Sağlık 16 Temmuz 2021 - 17:41:10

Sıcak İntoleransı Nedir? Sıcaktan Aşırı Etkilenmenin Nedenleri Nelerdir?

Sıcak İntoleransı Nedir? Sıcaktan Aşırı Etkilenmenin Nedenleri Nelerdir?

Sıcak intoleransı; hava çok sıcak olmadığı zamanlar bile çok sıcak hissetme olarak tanımlanan ve birtakım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet veren bir durumdur.

Sıcak İntoleransı Nedir? Nasıl Olur?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte her birimiz terliyor ve oldukça sıcak hissediyoruz. Sıcak intoleransı olarak adlandırılan durum sadece sıcak havalarda değil soğuk havalarda bile aşırı sıcak hissetme olarak tanımlanan bir durumdur. Özellikle sıcak havalarda bu rahatsızlığa sahip kişilerde birtakım ciddi sağlık komplikasyonları meydana gelebilmektedir. Diğer insanlar terlemezken, oldukça rahat hissederken bu rahatsızlığa sahip kişiler tam tersi olarak sürekli çok sıcak hissederler. Sıcak intoleransı, aşırı terleme ile kendini gösteren ve beraberinde bulantı, baş dönmesi ve kişinin ruh halinde değişikliklerin oluşması şeklinde belirtiler ile kendini gösteren bir durumdur.

Bir hastalık olarak nitelendirilmeyen sıcak intoleransı asıl olarak bir hastalığın belirtisi şeklinde tanımlanmaktadır. Genel olarak MS hastaları bu tarz durumdan en fazla etkilenen kişiler olarak nitelendirilmektedir. Uzmanlara göre ısı intoleransı olan kişiler havaların ısınması ile daha yüksek duyarlılık meydana getirmektedir. Hatta pek çok kişi için bu durum ciddi, hayati tehlikelerin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Aşırı sıcak insan vücudunda birtakım fonksiyonların bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde meydana gelen birtakım bozulmalar sonucunda farklı hastalıkların oluşması gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Isı İntoleransı

Isı İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak sıcak intoleransı belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Her insanı farklı şekilde etkileyebilir ve farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Belirtilere baktığımızda ılık havalarda aşırı sıcak hissetmek, aşırı bir şekilde terlemek, havalar sıcakken aşırı yorgun ve halsiz hissetmek, bulantı kusma ve baş dönmesi gibi sorunların meydana gelmesi ve ruh halinde tüm bunlara bağlı olarak birtakım değişikliklerin meydana gelmesi sayılabilir.

Sıcak intoleransı olan kişilerde vücut yeteri kadar kendini soğutamaz. Beynin vücut sıcaklığına düzgün ve sağlıklı bir şekilde yanıt vermemesi ya da kalp ve akciğerin çalışmak için çok fazla çaba harcadığını varsayabiliriz. Tüm bunlar ısı intoleransı oluşmasının altında yatan sebepler arasında gösterilebilmektedir.

Sıcaktan Aşırı Etkilenmenin Nedenleri Nelerdir?

Ruhsal bozukluklar sıcak intoleransının nedenlerinden biridir. Bu tarz durumlar sinir sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durum bağışıklığın zayıflamasına ve bu da vücutta birtakım komplikasyonların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra kan dolaşımında dengesizlikten dolayı da bu tarz bir durum meydana gelebilir.

Kronik birtakım hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımı sağlamak ısı intoleransının meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Aşırı terleme gibi etkilerin oluşması durumu da karşımıza çıkabilecek sonuçlar arasındadır. Ayrıca ısı intoleransı yaşa bağlı olarak da gelişebilen bir durumdur. 4-5 yaşındaki çocuklarda gelişim evresinde görülen hormonal birtakım sorunlar ya da 60 yaş üzerinde kişilerde meydana gelebilir. Hormon bozuklukları bu durumun ortaya çıkmasında etken bir durumdur.

Sıcak İntoleransı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ki bu tarz bir durum söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Çünkü genel olarak sıcak intoleransı tedavisi altta yatan bir başka hastalığın tetikleyicisinin tedavi edilmesi ile yapılmaktadır. Ayrıca havalar sıcak olduğunda su tüketimine ve yüksek kalorili, yağlı yiyecekleri tüketmemeye dikkat ediniz.

  • sıcak intoleransı
  • sıcak intoleransı nedir
  • ısı intoleransı
  • ısı intoleransı belirtileri
  • sıcak intoleransı belirtileri
  • sıcaktan aşırı etkilenme
  • sıcak intoleransı nedenleri
  • sıcak intoleransı tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Saç Biti Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Saç Bitine Ne İyi Gelir?