisine ne iyi gelir bilemedim. Nasıl teşhis edilir?cevapla
Burcu Gören 23 Kasım 2017 - 09:53:52 Romatizma belirtileri nedir? Soğuk havalarda romatizma ağrılarının çoğaldığına dair söylentiler var bunun gerçeklik payı var mı? Kış aylarında genel olarak sol bacağımda bir ağrı oluyor bu romatizmal bir hastalık olabilir mi? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: