Sağlık 09 Temmuz 2021 - 15:09:37

Vitiligo Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Vitiligo Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Vitiligo, pigmentlerin kaybolmasına bağlı olarak deride meydana gelen beyaz, yama şeklindeki lekelerle giden deri hastalığına verilen addır.

Vitiligo Nedir? Kimlerde ve Nerelerde Görülür?

Vücudun bütün bölümleri etkilenebilir. Sık görülen yerler, yüzde, dudak, el, kol, bacak ve genital bölgelerde görülebilir. Vitiligo toplumun en fazla %1 ya da %2 sinde görülür. Hastalık, daha çok 20 yaştan önceleri başlar.

Vitiligo Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Saç, deri ve göz renklerini belirleyen pigment melanindir. Melaninler melanosit adlı hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler öldüğü takdirde veya melanin yapamaz duruma gelirse deri renginde açılmalar olur veya tamamen beyazlaşma görülür. Melanosit hücrelerinin kaybı ve ağır stresler gibi nedenler vitiligo hastalığına neden olmaktadır.

Vitiligo Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vitiligonun tedavi süreci oldukça uzundur. Aylar sürebilmektedir ve hasta - hekim arasındaki iletişiminin çok iyi olması lazımdır. Sürecin uzun olmasından dolayı tedavi sonucu geç alındığı zaman hastalar sıklıkla alternatif tedavi yöntemlerde yönelir ve bunun sonucunda da maddi ve manevi birçok kayıpları olmaktadır. Açık renkli ten rengine sahip kişilerde bronzlaşmaktan kaçmaları, deride zıtlık oluşmasını önleyecektir. Vitiligo hastası olan kişilerin güneşe olan savunma sistemleri kaybolmuş demektir. Bu alanlarda güneş yanığı gelişebilmektedir. Bundan dolayı, en az 15 faktöre sahip bir güneş koruyucuları kullanılmalıdır. Güneşten olabildiğince uzak durulmalıdır.

Vitiligoyu Makyaj Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Vitiligo lekelerini makyaj ya da boyalarla kapatmak güvenli ve kolay bir yöntem olarak sayılır. Daha çok suya dayanıklı kozmetikler seçmek, hemen hemen bütün deri tipleri için mevcuttur. Bunların yanında bronzlaştırıcı etkisi olan bileşikler de mevcuttur. Ayrıca dövmeler de vitiligo plağındaki mikropigmentasyonla yardımcı olmaktadırlar.

Çocuklarda Vitiligonun Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklar yaşları itibarı ile vitiligonun tedavi şekillerine daha iyi yanıt verirler. Yan etkileri de düşünerek en uygun tedavi şeklini dermatologlar tarafından belirlenir. Çocuklarda bu hastalığın en büyük etkenlerinden biri olan stres daha az görüldüğü için doktorlar tarafından önerilen tedaviler daha olumlu sonuçlar verir. Çocuklarda bu hastalığın görülmesinin en büyük nedenlerinden biri de genetik aktarımdır.

Vitiligo Hastalığı Tekrarlar mı? Neden Tekrarlar?

Tekrarlama ihtimali her zaman söz konusudur çünkü vitiligo hastalığının genetik yapısı ile kişi yakalanmıştır. Özellikle ağır stresler vitiligonun tekrar meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle kadınların erkeklere göre daha fazla stres yaşadıkları düşünülürse olası bir vitiligo hastalığında tekrarlama şansı da daha yüksek olmaktadır. Ciltte ufak ve irili lekeler olarak görünmesi nedeniyle de kadın psikolojisini ciddi derecede etkiler. Bu sebeple ailenizde bu hastalıkla ilgili bir gen taşınıyorsa hemen önlem alınmalı, stresten uzak bir yaşam sürdürülmelidir.

  • vitiligo
  • vitiligo nedir
  • vitiligo hastalığının nedenleri
  • vitiligo nasıl geçer
Yorumlar
Elif Tüzünataç Vitiligo hastalığının kesin tedavisi var mı? Önlenebilir mi? Bu hastalığın tetikleyicisi nedir? Neden olur? İnsandan insana bulaşma gibi bir durumu var mı? Geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Ne kadar zamanda yayılır? cevapla
yorum yaz
Lavabo Kokusu Neden Olur? Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?