Sağlık

Stres Atmak İçin Yapılan Şeyler

21 Eylül 2017 - 07:01:50
Stres atmak için yapılan şeyler

Stres birçok nedene bağlı olarak oluşabilen psikolojik bir eylemdir. Hayatın her alanında, evde, işte, sokakta insanlar bu durumla karşılaştığı için bundan kurtulmak için yapılacak birçok yöntem mevcuttur.

Stres Nelere Yol Açar?

İnsanlar sahip oldukları iş yeri, özel ilişkiler, aile ilişkileri ve diğer ilişkilerde birçok çeşitli problemle karşılaşmaları muhtemeldir. Bu problemlerden ziyade doğal hayatın yavaş yavaş yok olması, nüfusun artması, trafik ve maddi sorunlar yüzünden insanlar ciddi anlamda bu faktörü neredeyse her yerde yaşamaktadırlar. Bu faktörün var olması kişide psikolojik ve fiziksel problemlere yol açabilir. Bunun yanı sıra bu negatif durum altında olan bir bireyin insanlarla olan iletişimi zayıftır. Bu durum tam olarak kişilerin yaşam kalitesini azaltmaktadır. Tüm bu gerekçelerden dolayı stresten kurtulma yöntemleri belirlemek ve bu olguyu dış dünyada bırakmak bireye hayatın her alanında avantaj sağlamaktadır.

Stresten Kurtulma Yolları Nelerdir?

Birey hayatında var olan sorunlarla ilgili çözüm bulmak için stres atma yöntemlerini deneyimlemesi gerekir. Kişi ilk olarak hayatında psikolojik olarak beslenebileceği alanlar yaratmalıdır. Fizyolojik ve psikolojik olarak aktivitelere zaman ayırmak kişiyi bu olgudan uzaklaştırır. Fiziksel olarak yapılan aktiviteler bedenin oksijen almasını, zihnin dinç olması sağlar. Bu faktör hormonları dahi etkisi altına alacak kadar güçlüdür. Bu negatif olgudan arınan kişiler, hayatla ilgili planlarını daha rahat bir şekilde programlayabilmektedirler. Çeşitli aktiviteler ve sosyal etkinlik gibi ruhu besleyen alanların insan hayatında olması gerekir. Özellikle fiziksel ve ruhsal olarak sadece sorunların içerisinde olan kişiler için bu durumu yaşamak ve sağlıksız bir bireye dönüşmek kaçınılmazdır.

Stres Atma Yöntemleri Nelerdir?

Stresten kurtulmak için izlenmesi gereken yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yer aldığınız ortamı havalandırabilirsiniz. Ev ya da iş yeri fark etmeksizin bu durumu yaşadığınızı hissettiğinizde pencere açarak oksijen alabilir ve rahatlayabilirsiniz.
  • Evinizdeki eşyaların yerlerini değiştirerek ortama farklı bir enerji getirebilirsiniz. Yeni olan her şey kişiye kendini iyi hissettirir. Alıştığınız kalıplardan dışarı çıkmak bu negatif durumdan bir nebze de olsa uzaklaşmanızı sağlayacaktır.
  • Haftada birkaç kez yürüyüş yapmak hatta vaktiniz varsa günlük yarım saat yürümek psikolojik ve fizyolojik olarak çok iyi gelir. Bu küçük egzersiz bedeninizi aktifleştirir, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve zihninizi ciddi bir oranda rahatlatır.
  • Dinlendirici bir banyo hem bedene hem ruha çok iyi gelecektir. Yarım saat duşta keyif yapmak bedeninizi yumuşatır ve aynı zamanda kendinize değer vermeniz gerektiğini hatırlatır. Sıcak suyla beraber sinir sistemi gevşer, tutulan kas ağrıları azalır ve vücuttaki ödem dışarı atılır.
  • Aynı anda iki işini birden yapmaya çalışmak bu olguyu daha çok yaşamanıza neden olur. Bu yüzden yapacak listenizi sadeleştirmek veya gün içinde yapacağınız işleri saatlere bölerek iş gücünüzü dengelemek bu fakötrden kurtulmak için yapılan en güzel çözümlerden biridir.
  • Sağlıklı beslenmek, sağlıklı besinler tüketmek ve vücuda gerekli olan suyu vermek bu negatif durumu önleyen en önemli yöntemler arasında yer alır. Özelikle düzenli uyumak, vücudun ihtiyacı olan uykuyu almak, dinç uyanmanızı sağladığı için bu sayede güne pozitif başlamanız kolaylaşır.
  • Anı yaşamak en güzel yöntemlerden biridir. Günde sadece 10 dakika düşünmeden anı yaşamak ve elinizde olanlara şükretmek insan hayatına yapılan en sağlıklı yatırımlardan biridir.
Stres Nasıl Geçer? Nasıl Yok Edilir?

Hayatta negatif bir faktörle karşılaşmak, zamanın değişmesi ile kolay bir hale geldi. Stresten kurtulma yollarından faydalanarak bu negatif faktörden uzaklaşmak ve kişinin kendini rahatlatması mümkün olabilir. Bu durum kronik veya psikolojik bir problem olabilir. Bu yüzden kaynağını bulmak çözüm için ilk aşamadır. Kişinin bunu göz ardı etmesine rağmen karşılaşma olasılığı yüksek olduğu için bu nedatif durumdan kurtulmak için düzenli bir şekilde aktivite yapılması gerekir. Stres yaparak hayatınızı olumsuzlaştırmayın. Kurtulma yöntemlerini uygularak hayatınızdaki bu durumu en aza indirebilirsiniz. Unutmayın her hastalığın başlangıcı bu olgudan kaynaklanmaktadır.

Yorumlar
Funda Özlemiş 14 Eylül 2017 - 10:59:34 Stres atmak için ne yapmalıyım? Stresi azaltma yöntemleri neler?cevapla
Hasan K 06 Temmuz 2018 - 16:03:04 Neyi yapmak isteyip de yapamıyorsan onu yapmalısın bence. Ya da şöyle diyebilir bu strese sebep neyse o durumu ortadan kaldırmalısın mesela. Bu yöntemler kişiye göre değişir yani. Ama stresi ortadan kaldırmanın en kesin yolu stresle baş edebilmeyi öğrenmektir. Bu konuda eksiğin varsa tamamlamaktır. O anı yaşamak zorundaysan baş etmeyi öğrenmelisin. Bunu öğrenirsen ömür boyu stres yok...
Sinan Kumlu 06 Temmuz 2018 - 16:10:14 Bu zor iş, stresli ortamla baş etmeyi önlemek yani. Öğrenmeyi ayrı bir stres olarak değerlendiriyorum yani. Her gün aynı durumu yaşamak ve geçen senelere bakınca bunları hatırlamak kolay değil.
Mikail Ergeç 06 Temmuz 2018 - 15:53:17 Stressiz bir ortam oluşturmak tamamen insanın kendi elinde. Stresle baş etmeyi, böyle bir ortamda bile işini doğru düzgün yapıp bitirebilmeyi becerebilirse bir insan bu durum ortadan kalkmış olur bence stres diye bir durum oluşmamış olur. Çünkü stres bana göre herhangi bir işi uygun ortamlar oluşmadığında yapamamaktan kaynaklanır. Acil olan durumlarda hızlı ve doğru çalışabilmek gibi mesela... Uygun olmayan bir ortamda bir doktorun ameliyatını başarabilmesi gibi mesela...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: