Yaşam

Tüyleri Sarartmak İçin Papatya Suyu Nasıl Kullanılır?

30 Temmuz 2018 - 14:56:39
Tüyleri sarartmak için papatya suyu nasıl kullanılır?

İstenmeyen tüylerin temizlenmesi için uygulanan yöntemler arasında tüyleri sarartma işlemi de yapılabilmektedir.

Tüyler Nasıl Sarartılır? Nasıl Yok Edilir?

Hormonlara bağlı olarak özellikle kadınlarda yüz, sırt ve göğüs bölgesinde tüyler oluşabilmektedir. Yüz bölgesindeki tüyler ayva tüyü denilen ince yapılı tüylerden olduğu için sarartma işlemi tüylerin daha sert çıkmasına da engel olacaktır. Tüyler köklerinden bir kez alındığında sürekli olarak temizlenmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle istenmeyen yüz tüyleri için papatya suyu ile sarartma işlemi yapılabilir. Öncelerde saçların hafif tonunun açılması için uygulanan yöntemlerden biri olan papatya suyu yüzde çıkan tüylerin sararması için de tercih edilebilir. Papatya suyunun hazırlanışı ve uygulaması oldukça kolay bir yöntemdir.

Papatya Suyu ile Tüy Sarartma İşlemi

Yüz ya da farklı bölgelerde bulunan ince yapılı tüylerin sarartılarak dikkat çekmesi engellenebilmektedir. Bir kez alınan tüyler sürekli olarak alınarak temizlenmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle tüylerde sararma yapılması daha uygun olacaktır. Tüylerin sararması için öncelikle papatyaların kaynamış su içerisine atılması gerekmektedir. Kuru ya da taze papatyalar suda kaynatılarak iyice özünün suya geçmesi sağlanır. Ardından hazırlanan kaynar papatya suyu ılık hale gelene kadar soğutulur. Soğuyan papatya suyu cilde uygulanır ve güneş görecek şekilde cilt güneşe doğru tutulur. Bu işlem üç gün boyunca her gün yapılmalıdır. Tüylerin hafif sararmaya başlaması ile diğer bölgelerdeki tüyler için de aynı işlem uygulanır. Papatya suyu tonik şeklinde uygulandığında özellikle yüz tüylerinde ciddi şekilde sararma sağlar. İstenmeyen ve ince yapılı tüylerin bu şekilde sarartılması ciltteki tüylerin görünmesine de engel olur.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yolu Nedir?

İnce ya da kalın yapıdaki tüylerin alınmasında ve temizliğinde çeşitli yöntemler tercih edilmektedir. Çok fazla ince yapıda olan ve ayva tüyü denilen tüylerde herhangi bir temizleme işlemi yerine sarartma yönteminin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca kol tüyleri gibi olan ve nadir uzayan tüyler için de bu yöntem tercih edilebilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan tüylerin temizlenmesi için ağda, jilet, sakız, eldiven, tüy dökücü krem ve lazer uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar ciltte tahrişe sebep olabilir. Doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Aksi halde ciltte renk tonu farkları oluşacaktır. Cildin yapısına zarar vermeden bu işlemlerin yapılması ciltteki istenmeyen tüylerin temizlenmesini sağlar. Doğru yöntemler uygulanarak tüylerden kurtulunabilir.

Tüy Sarartma İşlemi Zararlı mı?

Her kişinin tüy yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenler hormonlar tüylerin uzamasında etkili olmaktadır. Çok fazla tüy sorunu olan kişilerde genel olarak tüy yapısı kalın ve köklüdür. Ayrıca ince tüy yapısına sahip olan kişilerde de bazı bölgelerde bu tarz tüylere rastlanabilir. Tüylerin alınma işleminde uygulanan yöntemler düzenli aralıklar ile uygulanmaktadır. Papatya suyu gibi tüy sarartıcı yöntemler ince yapılı tüylerde daha iyi işe yaramaktadır. Böylece cilt yapısına da zarar verilmemiş olur.

Yorumlar
Saniye Duran 30 Temmuz 2018 - 15:06:39 Tüy sarartma için papatya suyu nasıl uygulanır? Nasıl kullanmak gerekir? Kolumdaki tüylerin sararmasını istiyorum. Bunun için doğal bir yöntem arıyorum. Bu yöntem etkili olur mu acaba? Deneyenler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: