Sağlık 21 Haziran 2021 - 05:50:20

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Şartları ve Fiyatı

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Şartları ve Fiyatı

Yumurta dondurma işlemi; kadın yumurtalıklarından belirli yöntemler yardımı ile toplanan yumurta ya da kadın üreme hücrelerinin, kriyoprotektan ismi verilen etken madde yardımı ile laboratuvar ortamında yaklaşık olarak -196 derecede saklanması durumudur.

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir?

Birtakım durumlara bağlı olarak yumurta rezervinin azalması durumunda uygulanan yumurta dondurma işlemi, kadınların ilerleyen yaşlarda da anne olabilmesi için gereklidir. Özellikle kanser gibi hastalıklar neticesinde uygulanan kemoterapi, radyoterapi gibi işlemler üreme organlarının zayıflamasına ve hasar görmesine neden olur. Bu işlem sayesinde kanser hastalığına yakalanan kadınlar da anne olabilmektedir. Asıl olarak bu işlemin mantığı, her ne koşulda olursa bir kadının anne olma şansının elinden alınmamasıdır. Kadınlar anne olma şansını bu yöntemlerle koruyabilmektedir. Erken yaşta kansere yakalanmış olan bir kadın, tedavi öncesinde yumurta dondurma işlemi uygulatabilir. Böylece yumurtalıkları zarar görmeden sağlıklı olanlar alınmış olur ve sonrasında dilerse anne olabilir.

Genç yaşta anne olmak istemeyen fakat yaşın ilerlemesi ile üretkenliğini kaybeden kadınlar, öncesinde yumurta dondurma işlemi yaptırabilir. Böylelikle ilerleyen yaşta da çocuk sahibi olma potansiyelleri devam etmektedir. Erken yaşta menopoz ya da kişinin üretkenliğinin azalmasına sebep olan herhangi bir durum söz konusu ise, yaşı ne olursa olsun birtakım muayene ve değerlendirmeler ile bu yöntem uygulanabilmektedir.

Yumurta Dondurma İşleminin Şartları Nelerdir?

1990'li yıllardan bu yana uygulanan yumurta dondurma işlemi, özellikle son 30 yılda pek çok kişiye uygulanmakta ve bu alanda yeni, ileri teknikler geliştirilmektedir. İlk zamanlarda bu işlem kanser tedavisi gören kadınların, daha sonraki zamanlarda hamile kalabilme ve anne olma şansını korumak için uygulanmıştır. Fakat ilerleyen zaman içerisinde herhangi bir nedenden ötürü, yumurta rezervinde azalma oluşan kadınlara da aynı şekilde uygulama yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde üreme yaşının daha ileri çekilmesi için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır.

Biyolojik saati ilerleyen kadınların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan yumurta dondurma işlemi genel olarak ülkemizde de son yıllarda sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Bu işlemin şartı ise kadının herhangi bir nedenden dolayı üretkenliğinin azaldığını gösteren bir gerekçenin olmasıdır. Birtakım muayene ve değerlendirme işlemleri buna tabidir.

Yumurta Dondurma İşlemi Yaptıranlar Var mı? Kaç Yıl Saklanır?

Dünya üzerinde pek çok kadın annelik şansını koruyabilmek adına yumurta dondurma işlemi yaptırmaktadır. Saklama süresi 1 yıldır. Eğer ki 1 yılı aşacaksa kişi imzalı dilekçe onayı vermelidir. Eğer ki süreç 5 yılı aşacaksa özel bir dilekçe ile saklama işlemini yapan merkez Sağlık Bakanlığı'ndan onay almalıdır.

Yumurta Dondurma İşleminin Fiyatı Ne Kadar?

Bu işlem birtakım ilaçların kullanılması, yumurtaların büyümesi ve sonrasında çatlaması sırasında toplanması ile gerçekleştirilir. Fiyatı çok pahalı olmamakla birlikte genel olarak 5-6 bin civarındadır. Fakat yaptırılan yere göre ve uygulanan işlemlere göre bu miktarda değişim söz konusu olabilmektedir. Yumurta dondurma yöntemi ile daha çok kadın anne olabilmektedir.

  • yumurta dondurma işlemi
  • yumurta dondurma işlemi nedir
  • yumurta dondurma işleminin şartları
  • yumurta dondurma işlemi yaptıranlar
  • yumurta dondurma işleminin fiyatı
  • yumurta dondurma yöntemi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Mide Şişmesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Neyin Belirtisidir? Ne İyi Gelir?