Sağlık 09 Temmuz 2021 - 21:59:38

Yaz Sıcaklarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaz Sıcaklarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Geçtiğimiz yıl içerisinde aşırı yaz sıcaklarından dolayı pek çok insan hayatını kaybetti. Güneşin tam etki gösterdiği yaz aylarında sıcaktan korunmak için birtakım önlemler alınmalıdır.

Aşırı Sıcakların Sağlık Üzerine Etkileri Nelerdir?

Sıcakların yükselmesi sonucunda geçtiğimiz yıllarda ABD'de ve Avrupa ülkelerinde binlerce kişi yaşamını kaybetmiş, pek çok insanda hastalanmıştır. Aşırı sıcakların sağlığımızı tehdit etmemesi için de bir dizi önlemler alınması gerekiyor. Sıcakların artması ile de sorun olabilecek sağlık sorunlarına karşı birtakım önlemler almak şart olmaktadır.

Sıcak Çarpması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yaz aylarında sıkça karşılaşılan bir durumdur güneş çarpmaları, sıcaklığın yükselmesi ile de önemli bir tehlike olarak karşımıza çıkar.

 • Terleyememe,
 • Yüksek ateş,
 • Koma durumları,
 • Halsizlik,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Nabızda hızlanma gibi belirtiler ilk belirtiler olabilirken, görme netliğinde bozulmalar, göz çukurunun belirginleşmesi, bilinç kaybı ileri belirtilerdir. Bu belirtilerden sonra sağlık merkezine gidilmelidir.

Sıcak Krampları Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bacak ve kollarda veya karın bölgesinde aşırı sıcaktan dolayı tuz kaybı ile birlikte sıcak krampları görülür. Bu durumlarda 1-2 bardak tuz oranı fazla sıvı verilmeli ve kramp girmiş bölgeye masaj yapılmamalıdır.

Yaz Sıcaklarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalındığı zaman deri kanserine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bundan dolayı özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatler olan öğlen saatleri koruyucu kremler kullanılmalıdır. Özellikle yaşlılar, hamileler, çocuklar, kalp, tansiyon ve şeker hastaları zorunlu olmadıkça öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamalıdırlar.

Yaz Sıcaklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bol bol su ve sulu gıdaların tüketilmesi gereklidir. Sindirimi kolaylaştıran ve kolay hafif besinler daha çok tercih edilmeli, günde ise en az 2 - 2.5 litre su tüketilmeli, gazlı de içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra çok sıcak havada ve aşırı egzersizler yapıldığında bu miktar artırılabilir. Terleme ile birlikte vücuttan büyük miktarda tuz ve mineral atıldığı için yaz aylarında maden suyu tüketiminizi biraz daha artırabilirsiniz. Doğal maden sularında bulunan mineraller terleme ile atılan minerallerin dengesini de koruyacaktır. Özel durumu olanlar ise 2 kat özen göstermelidir. Kalp hastaları veya hipertansiyon hastası olanlar dışında gıdalarla birlikte tuz alımı arttırmak faydalı olacaktır. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmak zorunda olanlar ise tuz ve sıvı kaybı konusunda çok dikkatli olmalıdırlar.

Sıcaklarda Günde Kaç Kez Duş Alınmalıdır?

Sıcak havada serinlemek için duş almak en iyi bir seçenek olacaktır. Duş alarak kişi hem serinlemiş hem de sıcak havanın yapmış olduğu olumsuz etkilerini üzerinden bir anlıkta olsa atmış olacaktır. Duş alma süresi için 5 dakika idealdir. Kadınlardaki yağ oranının erkeklere göre daha fazla olması nedeniyle sıcaklardan etkilenme oranları da daha yüksektir. Bu sebeple normalden fazla kiloya sahip bayanlar özellikle öğle sıcakları içerisinde direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır.

 • aşırı yaz sıcakları
 • sıcakların yükselmesi
 • aşırı sıcaklar
 • güneş çarpmaları
 • sıcak krampları
Yorumlar
Esin Demirci Yaz sıcakları ne zaman bitecek? aşırı sıcaklar çok fazla gelmedi daha temmuzda kendini göstermeye başladı. Antalya'da yaşıyorum burası diğer illere göre gerçekten çok fazla sıcak. Ağustos aylarında ne yapacağız bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Leblebi Diyeti ile Zayıflayanlar Varmı? Kalorisi Ne Kadar?