Yaşam 19 Kasım 2021 - 15:15:25

Saçlar Neden Şekil Almaz?

Saçlar Neden Şekil Almaz?

Şekil almayan saçlar; esnekliğini kaybetmiş olan saçlardır ve bu durum daha çok sigara kullanımı, stres, sağlıksız yaşam ve dengesiz beslenme sonrasında meydana gelmektedir.

Saça Nasıl Şekil Verilir?

Şekil almayan saçlarla mücadele etmek zor olduğu gibi saçların şekil almamasının birçok çeşitli nedeni vardır. Saça şekil vermek isterken saçlar esnek ve sağlıklı durmuyorsa; diriliğini, canlı görüntüsünü ve parlaklığını kaybetmemiş demektir.

Saça şekil verememek çözülmesi çok zor bir problem gibi görünse de neredeyse her kadının ortak sorunu olarak bilinir. Birçok kişi güne başladıkları zaman saçlara şekil vermek için uzun süre düşünüp uğraş vermektedirler. Güzel olmak için yapılan her işlem zaman alır.

Her insanın saç yapısı farklıdır. Düz, dalgalı ya da kıvırcık saçlara sahip olabilirsiniz. Düz saçların kıvırcık yapılması ya da kıvırcık saçların düz yapılması daha zor olmaktadır. Saçın zarar görmemesi için saça doğal şekil verme yöntemlerinden yararlanılması gerekmektedir.

Saçların Şekil Almamasının Nedeni Nedir?

Saçların şekil almamasının en önemli nedenleri arasında bakımsızlık gösterilebilir. Saça düzenli olarak bakım yapmamak, saç yapısına uygun olan doğru şampuanı kullanmamak, saçlarda kırık olması, saç temizliğinin düzenli yapılmaması gibi birçok çeşitli faktör saçların şekil almama nedenleri arasında gösterilebilir. Bütün bu süreçlerin dışında saç yapısının kabarmaya müsait olması da saçların şekil almamasına neden olur.

Eğer saçlarına şekil vermekte zorlanıyorsanız, bunun kaynağına inmeniz gerekmektedir. Farkındalık bu aşamada önem teşkil eder. Kişi saç yapısı bilmeli, saça neyin zarar verdiğinden veya neyin iyi geldiğinden en iyi şekilde emin olmalıdır. Problemin sebebinin nereden kaynakladığı net bir şekilde bilinirse sorun ortadan kaldırılır.

Şekil Almayan Saçlar İçin Öneriler

Saçlarınızı en güzel şekilde kullanmak istiyorsanız öncelikle doğru şekil verme yöntemlerinden destek almalısınız. Saçım şekil almıyor diyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

 • Saçlarınız henüz nemliyken, yumuşak içerikli bir saç köpüğünü uygulayıp, sonrasında rulo halinde toplayınız. Ertesi gün saçlarınızın dalgalı bir halde olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Eğer maşa gibi yüksek ısılı aletler kullanmadan dalgalı saçlara sahip olmak isterseniz bu yöntem ideal olacaktır.
 • Şekil almayan saçlar için bir başka yöntem banyodan sonra saçlarınızı kuruturken, fön makinesini yukarıdan aşağıya doğru uygulamaktır. Bu şekilde saçlarınızı düz bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz, çok fazla olmayacak şekilde jöle sürebilirsiniz. Özellikle saçlarınız ıslağa yakın nemliyken uygularsanız, istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Saça şekil vermek için; saça uygun olan şampuan seçilmeli, bakım yapılmalıdır. Bu şekilde doğal yöntemler ile çözüme gidilebilir. Fakat saç yapısından kaynaklı şekil almama sorunu var ise saçın doğru kesilmesi gerekir ve maşa, fön gibi aletler ile saçlar sakinleştirilebilir. Yumuşak, kolay şekil alabilen saçlara kavuşmak için var olan problem ortadan kaldırılmalıdır.

Saçlara Şekil Verme Yöntemleri Nelerdir?

Daha kısa sürede hazırlanmak için saça şekil verme erkek ve kadınlar için ayrı ayrı çok önemlidir. Sizlere bu konuda birkaç yöntem sunabiliriz:

 • Saçın şekil almasını sağlayan en önemli faktörlerden biri saç kesiminin saç yapısına uygun bir şekilde yapılmasıdır. Kesimde kullanılan aletlerin doğru seçilmesi bu aşamada saçın şekil alması için izlenecek yöntemlerden sadece bir tanesidir. İşinin ehli bir kuaföre gitmekle sürece başlayabilirsiniz.
 • Aylık veya haftalık saçın ihtiyacına göre bakım yapmak saçların yumuşamasını ve sakinleşmesini sağlar. Yumuşayan saç elektriklenmez ve kolay şekil alır. Saçın yapısı ve ihtiyacına göre kozmetik veya doğal yöntemler tercih edilebilir.
 • Saça maşa uygulamak tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Haftada birkaç kez maşa yapmak hem saçın daha az zarar görmesini hem de saçın kolay şekil almasını sağlar. Maşa kullanarak saça şekil vermek zaman ve efor açısından en pratik yöntemlerden biridir.
 • Alternatif olarak tercih edilen saça şekil verme yöntemleri arasında saçları düzleştirmek vardır. Duştan sonra saç kurutularak fön işlemi tamamlanır. Düz olan saça istediğiniz şekli rahat bir şekilde verebilirsiniz.
 • Saça örgü yapmak saçın kolay ve farklı bir model almasını sağlar. Örgü yapılan saç şık görünür ve kabarma gibi problemleri ortadan kaldırır.

Saçların şekil almaması her ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da birtakım öneriler ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Saçlarınıza gerekli bakımı yaparak ve farklı yöntemler şekil verebilirsiniz.

Saçın Şekil Alması İçin Ne Yapılmalı?

Çoğunlukla pis ve yağlı saçlar şekil almamaktadır. Alsa bile kötü bir görünüm meydana getirmektedir. Saç temizliği saçların şekil alması için en önemli faktörlerden biridir. Saçı düzenli bir şekilde temizlemek saçın yağlanmasını veya kepeklenmesini önler. Temizliği yapılan saç parlar ve güçlü görünür.

Saç yıkama sürecinde saç yapısına göre şampuan kullanmak da saçın şekil almasını kolaylaştıran etkenler arasında yer alır. Saç, esnekliğini ve güçlü halini kaybettiyse bu durumun nedeni iç nedenlerden kaynaklanabilir. Dengeli beslenmek ve vitamin almak saçların eski gücüne kavuşmasını sağlayacaktır. Özellikle bol su içmek yıpranmış saçlar için muazzam bir tedavi edicidir.

Yazımızın içeriğinde saçlar neden şekil almaz ve şekil alması için neler yapılması gerekir gibi sorulara yanıt vermiş bulunmaktadır. Saçlarınız şekil vermekte zorlanıyorsanız eğer, sizler de bu önerileri dikkate alınız.

 • saçlar neden şekil almaz
 • saça şekil verme yöntemleri
 • saçın şekil alması için
 • saçlara şekil verme
Yorumlar
Sevim Yalçın Saçlarım çok elektrikleniyor ve şekil vermekte çok zorlanıyorum. Ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Göz Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?