Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerleri temizlemek için ne yapmalı?
Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciğerleri Temizlemek İçin Ne Yapmalı?

29 Ağustos 2017 - 18:36:57

Sigara içmek çok zararlı bir alışkanlıktır. Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin temizlenmesi uzun bir süreç almaktadır. Sigara vücut hücrelerini öldürür ve yenilenmesini geciktirir.

aronya çayı

Sigara Nelere Sebep Olur?

Sigara vücuttaki birçok hücreye zarar verir. Bu da içenlerin içmeyenlere göre daha çabuk yaşlanmasına neden olur. Sigara içenler kalp krizi ve damar hastalıklarına yakalanır, çünkü sigaranın içerisinde bulunan nikotin kalp damarlarını tıkar ve düzgün çalışmasını engeller.

Sigara Kullanırken Vücutta Neler Olur?

Sigara içenlerin bağışıklık sistemi çok zayıftır. Bu nedenle çeşitli hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Sigaradaki nikotin malzemesi nedeniyle sindirim sistemi çok iyi çalışır ve kişi sürekli ishal olur. Bu durum zayıflamaya neden olur. Sigara içmenin en büyük zararı akciğer organları üzerindedir. Akciğerler solunum organlarımızdır ve içindeki sigara dumanı ve nikotini bloke eder. Sigara "katran" dediğimiz maddenin akciğerlerde birikmesine neden olur. Sigara içimi nedeniyle akciğerler hasar görmeye devam ederse, kişi KOAH ve akciğer kanseri gibi hastalıklara maruz kalır. Bu nedenle sigara kısa süre içerisinde bırakmalıdır. Bu süreçte kişi çok zorlanırsa psikolojik destek sağlanmalıdır. Sigara bırakıldığında akciğerler kendilerini temizler. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, akciğerlerin temizlenebilmesi için kişinin önceki yaşamında değişiklikler yapması ve kendinden emin olmasıdır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciğerler Nasıl Temizlenir?

Her şeyden önce, akciğerlerin temizlenmesi için sporculardan büyük bir özen göstermelisiniz. Akciğerleri temizlemek için düzenli spor ve egzersizler gereklidir. Düzenli yürüyüşler ve temiz hava, kişinin akciğerlerinden toksinleri atmaya yardımcı olur. Akciğerleri temizlemek için temiz hava ortamı seçilmelidir. Sigarayı bırakanlar akciğerleri yeniden canlandırmak ve yenilenmek için düzenli ve sağlıklı beslenmelidir. Düzenli beslenme kişinin iyileşmesine ve vücut hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunur.

Yeşil Çayın Akciğere Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın çok kullanışlı olduğunu biliyoruz. Yeşil çayın en büyük yararı kuşkusuz akciğerlerinizin temizlenmesine yardımcı olmasıdır. Yeşil çayın güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Yeşil çay tüketildiğinde, antioksidan özellikleri sayesinde akciğerlerdeki toksinler dışarı atılır. Bu nedenle, sigarayı bırakanlar bol miktarda tüketmelidir. Yeşil çayın yanında ciğerler için faydalı olan bir başka bitki nanedir. Nanenin sindirim sistemi ve sinir sistemi ile çok iyi olduğunu biliyoruz. Nane serinletici bir etkiye sahiptir. Nane, kişinin daha rahat nefes almasını ve temiz havanın akciğerleri karşılamasına imkan tanımaktadır. Yani naneyi tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sigara Bırakmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Öneriler

Sigarayı bıraktıktan sonra, kişinin beslenmesine büyük önem vermesi gerekmektedir. Diyet alışkanlıklarınıza zencefil eklemenin bir yararı da var. Zencefil, yeşil çay gibi ciğerlerde biriken zehirli maddeleri ve mukusları atmaya yardımcı olur. Çünkü yeşil çay gibi çok iyi bir antioksidandır. Zencefil çayı da yapabilirsiniz. Sigarayı bırakanlara tavsiye edilen başka bir besin maddesi sarımsaktır. Sarımsak çok faydalıdır. En büyük faydası, güçlü doğal bir antibiyotik olmasıdır. Aynı zamanda, sarımsak bol miktarda tüketildiğinde bapışıklığı güçlendirici etki yapar. Sigara içimine bağlı bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle sarımsak tüketim için çok faydalıdır. Aynı zamanda, sarımsak hasar görmüş akciğerlerin temizlenmesinde çok yararlıdır. Sarımsak akciğerlerden toksin atmaya yardımcı olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğeri Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Ebegumecini, sigarayı bırakanlar akciğerleri temizlemek için kullanabilirler. Hibiskus sindirim sistemi için faydalıdır. Hibisküs, akciğer kanseri için koruyucu bir araçtır. Akciğerleri temizleyeme yardımcı olur. Başka bir özelliği de hasar görmüş akciğerleri kısa süre içinde sigara dumanından temizlemesidir. Havuç, akciğerlerdeki yan etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Karanfil çok faydalıdır. Karanfillerin kanı temizlediğini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, sindirim sisteminizi çok iyi çalıştığını ve birçok kanser çeşidini iyileştirdiğini biliyoruz. Karanfil hem sigara bırakılmasına hem de ciğerlerin temizlenmesinde etkili olur. Akciğerleri katrandan temizlemeye yardımcı olur. Çünkü karanfil güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir.

Soğan Kürü Akciğeri Temizler mi?

Ayrıca, sigara içimi nedeniyle kirli katran taşıyan akciğerlerin zamanla temizlenmesinde yararlı gıdalar arasında soğan var. Soğan ilk önce sigara içiminden dolayı zayıflayan bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasını sağlar. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda, vücudun tüm hastalıklarıyla mücadele etme gücü olur. Aynı zamanda soğan çok iyi antiseptik özelliklere ve çok iyi antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde, sigara içimi nedeniyle akciğerlerde biriken mukus ve katranın ciğerlerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğer Temizliği Nasıl Yapılır?

Akciğerlerin temizlenmesi uzun bir süreçtir. Beslenme yanında, düzenli olarak yapılan spor ve egzersizlerde akciğerlerin temizlenmesinde çok iyidir. Düzenli nefes akciğerleri temizlemeye yardımcı olur. Sağlıklı günler dileriz.

aronya çayı

Yorumlar
Onur Saral 26 Ağustos 2017 - 10:40:37 Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerleri temizlemek için bitkisel neler yapabilirim? Akciğerler ne kadar sürede temizlenir? Yaklaşık olarak 35 senedir sigara içiyorum bunca yılın kiri pası ha deyince çıkmaz ama birşeyler de yapmak lazım bunun için bir kür var mı?cevapla
Metin Solmaz 28 Mart 2018 - 23:55:48 sigarayı bıraktıktan sonra akciğer kendini yeniler mi? akciğer temizlemek için bazı macunlar var ama işe yarıyor mu bilmiyorum. Etrafımda birkaç kişi kullanıyor iyi geldiğini söylediler ama bana pek inandırıcı gelmedi biraz daha araştırmak istedim sigarayı sonrası akciğerlerdeki hasar tedavi edilebilir mi?cevapla
eren teke 08 Nisan 2018 - 17:41:51 20 küsür yıldır sigara içiyorum bunun son 5 yılı günde 2 pakete çıktı haliyle de ciğerler mahvoldu çok pişmanım ama çok geç akciğerleri sigaradan temizlemek için kürler varmış uygulasam faydası olur mu deneyen var mı arkadaşlarcevapla
Gülsüm Akgün 31 Ağustos 2018 - 14:53:42 Sigara içmek maalesef birçoğumuzun alışkanlığı haline geldi. Sigarayı bırakınca vücutta ne gibi değişiklikler ve düzelmeler oluyor? Akciğerim sigara yüzünden oldukça yıprandı ve nefes almakta çok fazla zorlanıyorum. Bırakmayı düşünüyorum ama bıraktıktan sonra vücutta olumlu nasıl değişiklikler olur?cevapla
Deniz Açıkgöz 04 Eylül 2018 - 10:09:30 Bende sigarayı bıraktıktan sonra yoğun bir baş ağrısı olmuştu. Bu uzun bir süre devam etti. Sonrasında kendiliğinden azaldı. Balgam zaten mutlaka oluyor. Ciğerler kendini temizlemeye başladığı için ciltte de farklı değişmeler oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı