Sezeryan Sonrası Korse Kullanılır mı?
Sağlık

Sezeryan Sonrası Korse Kullanılır mı?

29 Aralık 2019 - 21:00:54

Sezeryan sonrası korse kullanımı, vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda incelme, toparlanma ve sıkılaşma meydana getirmektedir.

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Önerileri

Bebeğin anne rahmine düşmesinin ardından ve gebelik süresi boyunca vücutta birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Doğum ile birlikte vücut eski haline dönmek için toparlanmaya başlamaktadır. Fakat gebelikte büyüyen ve genişleyen karın bölgesindeki fazlalıklar nedeniyle sarkma problemleri meydana gelebilmektedir. Doğum sonrasında toparlanma sürecinin hızlanmasını sağlamak ve biraz daha zayıf gözükmek için korse kullanımı tercih edilmektedir. Fakat normal doğum ile sezaryan doğum arasında bazı farklar bulunduğu için korse kullanım zamanı da ona göre ayarlanmalıdır.

Sezeryan sonrası korse önerisi olarak sizlere vereceğimiz ilk tavsiye doğumdan sonra bir süre korse kullanmayınız. Ameliyat yerinin ve izinin iyileşmesi bekleyiniz. Korse kullanımı için vücudunuz uygun hale geldiğinde ise gün içerisinde uzun saatler boyunca takmayınız. Gebelik sonrasında vücut kasları oldukça güçsüz bir durumdadır. Çok fazla sıkmayan ve göbek bölgenizi toparlayan korseler aynı zamanda sarkma problemlerinin de önüne geçmektedir. Diğer bir öneri ise sadece korse kullanımı ile kısıtlanmamaktadır. Aynı zamanda kasların güçlenmesine yardımcı olan basit egzersizler uygulayarak göbek yağlarının erimesine destek olabilirsiniz. Sütün azalmaması için diyet yapmamaya bunun yerine düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösteriniz.

Sezeryan Sonrası Korse Kullanımı

Vücut normal doğum için hazır olmadığında doktorun kararı üzerine sezeryan doğum gerçekleştirilmektedir. Bu doğal şekli normal doğuma göre daha farklıdır. Karın bölgesindeki ameliyat izi belli bir süre içerisinde iyileşme göstermektedir. Normal doğumda toparlanma süreci daha kolay iken sezeryanda bu süreç daha da uzayabilir. Bu neden korse kullanımı da belli bir süre sonra gerçekleştirilmelidir.

Eğer ki sezeryan doğum yaptıysanız yaklaşık olarak 1-2 ay bekleyiniz. Bu süreç sonrasında aşırı kullanım sağlamayacak şekilde takmaya başlayabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç saat takmak yeterli olacaktır. Ayrıca korsenin karnınızı çok sıkmaması dikkat ediniz. Çok sıktığınız ameliyat yerinde acı hissedilebilir. Korsenin esnek olması gerekmektedir. Esnek olmazsa hareketinizi kısıtlar ve kaslarınızın güçlenmesine engel olur. Kullanmaya başlamadan önce ise doktorunuzun onayını mutlaka alınız.

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanmak Sakıncalı mı?

Doğum yapan bir annenin vücudunu eski haline dönmesi zaman almaktadır. Bu sürecin daha kısa olması için korse kullanımı önerilmektedir. Fakat vücutta belli bir iyileşme ve toparlanma gerçekleşmeden korse kullanılmaya başlanırsa ameliyat izi zarar görebilir ve bunun sonucunda bazı yan etkiler meydana gelebilir. Gerekli süre geçtikten sonra kullanıldığında sakıncası yoktur. Fakat erkenden kullanımının zararları vardır. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Doğumdan Sonra Korse Takmak Zayıflatır mı?

Korse tek başına zayıflama etkisi meydana getirebilen bir aparat değildir. Sadece kilo verme sürecinde vücuda destek olur ve toparlanma etkisi meydana getirir. Doğum sonrasında korse taktığınızda vücudunuzda bir incelme meydana gelir. Bu incelme hem psikolojik olarak rahatlama sağlar hem de giyilen kıyafetlerin daha düzgün durmasına destek olur. Zayıflamak ve kilo vermek için aynı zamanda hafif spor yapılmalı ve sütü kesmeyen, yağ yakımını destekleyen yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: