Sağlık 17 Ocak 2022 - 15:09:58

Safran Çayı Zayıflatırmı? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Safran Çayı Zayıflatırmı? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Safran çayı; oldukça nadir bulunan uzun kırmızı ip şeklinde olan safran bitkisinden yapılan, Dünya'nın en pahalı ve faydalı çaylarından biridir.

Safran Çayı Zayıflatır mı?

Kilo verme sürecinde faydalı olan safran çayı; metabolizmanın daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlayarak yağ yakıcı etki oluşturan bir bitki çayıdır. Özellikle dengeli beslenme ve diyet ile birlikte tüketildiği zaman kısa süre içerisinde kilo vermeyi sağlar.

Vücutta birikmiş yağların yakılmasını sağlayan safran çayı, sindirim sistemini düzenler ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Müshil etkisi bulunan çaylar arasında yer almaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve boşaltım sisteminin daha aktif olmasını sağlar

Safran Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Doğal içerikli safran çayının hazırlanması kolay olsa da temin edilmesi son derece zordur. Safran bitkisi kolay bulunan bir ürün değildir. Diğer bitki çayları gibi aktar ya da internet üzerinde bol miktarda yer almamaktadır. Bazen özel sipariş üzerine getirilir ve fiyatı da oldukça yüksektir.

Çoğunlukla bu bitki gram olarak satılmaktadır. Çayı safran tozundan değil, bitkinin kendisinden yapılması hem daha etkili hem de daha faydalı olmaktadır. Gerçek safran satın almak için mutlaka güvendiğiniz bir yere danışmalısınız.

Safran Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Kullanımı

Sağlıklı zayıflama sağlayan safran çayı tarifi için ilk olarak kaynar suyu hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrasında 5-6 adet iplik şeklindeki safranı bu kaynar suyun içerisine atarak demlenmesinin beklenmesi gerekmektedir. Çayı hazırlanırken kaynar suyun renginin değişmesi yeterli olmaktadır. Bunun sonrasında içmek için hazır hale gelen bu çayı, fincanlar ile servis edilebilir.

Günde 1 fincandan fazla içilmemesi tavsiye edilen safran çayı, haftada en fazla 4 gün içilmelidir. Diğer günlerde vücudun dinlenmesi gerekir. Safran çayı oldukça etkili bir içeriğe sahiptir.

Safran Çayının Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta uzun yıllardır kullanılan safran çayının şifaları şöyledir:

  • Depresyon tedavisinde etkilidir ve ruh sağlığının düzelmesini sağlar.
  • Karaciğer için oldukça faydalıdır ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Adet öncesi semptomların hafiflemesine yardımcı olur.
  • Antioksidan özelliği sayesinde kan basıncını düşürür ve kalbin zorlanmasını önler. Kalp kaslarının güçlenmesini sağlar.
  • Karaciğerden kaynaklı olan akne problemlerinin giderilmesini sağlar.
  • Safran çayı göze faydası olan bir bitki çayıdır. Gözdeki sarı nokta hastalığına iyi gelir.

Cilt hastalıklarına iyi gelen safran çayı aynı zamanda iştah dengeleyici etki oluşturmaktadır. Sadece yarım bardak içmek bile vücut için oldukça faydalı etkiler oluşturmaktadır. Safran çayının vücuda faydaları için düzenli fakat aşırı olmayacak şekilde tüketilmesi yeterlidir.

Safran Çayı Zararları Nelerdir?

Güçlü etkileri bulunan bir bitki çayı olan safran çayı, böbrekler için zararlı olabilir. Safran çayını kimler kullanamaz diye baktığımızda böbrek hastalarının uzak durması ve doktora danışarak tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra adet döneminde kanamaların artmasına da neden olabilir.

Hamile kadınların tüketimine uygun olmayan safran çayı, düşüğe neden olabilir. Safran çayı kullananlar, çayın etkilerine karşı bilinçli olmalıdır ve aşırı tüketimden uzak durmalıdır.

  • safran çay zayıflatırmı
  • safran çay fiyatı
  • safran çay tarifi
  • safran çayı
Yorumlar
Nezafet Kumbaracı Safran çayı satın almak istiyorum kilosu ne kadar bilen var mı? Nereden alabilirim nerede satılır? Zararları olur mu? Nasıl yapılır? Zayıflamak için kullanmak istiyorum bitkisel olduğundan faydalı olabilir diye düşündüm. Bu şekilde kullananlar var mı cevapla
Saniye Demir Organik safran çayının fiyatını gördüm biraz pahalı geldi bana. Hem organik hem de daha uygun bir fiyata nereden bulabilirim onu araştırıyorum. Faydaları hem zayıflama hem de cinsellik üzerine oldukça etkiliymiş. Sipariş vereceğim ama henüz nereden alacağımı bulamadım. cevapla
yorum yaz
Emziren Annelerde Süt Yapan Yiyecekler