Sigarayı bırakmak için nedenler ve öneriler nelerdir?
Sağlık

Sigarayı Bırakmak İçin Nedenler ve Öneriler Nelerdir?

09 Temmuz 2018 - 14:19:36

Sigara kullanan kişilerin yüzde %90′ı sigara içmenin, sağlıklarına ne kadar zararlı olduğunun farkındalardır. Sigara kullanan birçok kişinin algılayamadığı en önemli şey ise, sigaranın içinde barındırdığı, duygu ve davranışları etkileyici kimyasal maddelerdir.

Sigara Bağımlılığı Nasıl Olur?

Sigara kullanan kişi, kanındaki belli bir nikotin seviyesini sağlamak için sigarayı içer. Uzun bir süre sigara içmediğinde bu seviye düşer ve sigara kullanan kişi kendini sinirli ve gergin hisseder, kendini rahat hissedemez, güven eksikliğinin olduğunu sanır ve sigara içmesi gerektiğini düşünür. Bu seviyeden sonra tek bir sigaranın içilmesi, kişide olan bu saydığımız tüm şikayetleri ortadan kaldırır. Sigaranın içinde bulunan nikotin, alışkanlık yapıcı bir madde olduğundan dolayı, sigarayı bırakmak güçtür. Çoğu kişinin ilk girişimlerinde başarısız olmalarındaki neden, nikotin ihtiyacını sağlamaları gerektiğidir. Fakat sigarayı bırakmak zor olsa da olanaksız değildir. Daha önceki girişimlerinde ne kadar başarısız olsalar da, ABD'de bir yılda 4 milyon kişi bunu başararak sigarayı bırakmaktadır.

Sigarayı Bırakmayı Nasıl Başarabilirim?

Birden fazla kez sigarayı bırakmayı denemiş olabilirsiniz. Fakat bu denemeler şevkinizi ve cesaretinizi kırmasın. Onun yerine sigarayı bırakmayı denediğiniz deneyimlerinizden bir şeyler öğrenmeye çalışın. Tekrar kesin bir tarih ve karar belirleyerek bir girişim yaratıp, başarılı olup, hem kendi sağlığınızı tehdit etmekten kurtulur hem de diğer sigarayı bırakmak isteyen kişilere olumlu bir imaj görünümü vermiş olursunuz.

Sigara Nelere Yol Açar?

Yapılan araştırmalara göre sigaranın etkileri kadınlarda daha çabuk gözlemleniyor ve kötü etkisi kadınlara daha fazla oluyor. Ses tellerinin zarar görmesi, cilt bozuklukları, dişlerde çürüme ve sararma gibi birçok etkisi bulunuyor.

Sigara Bırakmak İçin Nedenler Nelerdir?

Sigara kullanımını sonlandırmak için çok iyi bir plan veya teknik yoktur. Ancak bu konuda başarılı olabilmeniz için en önemli mevzu, gerçekçi bir bakış açısıyla bunun kolay olmayacağı fakat sigarayı bırakma konusunda almış olduğunuz kesin ve net kararlılığınızdır. 2 ila 9 gün arasında sigara içimini sonlandırmaya bağlı fiziksel şikayetler yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız bu şikayetler azalmaya başladığı süre zarfında, eskiden gelen sigara yakma alışkanlığınızdaki zamanlarda (yemekten sonra veya çay içerken) sigarayı içmeniz gerektiği gibi bir dürtü duyabilirsiniz. Sigara içimini sonlandırmış bazı kişilerde bu dürtülerin uzunluğu aylarca hatta yıllarca sürebilir. Fakat bu dürtülerin seviyesi ve süresi zaman ilerledikçe azalır.

Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler Nelerdir?

Sigarayı bıraktıktan sonra tekrardan başlayanların çoğu ilk hafta dayanamamaktan şikayet ederek yeniden başlar. Genellikle tekrar başlamalar bu ilk hafta yaşanır. Bunun sebebi alışkanlıkla ilgili olan güçlü dürtülere dayanır. Sigaraya yeniden başlamaların diğer bir nedeni de, sigarayı bırakma programındaki zayıflıktandır. Sigarayı bırakma programı, günlük yaşamınızla ilgili olan birçok değişikliği içinde barındırmalıdır. Çünkü sigara kullanım alışkanlığının yerine, yeni alışkanlıklar edinilmemesi, sigaraya yeniden başlanması için bir dürtü oluşturmaktadır ve günlük yaşamda değişiklikler gerçekleştirmeyen kişi ilk 2 ay içinde sigara kullanımına yeniden başlamaktadır.

Yorumlar
Nedim Ateş 09 Temmuz 2018 - 14:29:36 Aslında sigarayı bırakmak için birçok sebebim var ama maalesef bırakamıyorum. Kaç kere denedim bir türlü olmadı. Ne yapmam gerekiyor? Sigaradan kurtulmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim? Günde nerdeyse 2 paket içiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: