Solucan gübresi nedir? Ne işe yarar? Ne kadar? Kullanımı ve faydası
Yaşam

Solucan Gübresi Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar? Kullanımı ve Faydası

30 Mayıs 2018 - 01:45:31

Solucan gübresi Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştirilmesi ile elde edilen özel solucan türüne denir.

Solucan Gübresi Nedir, Ne Demek?

Faydalarının çok fazla olmasından dolayı bu gübrenin kullanımı Türkiye'de talep edilmektedir. Zaman içerisinde kimyasal gübre kullanımı artarak meyve ve sebzelerin içinde kullanılmaya başlanmıştır. Fakat kimyasal gübrelerin kullanımı organik besinlerin meydana gelmesini engelleyerek sağlığa zarar vermektedir. Son derece organik olarak tanınan solucan gübresi ise toprak üzerinde etkili bir gübre türüdür. Topraktaki su tutma kapasitesini arttıran bu gübre aynı zamanda toprağın havalanmasını sağlar. Toprağı mikroorganizma olarak zengin bir aşamaya getirmektedir. Bitkinin büyümesi ile ilgili olumlu etkilerinin olduğu ifade edilmektedir. Bitkilerin kalitesini, çimlenme ve büyüme durumlarını arttırmaktadır. Bitkinin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini içermektedir. Ayrıca bitkide meydana gelen hastalıkların iyileşmesi için yararlı besin maddeleri taşımaktadır.

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Yüzde yüz oranında organik bir gübre türü olduğunun altı çizilmektedir. Hiçbir zararlı kimyasal içermemekte ve kullanma esnasında herhangi bir ürünle karıştırılmasına gerek yoktur. Ürünlerin kalitesini arttırmakta ve bitkinin büyüme sürecini hızlandırmaktadır. Solucan gübresi içerisinde yer alan besleyici maddeler bitkiler aracılığı ile kolay bir şekilde emilmektedir. Bu gübrenin en önemli yararlarından biri bitkilerin kökleri aracılığı ile kolayca absorbe edilmektedir. Birçok mikroorganizma ve bakteriyi içinde barındırmaktadır. Bitkinin içinde yer alan bu mikroorganizma ve bakterilerin hastalıklar karşısında bitkilere direnç kazandırdığı söylenebilir. Diğer bitkilerin olumsuz yönlerini esas bitkiden uzaklaştırma özelliği vardır. Bitkinin sağlıklı, kaliteli ve verimli olmasına olanak tanır.

Solucan Gübresi Fiyatı Ne Kadar?

Gübrenin iki türü bulunur. Bunlardan ilki sıvı diğeri katıdır. Katı olan solucan gübresi türünün fiyatı kilogram şeklinde belirlenir. Bir kilogram katı gübrenin fiyatı olarak sekiz ile yirmi TL arasında değiştiği söylenebilir. Sıvı gübresinin fiyatı ise otuz TL ile elli TL arasında değişiklik göstermektedir. Kişi solucan ile gübre üretebilmektedir.

Solucan Gübresi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bitki yetiştiriciliği amacı ile çok sık kullanılmaktadır. Gübre balkon, ev, bahçe gibi alanlarda yetiştirilen bitkilerin içinde kullanılır. Bu kullanım alanlarının dışında sera, tarla gibi yerlerde de kullanımı tercih edilmektedir. Uygulandığı yerler ağaç, sebze, çiçek ve meyvedir.

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Organik olma ve birçok faydalı özelliğe sahip olan solucan gübresi sıvı ya da katı şekillerde kullanılır. Bunun dışında kişi tercih ederse kendisi üretebilme seçeneğine sahiptir. Faydalarından yararlanmak için katı, sıvı seçeneklerini tercih edebilir ya da evde kendi gübrenizi üretebilirsiniz Gübrenin kullanım miktarı sebze fideleri için 1 avuç yeterli bir orandır. Bu oran meyve ağacında bir kilogram katı gübre kullanılmakta, sıvı olan türü ise bire iki yüz oranında suyla karıştırılarak kullanılmaktadır.

Yorumlar
Fatma Yaprak 30 Mayıs 2018 - 01:55:31 Solucan gübresi ne kadar? Fiyatları çok pahalı mı? Satın almak istiyorum nereden bulabilirim? Satışı nerelerde yapılıyor? Faydası nedir? Nasıl kullanılır? Bunu kullananlar var mı? Tesisleri nerede acaba bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: