Trabzon hurması nedir, nasıl yenilir? Cennet hurmasının faydaları ve zararları
Yaşam

Trabzon Hurması Nedir, Nasıl Yenilir? Cennet Hurmasının Faydaları ve Zararları

09 Şubat 2018 - 07:12:50

Trabzon hurması; içerisinde birbirinden farklı vitamin türlerini barındıran ve insan sağlığı açısından önemli olan meyvedir.

Trabzon Hurması Nedir? Kalorisi Ne Kadar?

Kış mevsiminde yüz yirmi ila yüz seksen derece aralığında yetişme yeteneği olan bir meyve türüdür. Bu meyvenin olgunlaştıktan sonra tüketilmesi gerekir. Eğer meyve olgunlaşmadan önce tüketilir ise ağız içinde mayoş bir tat bırakmakta ve yutmayı zor hale getirmektedir. Fakat meyve olgunlaştığı zaman hem oldukça lezzetlidir hem de kolay bir şekilde soyulabilir. Olgunlaştıktan kısa bir süre sonra tüketmek gerekir. Çünkü Trabzon hurması çabuk yumuşadığı için hemen çürüyebilmektedir. Cilt güzelliği açısından birçok fayda sağlayan cennet hurmasının çeşitli yararları vardır. A vitamini oldukça fazladır. Ayrıca yüz gram meyvede on dört ila yirmi gram vitamin, 0.4 gram yağ ve 0.7 gram kadar protein bulunmaktadır. C ve B vitamin seviyesi oldukça yüksektir. Mineral açısından da zengin olan meyvede fosfor, potasyum ve kalsiyum fazladır. Bu hurma ipe dizilerek bazı yörelerde kurutulmaktadır. Bunun yanı sıra pekmezi yapılır ve kahvaltıda tüketilir. Çoğunlukla kurutularak tüketilmesi tercih edilmektedir.

Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir?

  • Yararları saymakla bitmeyen Trabzon hurması sağlık için değerli bir meyvedir. Suyu ve yaprakları da insan sağlığı için önem taşımaktadır. Bu hurmanın yaprakları kaynatılmakta ve saçlar bu suyla yıkanmaktadır. Saçlar için faydalı olduğu söylenen meyve bayanlar tarafından fazlaca tercih edilmektedir.
  • Cilt üzerindeki etkileri azımsanmayacak kadar fazladır. Suyu ile yüz yıkandığı zaman cildi güzelleştirdiği söylenmektedir.
  • Yapraklarının kaynatılması ile elde edilen su temizlik için kullanılmaktadır.
  • Protein, karbonhidrat ve yağ oranı zengindir. Bu vitaminler sayesinde vücut ısısının yükselmesini sağlayarak kış mevsiminin kolay geçmesini sağlamaktadır.

Trabzon Hurması Ne İşe Yarar?

Besin değeri çok yüksek olduğu için kişideki vitamin ve mineral eksikliklerini gidermektedir. Giderdiği mineral, vitamin ve protein eksikliği sayesinde cilde çok faydası dokunmaktadır. Protein sadece cilt için değil saçlar için de oldukça önemli bir vitamindir. Vitamin ve mineral haricinde çok kıymetli bir lif kaynağıdır. Antioksidan açısından kuvvetli bir besin türüdür. Cennet hurması ile maskeler hazırlanmakta ve cilde uygulanmaktadır. Cildi sıkılaştırarak gençleştirmektedir. Ayrıca cildi beslemektedir. Cildin mineral, protein ve vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Cennet Hurması Nasıl Yenir?

Olgunlaşmadan tüketilmesi önerilmeyen meyveler arasında yer almaktadır. Trabzon hurmasının olgunlaşması ile yumuşama gerçekleşmektedir. Yumuşayan meyvenin tadı oldukça tatlı ve hoştur. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. İç kısmı siyah olan türü halk arasında fazlaca tüketilmektedir. Bu türün ise olgunlaşmadan tüketilebilme özelliği bulunmaktadır. Yenme yöntemlerinden biri meyveyi kurutmaktır. Çoğu bölgede bu meyve kurutularak tüketilmektedir. Öncelikle soyulur ve sıcak bir yere asılarak kurutulur. Genel olarak kalorifer peteğinde kurutulmaktadır. Hızlı bozulan bir yapısı olduğu için cennet hurmasının kurusu daha fazla insan tarafından tercih edilmektedir.

Yorumlar
Çiğdem Sözden 09 Şubat 2018 - 07:22:50 Trabzon hurması kurutma nasıl yapılıyor? Bu meyvenin çeşitleri nelerdir? Cennet hurması olarakta biliyorum ben ikisi aynı öyle değil mi? Bu meyvenin sirkesinin çok faydalı olduğunu duymuştum Deneyenler var mı?cevapla
Seda Asyalı 12 Kasım 2018 - 10:48:07 Trabzon hurmasının çeşitleri var mı yoksa tek şekilde mi satılıyor onu öğrenmek istiyorum. Fiyatları çok pahalı mı bide bu meyve hangi mevsimde yetişiyor? Organik olarak bulmak istiyorum. O yüzden yetiştiği mevsimi öğrenirsem benim için iyi olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: