Yaşam

Highlighter Nedir? Nasıl Kullanılır?

10 Ekim 2018 - 21:45:33
Highlighter nedir? Nasıl kullanılır?

Kadınların son zamanlarda makyaj yaparken en fazla tercih ettikleri üründür highlighter. Türkçeye de highlighter olarak kullanılmaktadır fakat anlam olarak parlatıcı, aydınlatıcı demektir.

Highlighter Nedir, Ne Demek?

Yüzde T bölgesinde ve yanaklarda parlak bir görüntü oluşturmak için kullanılır. Aynı zamanda çoğu zaman elmacık kemikleri belirginleştirmek için de kullanabilir. Bu şekilde cildiniz hep canlı ve taze görünmektedir. Highlight kullanımı son zamanların en büyük trendlerinden bir tanesi haline geldi. Hemen hemen herkes bunu kullanmaya çalışıyor. Fakat highlight kullanımı diğer makyaj ürünlerinin aynı sıra daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü aşırı bir kullanımda güzel görüntüden ziyade yağlı bir cilt gibi görünmektedir.

Highlight Çeşitleri Nelerdir, Hangileridir?

Son zaman higlighter birçok insan tarafından tercih edilince çeşitleri de artırıldı. Tercih edebileceğiniz türler şunlardır:

  • Toz (Pudra) Highlighter
  • Likit Highlighter
  • Stik Highlighter

Bu çeşitlerle birlikte birçok markada da bu ürüne ulaşmanız mümkündür. Fakat öncesinde türlerinden bahsedeceğiz. Toz(pudra) highlighterlar, günlük kullanım için daha uygundur. Ayrıca kolay ve pratik kullanımından dolayı da tercih edilmektedir. Diğer stik ya da likit aydınlatıcılara göre ışıltıları daha azdır bu nedenle günlük kullanımlarda daha uygundur. Cilt bu tarz ürünlerle pürüzsüzleşmekte ve yanı zamanda parlamaktadır. Fakat bir de pudra aydınlatıcılar herkesin cildine özel bir aydınlatma efekti oluşturur. Yüzde genellikle elmacık kemikleri üstüne, burun kemiğine, kaş altına, dudak üstü ve çene kısmına uygulanabilir. Bu ürün için en çok tercih edilen marka ise Nars tercih edilmektedir.

Highlighter Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Toz ve stick olanlar ilk ikidedir. Bir diğeri ise likit higlighterdır. Bu aydınlatıcılarda kullanıma çok dikkat edilmelidir. Çünkü bir damlası bile aşırı etki etmektedir. Çoğu zaman da yeterli olur. Parmak uçlarınızda dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Gece makyajlarında toz olanın yanı sıra likit kullanılmaktadır. Likit aydınlatıcıların ışıltısı ve yansıması daha fazladır. Bu nedenle cilde nemli ve hafif ıslak bir görünüm vermektedir o yüzden gece ve özel gün makyajlarında tercih edilirse daha doğru bir kullanım olmuş olur. Bu iki ürün de çok fazla kullanılmaktadır ve hatta iki ürün de birlikte kullanılabilmektedir. Yanaklara renk vermek için kullanılırken, aynı zamanda elmacık kemiklerin üzerine de highlighter kullanılır. Fakat bu iki ürünü de kullanırken alttaki fondötene zarar vermeden dikkatlice uygulayın. Stik highlighterlar ise sonuncusudur. Stikler her zman için daha net ve spesifik bir uygulamadır. Elmacık kemikleri belirginleştirdikten sonra bu kemiklerin üst kısmına, gözlerin üzerine ve kaş kemiğine uygulanabilir. Yüze efekt vermek için oldukça etkili bir üründür.

Highlighter Yüze Nasıl Sürülür?

Highlighter çeşitleri ve markaları çok fazladır. Fakat bunun da yanı sıra öncelikle kullanımı bilinmelidir. Görüldüğü üzere hepsinin kullanım alanları ve şekilleri farklıdır. Bu bilgilere sahip olduktan sonra bir aydınlatıcı parmak ucuyla uygulanmalıdır. Parmak uçlarıyla uygulanan highlighter cilde daha iyi nüfuz etmektedir.

Yorumlar
Hande Çağan 10 Ekim 2018 - 21:55:33 Highlighter kullanmak istiyorum fakat kullanım bilgisi hakkında net fikirlerim yok. Öncelikle önerileri merak ediyorum. Nasıl kullanmak gerekiyor ve hangi markalarınkini almalıyım diye sormak istiyorum. Bunu buruna mı sürmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: