Sağlık 21 Temmuz 2021 - 19:08:32

Soğuk Su İçmek Zararlı mı? Hasta Eder mi?

Soğuk Su İçmek Zararlı mı? Hasta Eder mi?

Soğuk su içmenin zararlı olup olmadığı ile ilgili soğuk suyu seven kişilerin merak ettiği sorulara denir.

Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Terleme oluşumundan kaynaklı olarak vücutta bulunan su oranının yüz de bir azalması ile susuzluk hissi görülmektedir. Susuzluktan dolayı boğaz kurumakta ve soğuk su içme isteği doğmaktadır. Fakat bu durum sağlığa zarar verir. Özellikle üst solunum hassaslığına sahip olan kişiler için problem oluşturmaktadır. Soğuk suyun hızlı bir biçimde içilmesi önerilmemekte bunun yerine yudum şeklinde içilmesi önerilir.

Soğuk Su Hasta Eder mi?

Vücutta bulunan hücrelerin aşırı soğuk veya sıcağa tahammülü bulunmamaktadır. Tüketilen içecekler aşırı oranda soğuk olduğu zaman hücreler mikroplar karşısında savunmaya geçememektedir. Dolayısı ile bu şekildeki suyun içilmesi akciğer, bademcik ve midenin iltihaplanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra zatürree bile meydana gelebilmektedir. Yaz mevsiminde hava sıcaklığı artar bunun olmasıyla insan vücudunun sıcaklığı da artmaktadır. Sıcaklığın dengeye gelmesi için vücut terler veya hararet basar.

Soğuk Suyun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudunun içinin soğutulma ihtiyacının doğması kişinin soğuk içecekler içmesine ya da soğuk alanlarda oturmasına neden olur. Bu ihtiyacın olması halinde dikkatli olunması gerekmektedir. Vücuttaki hücrelerin dengesinin bozulmaması için ılık içeceklerin tüketilmesi önerilir. Hücreler soğuk ya da sıcağa karşı tahammül edememektedirler. Su çok soğuk olduğu zaman veya buzlu içeceklerin içilmesi tercih edildiğinde maddelerin değdiği doku hücreleri denge kaybı yaşamaktadır. Hücreler devre dışı kalmakta ya da ölmektedir. Vücut mikroplara karşısında kendini savunamaz ve fonksiyonları eskisi gibi çalışamaz. Bölgede var olan mikroplar üremektedir. Akciğer, bademcik, idrar yolu ve mide sorunu bahsi geçen sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

Soğuk Suyun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Sıvı alımının avantajı olarak hidrasyon olarak gösterilir. Zararları olan soğuk su bazı konularda yarar sağlamaktadır. Bunlardan biri kilo vermeye destek olmasıdır. Vücudun ısısı her daim sabittir. Soğuk su tüketildiği zaman ısı düşmekte ve vücudun kendisini düzenlemesi için kalori yakmaktadır. Egzersiz, spor gibi aktivitelerden sonra vücudun ısısı artmaktadır. Soğuk suyun içilmesi ise vücudun ısı dengelemektedir. Ayrıca egzersizden sonra vücut hızlı bir biçimde suya ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında soğuk suyun kan dolaşımı aracılığı ile kolay emildiği ifade edilebilir.

Soğuk Su İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mikrop içeren alanlarda yaşanması sebebi ile soğuk içeceklerin tüketilmesi hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar. Vücut terli ya da hararetli olduğu esnada, soğuk içeceklerin alınması halinde hastalığın meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenlerden dolayı menenjit, sindirim sistemi, akciğer, menenjit, böbrek şeklindeki rahatsızlıklar meydana gelebilir. Sadece 1 bardak su bile soğuk bir biçimde tüketildiği zaman zatürre oluşma ihtimali doğmaktadır. Soğuk su içmek oldukça zararlıdır. Seneler boyunca devam edecek olan mide rahatsızlıkları dahi ortaya çıkabilmektedir.

  • soğuk su içmek
Yorumlar
Tuğba Sav Soğuk su içmek karın ağrısı ya da mide ağrısı yapar mı? Yaz aylarında çok su tüketiyorum ama genelde soğuk içiyorum haliyle. Fakat bazı zamanlar midemde ve karnımda ağrı oluyor. Bunun nedeni suyun soğuk olmadı olabilir mi? cevapla
yorum yaz
Kaş Dolgunlaştırıcı Yağlar Nelerdir? Kaş Dolgunlaştırmak İçin Hangi Yağlar Kullanılır?