Sağlık

Saç Derisinde Pullanma, Kepek ve Kabuklanma Neden Olur?

06 Şubat 2019 - 21:22:09
Saç derisinde pullanma, kepek ve kabuklanma neden olur?

Saç derisinde pullanma, kepek ve kabuklanma problemleri çeşitli sebeplerden dolayı kendini gösteren saç rahatsızlığıdır.

Saç Derisinde Kabuklanma ve Yara Neden Olur?

Saçın dip kısımlarında meydana gelen kabuklanma, pullanma ve yahut da kepek sorunları derinin tahriş olmasından kaynaklı oluşur. Bazı deri rahatsızlıkları, kimyasal etki ve bakteri gibi problemler kafadaki derinin kuruyarak pullanmasına yol açar. Saçların dip kısımlarında oluşan bu sorunlar kaşıntıların nedeni olarak da gösterilebilir. Zaman içerisinde deri kaşınmaya başlar ve kaşınma sonucunda kabuklanma görülür.

Saç Derisinde Pullanma ve Kepeklenme

Saç derisinde görülen kabuklanma, pullanma, kepek problemleri tekrar ettiği taktirde tedavi edilmelidir. Tedavinin yapılabilmesi için cilt doktoruna gidilmesi önerilir. Doktor problemin hangi sebepten kaynaklandığını tespit edeceği için probleme göre tedavi uygulanması süreci hızlandırır. Bir diğer konu da pullanmanın esas nedenidir. Saç kökleri yeteri kadar nem alamadığı zaman pullanmalar ortaya çıkar. Bunun haricinde kullanılan şampuanın özellikleri ve saç tipine uygun olmaması bu sorunları beraberinde getirecektir. Bahsi geçen sorunun önüne geçmek için saç şekillendiren cihazların kullanılması bırakılmalıdır. Yaz mevsiminde dışarı şapka olmadan çıkılmamalı ve saçın nem miktarını arttıran şampuanlar kullanılmalıdır.

Saç Derisinde Pullanma Nedenleri Nelerdir?

Saçların pul pul dökülmesine yol açan faktörler arasında terleme, bulaşıcı cilt rahatsızlıkları, hormonal sorunlar, stres, zona rahatsızlığı, sedef hastalığı, mevsim geçişleri ve daha birçok birbirinden farklı neden gösterilebilir.

Saç Kuruluğunun Sebepleri Nelerdir?

Derinin nemsiz olması ve kuruluk sıkça gösterilen nedenler arasında yer alır. Saçların sürekli olarak sıcak suyla yıkanması, kimyasal içerikli şampuanlar, toz, kir ve güneş ışınları saçların bu sorunlarla boğuşmasına neden olur. Dolayısı ile bu etkenlerden uzak durmak ve saçlara zarar veren cihazları kullanmamak saç sağlığı için faydalı süreç yaratır.

Saç Derisinde Mantar Nedenleri

Mantar saç derisindeki sorunların temelinde yatar. Mantar enfeksiyonunun varlığı kepeklenme, kabuklanma, pullanma etkenlerinin belirtisi olarak gösterilir. Kabuklanmanın görüldüğü alanlarda saç dökülmelerinin olduğu anlaşılabilir.

Saçta Egzama Nedenleri ve Belirtileri

Yağlı ya da pullu bir görüntüye yol açan egzama önemli saç sorunlarından biri olarak karşımıza çıkar. Egzama pullanma ve kabuklanmaya neden olduğu gibi ilerleyen zamanlarda da saç dökülmelerine yol açar. Bu rahatsızlığa dikkat edilmediği taktirde ciddi saç kayıplarına yol açtığı söylenebilir.

Saçta Alerjik Reaksiyonların Nedenleri

Saç bakımı ürünü olarak satışa sunulan ürünlerin çoğunun saça zararlı olduğu görülmektedir. Bazı saç ürünlerinin verdiği zararlar içerisinde cilt kuruması ve alerjik reaksiyonlar vardır. Saç ürünlerinin çoğu kimyasal barındırdığından dolayı saça iyi gelmeyen olumsuz durumlar meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı kullanılan ürünlerin içeriğine, özelliğine ve saça uygun olup olmadığına bakmak gerekir. Saç diplerinde kepek, pullanma gibi durumların görülmesi halinde saç köpüğü, jöle, sprey şeklindeki kimyasal içerikli ürünlerin bırakılması tavsiye edilir.

Yorumlar
Yasemin Öztekin 06 Şubat 2019 - 21:32:09 Saç derisinde pullanma ve dökülmenin meydana gelme nedenleri hakkında bilgi almak istiyorum. 5 yaşında kızım saç diplerinde pullanma oluştu. Doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum ama başka nelere dikkat etmek gerekir acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: