Vücuttan su atmak için ne yapmalı?
Sağlık

Vücuttan Su Atmak İçin Ne Yapmalı?

05 Ekim 2017 - 11:23:53

İnsan vücudu sağlıklı bir yapıya sahip olması için gerekli besinleri ve sıvıları tüketmesi gerekmektedir. Belli dönemlerde vücudun su toplaması beslenme ile bağlantılı olabilmektedir.

Vücudun Su Toplaması Nedir?

Vücudun normal koşullar altında su toplaması genel olarak beslenme ile olmaktadır. Tüketilen gıdaların çok fazla tuzlu olması vücutta su toplanmasında oldukça etkilidir. Erkek ve kadınlarda meydana gelen vücut şişkinliği vücutta su topalanmasına sebep olur. Eller ve ayaklarda şişliklerin meydana gelmesi ve şişlikten dolayı ortaya çıkan ağrı kişiyi oldukça rahatsız edicidir. Bunun yanı sıra vücudun su toplaması ile beraber ortaya çıkan şişkinliğin atılması gerekir. Vücuttan su atmak için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bitkisel çözümler, ilaçlar ve bitki çayları vücutta toplanan suyun idrar ile dışarıya atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bol miktarda su tüketmek ve spor da vücutta meydana gelen şişkinliği de giderir.

Vücutta Su Toplanması Nasıl Engellenir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli spor yapmak ve sıvı tüketimi çok önemlidir. Suyun insan vücudunda çok önemli olduğundan vücudun su toplaması da engellenir. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kişinin vücudunda meydana gelebilecek şişkinliği em aza indirir. Kişinin tek besin grubu ile beslenmesi de vücudun aşırı su tutmasına sebep olur. İlaç ile tedavi yöntemi geçici bir çözüm olacaktır. Fakat ilerleyen dönemlerde de kişinin vücut sağlığına özen göstermesi gerekir. Çok fazla vücutta biriken su vücuttan idrar yolu ile atılmaktadır. İdrar söktürücü ya da ödem söktürücü ilaçlar ile beraber vücutta biriken fazla su atılır.

Vücuttan Su Nasıl Atılır?

Erkeklerde çok sık karşılaşılmasa da kadınlarda adet döneminde bile vücudun su toplaması söz konusu olabilmektedir. Beslenme ve hava değişikliğinin yanı sıra kadınlarda ödem sorunu çok fazla görülür. Bitkisel yöntemler arasında yer alan bitki çayları vücudun su toplaması konusunda kişiye yardımcı olur. Hareketsizlik vücutta su toplanması için etken olabilmektedir. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme ödem oluşmasına engel olacaktır. Kişinin beden sağlığı için gerekli olan besin öğeleri uygun ölçüde tüketilmelidir. Vücutta biriken suyun idrar yolu ile atılması için bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Genellikle yıl içerisinde detoks programları ile beraber vücudun uyarılması sağlanabilir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi vücutta su birikmesine de engel olur. Çok fazla aynı gruptan gıdaların tüketilmemesi gerekir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için suyu bol miktarda tüketmek vücutta su toplanmasına engel olacağından şişliklerde meydana gelmez. Hareket etmek için düzenli spor ile desteklenmesi gerekir.

Vücut Neden Su Toplar?

Vücudun su toplaması kişinin romatizmal hastalıklarının da olmasına sebep olur. Bu yüzden sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi ve hareket mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardandır. Böylece vücutta gereksiz su birikmesi olmadan daha sağlıklı bir yapıya sahip olunmasını sağlayarak şişkinliğinde oluşmasına engel olunur.

Yorumlar
Belkıs Çakar 02 Ekim 2017 - 11:25:25 Vücuttan su atmak için ne yapmam gerekiyor? Vücut neden su toplar bunu nasıl engelleyebilirim?cevapla
Deniz Gülen 15 Ağustos 2018 - 11:52:04 Vücuttaki şişkinliğin giderilmesi için ve fazla suyu dışarı atmak için ne yapmak gerekir? Çok kilo yo ama vücudumda şişkinlik var çünkü hazımsızlık yaşıyorum. Bu hazımsızlığı nasıl çözebilirim? Su içmek şişkinliği atar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: