Sahur diyet listesi nedir? Diyet yapanlar sahurda ne yemeli?
Diyet

Sahur Diyet Listesi Nedir? Diyet Yapanlar Sahurda Ne Yemeli?

29 Mayıs 2018 - 22:55:12

Kilo vermek isteyen insanların Ramazan ayında düzenli olarak uyguladığı sahur diyet listesi programıdır.

Sahur Diyet Listesi Nedir?

Birçok insan Ramazan ayında kilo almaktan korktuğu için oruç tutmamaktadır. Kilo almak çoğu kişinin kabus olsa da besinler dikkatli ve kontrollü bir şekilde tüketildiği zaman Ramazan ayında kilo almak mümkün olmaz. Hatta Ramazan ayında diyet yapmak ve kilo vermek mümkündür. Diyet sürecinde genel olarak üç ana ve ara öğün tüketilir. Fakat Ramazan ayında bu öğün sayısı ikiye düşer. Ramazan ayında günlük tüketilen besin çeşitlerine tatlı, yağlı ekmek ve pide gibi gıdalar girmektedir. Kilo almak ve sağlığından olmak istemeyen kişilerin bu ay içerisinde dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Ramazan ayı içerisinde önerilen tatlı sadece bir defaya mahsustur. Hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişinin sahur vaktini hafif besinler ile geçirmesi ve sonrasında otuz dakika kadar uyumayıp sonra uyuması gerekir. Yemekten sonra direkt olarak yatmak mideden geri dönerek mide kapağını bozma olasılığına sahiptir.

Diyet Sahur Menüsü Nedir?

Normal şartlarda günlük hayat içerisinde az ve sık beslenilmesi tavsiye edilir. Bu durum Ramazan ayı için de geçerlidir. Gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin sahur veya iftarda karşılanması gerekir. Dolayısı ile sahuru atlamamak ve sahurda doğru beslenmek çok önemlidir. Sahur vaktinde sıvı almak gerekir. Sıvı dışında çok fazla yağ ve tuz içeren besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bazı insanlar sahur vaktinde su içip niyet ederek oruç tutmaktadır. Fakat uzmanların görüşü bu davranışın yanlış olduğudur.

Sahurde Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

Sahurda protein oranı yüksek olan peynir, süt, yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi ve bunların yanında tam tahıllı ekmeklerin tercih edilmesi önerilmektedir. Ana yemek olarak tüketilmesi tavsiye edilen besinler yağı az olan sebze yemeği, çorba ve hafif kahvaltılıklardır. Meyve ve sebzelerden yararlanmak, hafif çorba çeşitlerini tüketmek, şekersiz bitki çayları içmek faydalıdır. Çok tuzlu olan besinlerin tüketilmesi gün içinde su içme ihtiyacını doğurmaktadır. Yemekler zeytinyağı gibi doğal yağlar ile yapılmalıdır. Ayrıca ceviz, badem gibi kuruyemişler tüketilebilir.

Diyet Yapanlar Sahurda Ne Yemeli?

Sahur vaktinde tüketilen besinlerin uyku geçişine uygun olması gerekir. Aşırı yağlı tuzlu gıdalar, şekerli tatlılar uyumak için uygun gıda grubu içinde yer almaz. Tüketilen besinlerin gün içinde tık tutma özelliklerinin olması gerekir. Tuz ve şeker oranının yüksek olmaması tavsiye edilir. Yeteri oranda su içilmeli ve bitki çaylarından destek alınmalıdır. Bağırsak hareketlerinin sağlığı ve kabız sorununa maruz kalmamak için yeteri oranda lif içeren besinlerin tüketilmesi gereklidir. Tüketilen menünün içinde yağ, karbonhidrat ve protein içeren gıdalar olmalıdır. Kolay hazırlanan besinlerin tercih edilmesi ve vitamin, mineral alımının desteklenmesi tavsiye edilmektedir. Diyet yapanlar sahurda sağlıklı besinler ile beslenmeyi tercih etmelidir.

Yorumlar
Fazilet İzci 29 Mayıs 2018 - 23:05:12 Diyet yapanlar sahurda nasıl beslenmeli neler tüketmeli? Ben ramazandan yaklaşık 1 ay önce diyete başladım. Ramazanda da orucu bırakmak istemiyorum bir yandan da diyetime devam etmek istiyorum. Daha etkili olur diye. Nelere dikkat etmeliyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: