Sağlık 30 Temmuz 2021 - 18:46:42

Klimanın Zararları Nelerdir? Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Klimanın Zararları Nelerdir? Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Klimalar, insanların yaşadıkları ortamın istenilen sıcaklığa getirilmesine yarayan teknolojik cihazlardır. Ancak bazı durumlarda yanlış kullanımı sonucunda insanlar üzerinde çeşitli zararları kendisini gösterebilir.

Klima Nedir? Ne İşe Yarar?

Klima denildiğinde herkesin aklına farklı bir figür geliyor olsa da genel olarak şekil ve işlevsel açıdan benzerlik göstermektedir. Normal şartlarda sıcaklığın istenen düzeye gelmesini sağlayan klimalar, hem yaz ayında hem de kış ayında sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olduğundan tropikal bir iklime sahip olan çok sayıda bölgemiz yer alır. Bu bölgelerimizde hem evler hem de işyerleri klima sistemleriyle donatılırken bu sayede ortamla istenilen sıcaklıklarda tutulmaktadır. Ülkemizin iç kesimlerinde daha çok işyerleri klimaları tercih ederken evlerde çok fazla ihtiyaç duyulmaz.

Klimanın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Klimaların bizleri mevsimsel etmenlerden uzaklaştırması ve daha rahat bir şekilde zaman geçirmemizi sağlayışı son derece önemlidir ancak bunu yaparken bizlere çeşitli zararları dokunabilir. Klimaların sebep olduğu rahatsızlıkların ilk sırasında kas ağrıları gelmektedir. Vücuda gelen hava, kaslarda tutulmalara sebep olurken bu da kişilerin her hareket ettiğinde ağrı hissetmesini tetikleyecektir. Bunun yanı sıra klimalardan üflenen soğuk hava kişilerin grip ya da nezle gibi rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum genel olarak yaz aylarında soğuk üfleyen klimaların altında uzun süre kalındığında gerçekleşir. Baş ağrısı ya da dudaklarda çatlama gibi problemler de çok sıklıkla görülebilir.

Klimanın Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Klimanın zararlarından korunmak için yapılması gerekenlerin ilk sırasında bakım işlemi gelmektedir. Eğer klimaların bakımı eksiksiz bir biçimde yapılırsa kişiler birçok rahatsızlığa yakalanma riski olmadan klimaları kullanmaya başlar. Yapılan bakım işlemlerinde klimaların filtre kısımları değiştirilirken burada biriken toz ve kir ortadan kaldırılır ve daha temiz bir hava ortama salınmaya başlar. Bunun yanı sıra klimaları kişiler son çare olarak görmek zorundadır. Doğal yollardan odanın havalandırılması ya da soğutulması ilk olarak denenmeli, eğer bunda sonuç alınamazsa klima kullanımına geçilmelidir. Gün içerisinde belirli saatlerde çalıştırılması gerekirken bunun dışında yeterli sıcaklık elde edildiğinde kapatılması uygun olur.

Klimanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima satın alan kişilerin bakım işlemlerini kendilerinin yapması çok mümkün olmaz. Genel olarak aldıkları markaların şehir içerisinde yer alan yetkili servisleri aracılığıyla bu bakım işlemleri gerçekleşmektedir. Markalar, sattıkları ürünlerde belirli bir süre ücretsiz bakım imkanı sunarlar. Bu imkanları en iyi şekilde değerlendiren kişiler süreç içerisinde düzenli olarak bakım işlemlerinin gerçekleştirebilirler. Eğer bu sürecin dışındalarsa da yetkili servisi arayarak bakım için talepte bulunmaları mümkün olacaktır. Bu şekilde istenilen temiz ve kullanışlı ortam hazır hale getirilebilir. Birçok kişiye göre vazgeçilmez olan klimaları kullanırken insanların son derece dikkatli olması ve bu doğrultuda kararlar vererek zarar görmemeye çalışması gerekmektedir.

  • klima
  • klimanın zararları
  • klima nedir
Yorumlar
Zeynep Bilgin Yaz geldiğinde klimasız oturmak gerçekten artık mümkün olmuyor. Gün içerisinde gerek ofiste gerek evde fazlaca çalışıyor. Klimanın sağlığa zararları nelerdir? Hangi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur? cevapla
yorum yaz
Zombi Hapı Nedir? Uyuşturucu Flakka Kullananlar Nasıl Anlaşılır? Etkileri ve Zararları