Sağlık

Töngel Meyvesi Nedir? Ne Zaman Toplanır? Faydaları Nelerdir?

28 Ocak 2020 - 10:10:14
Töngel Meyvesi Nedir? Ne Zaman Toplanır? Faydaları Nelerdir?

Töngel; halk arasında muşmula, döngel, beşbıyık ya da ezgil gibi isimlerle anılan kahverengi tonlarında yumuşak içli bir meyve türüdür.

Töngel Meyvesi Nedir? Muşmula Nerede Yetişir?

Ülkemizde daha çok Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişen töngel meyvesi, hafif mayhoş bir tadı olan ve pek çok faydası bulunan bir besindir. Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olan töngel daha çok muşmula ismi ile bilinmektedir. Sinirleri güçlendiren ve sindirim sistemi problemi olarak görülen gaz sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Lifli bir yapıya sahip olan töngel aynı zamanda potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, folik asit gibi mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda içerisinde birtakım vitaminler barındırmaktadır. Farklı şekillerde tüketilebilen töngel meyvesi mide dostu bir meyvedir ve belli oranlarda tüketilmesi sağlık açısından yararlıdır.

Töngel Meyvesi Ne Zaman Toplanır?

Ülkemizde pek çok yerde ve bölgede yetiştirilen muşmula olgunlaşmadan toplanması gerekir. Çoğu zaman doğada kendiliğinden bile yetişir. Töngel meyvesi oluşumunu tamamladığı zaman yeşil bir renge bürünür. Kabuğu gibi tıpkı içi de koyu kahve bir renk almaktadır. İlk koparıldığı zaman buruk bir tat vermektedir. Tam olgunlaşması 15 ekim civarıdır. 15 ekim ve 25 kasım tarihleri arasında toplanması doğru bir zamanlamadır. Vitamin bakımından oldukça zengin bir meyve olan muşmula çok çekirdeklidir.

Kumlu toprakları seven muşmula ağacı dikildikten sonra yaklaşık 3 yıl içerisinde meyve vermeye başlar. Eğer toprağın vitamini eksik ise mutlaka takviye yapılmalıdır. Devamlı sulanmayı sevmeyen bu ağacı, sadece toprak nemini kaybettiğinde sulayınız. Çoğalması için aşılama yapılması gerekmektedir. İlkbahar aylarında yeşillenen bu ağaçlar sonbaharda budanmalıdır.

Töngel Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahip olan muşmulanın faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve vücudu bazı hastalıklara karşı korur.
  • Vücutta meydana gelen iltihaplanmaların giderilmesinde etkilidir.
  • Çay olarak tüketildiğinde inatçı ve geçmek bilmeyen öksürük için oldukça faydalı etkiler meydana getirir.
  • Solunum yollarını etkileyen astım ve bronşit gibi hastalıklar için yararlıdır.
  • Antioksidan açısından zengin olan bu meyve vücuttaki yaraların iyileşmesine katkı sağlar.
  • böbrek ve karaciğer sağlığının korunmasını sağlar.
  • İçerisindeki melvin miktarı fazladır ve sinirleri yatıştırıcı etki meydana getirmektedir.
  • İçinde bulunan yüksek oranda su serinletici bir etki sağlamaktadır.
  • Yüksek oranda şeker barındırmadığı için şeker hastaları için de faydalıdır.

Vücuda pek çok faydası bulunan töngel herkes tarafından tüketilmesi gereken bir meyvedir. Özellikler Sonbahar aylarında doğal, hatta dalından bile yiyebilirsiniz.

Töngel Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan töngel, sindirim sisteminden kaynaklanan kabızlık gibi sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini olumlu yönde etkileyen ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayan muşmula zayıflama konusundan oldukça etkili sonuçlar almaya yardımcı olur. Kilo vermek isteyen kişiler sonbahar aylarında bu meyveden tüketebilirler.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: