Sümbül teke otu nedir, ne demek? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Sümbül Teke Otu Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

22 Temmuz 2018 - 01:58:34

Sümbülteke halk arasında azgın teke olarak bilinen ve yaprakları tıbbi anlamda kullanılan ot türlerinden biridir.

Sümbül Teke Otu Nedir?

Sümbül teke otu tıbbi açıdan ziyadesiyle önemli olduğundan dolayı insanlar tarafından önem teşkil eder. Bitki çeşitli işlemlerden geçirilmekte, bu sayede tablet biçiminde ilaç elde edilmektedir. Kullanılan ilaçlar yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ot köken olarak uzak doğuya dayanır. Eski dönemlerden itibaren kullanılmakta olan otun çiçeği görüntü olarak çok hoştur. Hatta bazı insanlar çiçeklerin güzel olmasından kaynaklı azgın teke otunu yetiştirmektedir. Görüntü olarak güzel olan çiçeğin içeriği de oldukça zengindir. Bunun yanında sağlığa olan faydaları dikkate değerdir. Otun kullanılması için bilgili olmak gerekebilir. Köy bölgelerinde direkt olarak kullanıldığı görülebilir. Şehir merkezlerinde ise hastaneler olduğu için çok fazla kullanımı tercih edilmez. Bitkinin kırktan fazla adı vardır. Türkiye'de en çok kullanılan ismi azgın teke otudur.

Sümbülteke Otunun Faydaları Nelerdir?

Azgın teke otu ve çiçeği çeşitli problemlerin giderilmesi için kullanılır. Eski dönemlerde cinsellik problemlerinde kullanıldığı ifade edilmektedir. Cinsellik konusunda etkileri fazla olduğu için ismini cinsellik probleminden kaynaklı olarak almıştır. Bazı insanlar cinsel anlamda iktidarsızlık, yorgunluk, işlev bozukluğu yaşayabilmektedir. Cinsel problemler mahrem bir konu olduğundan dolayı çoğu zaman gizli tutulur. Meydana gelen problemler bazı yörelerde doğal yollardan çözmeye çalışılır. Faydalardan bir diğeri bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Sümbül teke otu kullananlar tarafından bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği söylenmektedir. Kış mevsiminde oluşan grip, nezle gibi problemler ot aracılığı ile giderilebilir. Fakat otun faydaları veya yan etkileri hakkında uzman hekime danışılması oldukça önemlidir. Hekimin ot kullanımını tavsiye etmesi halinde uygulanmalıdır.

Sümbülteke Otu Ne İşe Yarar?

Sümbül teke otu bu problemlere sahip olan erkeklerin tercihi olarak karşımıza çıkar. Otun içinde bulunan maddeler kişinin vücudu üzerinde afrodizyak etkisi yapmaktadır. Cinsellik dışındaki faydalardan biri de kemik eklemlerine güç katmasıdır. Bu özelliğini içinde barındırması kemik eklemlerinin gelişmesine destek olur. Eklem sorunu kişinin hayatını sınırlandırabilir. Bu yüzden doktor onayında bu ottan faydalanılabilir. Eklemlerin olduğu bölgeye uygulaması yapılmaktadır. Belirli bir zaman kullanılmasıyla etkileri fark edilmektedir.

Sümbülteke Otunun Zararları Nelerdir?

Bitkinin zararı olup olmadığı merak edilmektedir. Otun doğru bir biçimde kullanılması önemlidir. Bazı kültürler bitkiyi cinsel isteği arttırmasından dolayı kullanmaktadır. Cinsel isteği arttırma özelliği olduğu için dozaj ayarına dikkat edilmelidir. Gebe kadınların otu kullanmaları sakıncalı sonuçlara neden olabilmektedir. Ayrıca tıbbi ilaçlar ile beraber kullanılması önerilmez. İlaçla beraber kullanılması halinde çeşitli yan etkiler devreye girebilir. Çocukların kullanılması tavsiye edilmez. Otu kullanmadan önce hekimden fikir alınmasında fayda vardır. Sümbülteke otu normalden fazla kullanıldığı taktirde burun kanaması, baş dönmesi, susuzluk, ağızda kuruluk gibi problemlere yol açabilmektedir.

Yorumlar
İlknur Yavuz 22 Temmuz 2018 - 02:08:34 Sümbülteke çiçeği ne işe yarar? Neye iyi gelir? Ben bu otun adını azgın teke diye biliyordum. Hep öyle duymuştum. Bu bitkinin macunu ve tozu var mı? Nereden bulabilirim? Bu bitki Türkiye'de nerede yetişir?cevapla
meryem 13 Eylül 2018 - 16:05:41 Şimdi bu sümbül çiçeği ile aynı şey mi acaba? Yani sümbül çiçeğinin yeşil yaprak kısmına mı bu isim veriliyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: