Sağlık07 Şubat 2020 - 09:50:07

Saç Egzaması Nedir? Ne İyi Gelir? Çözümü ve Kürü

Saç Egzaması Nedir? Ne İyi Gelir? Çözümü ve Kürü

Saç egzaması deri bölgesinde kızarma, pul şeklinde dökülme, kaşınma ve kızarıklık sonucunda oluşan rahatsızlıktır.

Saç Egzaması Nedir? Nasıl Olur?

Egzama kendisini iltihaplı yara şekilde gösterir. Bu rahatsızlıktan dolayı önüne geçilemeyen kaşıntı sorunu bir süre sonra dökülme ve kepeğe dönüşür. Egzamanın net sebebi olarak saçın kirli, temiz, kuru veya yağlı olması gösterilemez. Saçta egzama problemi bulaşıcı olmamakla birlikte bu sorununun kesin bir çözümü yoktur. Genel olarak kaşıntı, kuruluk, kızarıklık ve kabuklanma gibi problemlere yol açmaktadır. Saç derisinin aşırı yağlanması gibi problemler bu tarz deri problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Saçta Egzaması Neden Olur?

Saçta meydana gelen bu problemin nedenleri şu şekilde gösterilebilir; stres, kozmetik saç ürünleri, alerji, saç derisinin kuru olması, hava kirliliği, aşırı terleme hali, mevsim değişikliği, genetik etkenler, şampuan ve diğer kimyasal içeren saç ürünlerinin varlığıdır. Kullanılan saç ürünlerinin saça ve yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda doğal bakımlar daha faydalı olacaktır.

Saç Egzamasının Belirtileri Nelerdir?

  • Saç derisindeki yağ tabakasının artması,
  • Deride meydana gelen kaşıntılar,
  • İltihaplanan saç derisi,
  • Kepeklenmelerin görülmesi,
  • Saç derisinde su toplama sorunun ortaya çıkması hali hazırdaki belirtilerdendir.
Saç Egzamasına Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Vücudun hangi bölgelerinde egzama probleminin olduğunu gözlemlemek önemlidir. Egzamanın sadece saç bölgesinde görüldüğünü söylemek doğru olmayabilir. Vücudun çeşitli alanlarında görüldüğü zaman doktora gidilmesi gerekmektedir. Korunmak için dikkat edilecek yöntemlerden biri kullanılan saç bakım ürünlerinin alkol içermemesidir. Egzama cildi döküp, kurutur. Bu bilgiden yola çıkarak alkol içeren ürünlerin kullanılması durumunda ciltte koruyucu görevi gören yağ tabakasının erimeye başladığını ve zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Alkollü ürünlerin tamamı kuruma eğiliminde olan ciltte egzama oluşumu riskinin artmasına neden olur. Banyo yapıldığı süreçte saç derisinin tırnaklarla kaşınmaması gerekir. Saç derisine parmak uçlarıyla nazik bir şekilde masaj yapılması önerilir. Bu işlem hem saçların iyi temizlenmesini hem de egzama oluşmasını ciddi şekilde engeller. Saçların sıcak suyla yıkanması sakıncalıdır. Sıcak su, saç diplerinin kurumasına yol açar. Hal böyle olunca saçların ılık veya soğuk su ile temizlenmesi gerekir.

Saç Egzamasının Çözümü ve Kürü

Çay ağacı yağının anti-bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu yağın saç derisine uygulanması halinde egzamanın iyileştirdiği söylenir. Kullanımı ise yağın yüzde beş gibi bir oranını kullandığınız şampuanın içerisine karıştırabilirsiniz. Yağın göz ve ağız bölgesine değmemesine dikkat edilmelidir. Balın bakteri ve mantarı engellediği belirtilmektedir. Saçta iyileştirici etkisi olduğu söylenen balın yüzde doksanı yüzde on oranındaki suyla karıştırılarak saça uygulanması tavsiye edilir. Uygulamanın masaj yardımıyla yapılması ve durulanması önem teşkil eder. Saça uygulanan saç egzaması maskesi iki ila üç dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla yıkanır. Gün içinde saç derisinin kabuklu yerlerine bal sürülerek üç saat bekletilmesi de faydalıdır. Bal uygulaması tahmini olarak dört hafta süresince yapılabilmektedir.

Yorumlar
Hakan BenliSaç egzaması için etkili olan şampuanlar hakkında bilginiz var mı? Bu deri hastalığına iyi gelen doğal çözümlerden de faydalanmak istiyorum. Şuan kullandığım ilaç tarzı birşey var ama açıkçası çok fazla işe yaramıyor.cevapla
yorum yaz
Polip Kürü Nedir? Polip Tedavisinde Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Poliplere İyi Gelir mi?