Yaşam 07 Ağustos 2021 - 20:31:32

Yumuşatıcı Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var? Yumuşatıcı Önerileri ve Fiyatları

Yumuşatıcı Zararları Nelerdir? İçinde Ne Var? Yumuşatıcı Önerileri ve Fiyatları

Çamaşır yıkarken kıyafetlerin daha güzel kokması ve aynı zaman kumaşların yumuşaması için kullanılan yumuşatıcılar; insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yumuşatıcı zararları hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda içinde neler var ve fiyatları hakkında detaylara da değineceğiz.

Yumuşatıcı Zararları Nelerdir? Zehirler mi?

Pek çok kişi çamaşırları yıkarken güzel ve hoş kokmasını istemektedir. Bunun için de çamaşır yıkarken aynı zamanda yumuşatıcı eklemektedir. Her yıkamada kullanılan yumuşatıcılar öncelikle bebekler başta olmak üzere insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Yumuşatıcıların içerisinde yer alan bazı bileşenler bazıları tene direkt olarak temas ettiği zaman sinir sistemi bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca yumuşatıcıların içerisinde yer alan bazı maddeler astım ve alerji gibi birtakım rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yumuşatıcı kokusu zehirler mi diye baktığımızda içerisine yer alan bileşenlere karşı alerjik durum söz konusu ise böyle bir etki görülebilir.

Yumuşatıcı İçinde Ne Var?

Her ne kadar hoş kokulu olsa ve kıyafetlerimizin daha yumuşak bir dokuda olmasına destek olsa da . Yumuşatıcının içindekiler birtakım zararlara yol açabilmektedir. Yumuşatıcı deterjanların içerisinde yer alan kimyasal maddeler şöyledir:

Alpha-Terpineol: Oldukça tehlikeli olan bu bileşen, baş dönmesi, baş ağrısı, hafıza kaybı, yüz bölgesinde uyuşukluk, sırt ve boyun ağrısı gibi birtakım sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Benzil asetat: Pankreatit kansere bağlı bir toksik kimyasal olan bu bileşenin dumanı gözünüze ya da solunum yollarınıza zarar verebilir ve tahriş etkisi yaratabilir.

Benzil alkol: Baş ağrısı, bulantı, merkezi sinir sistemi bozukluğu, baş dönmesi, kan basıncında aşırı düşüş gibi birtakım sağlık problemlerine neden olabilir.

Kloroform: Güçlü bir kanserojen bileşeni olan kloroform baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve uyuşukluk gibi birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Linalool: Kas koordinasyonunun kaybına ve solunum sistemi sıkıntılarına neden olabilir.

İçeriğinde pek çok kimyasal bileşen bulundurması nedeniyle oldukça zararlı olan yumuşatıcıları kullanmadan önce içeriğine ve etkilerine bakmamız gerekmektedir.

Yumuşatıcı Önerileri Nelerdir? Yumuşatıcı Yerine Ne Kullanabilirim?

Genel olarak piyasada pek çok yumuşatıcı deterjan bulunmaktadır. İçeriğine bakarak dilediğiniz ürünü kullanabilirsiniz. Fakat zararları konusunda endişeliyseniz ve yumuşatıcı yerine ne kullanabilirim diye merak ediyorsanız şunu belirtebiliriz; renksiz sirke kullanımı sağlanabilir. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne 1 çay bardağı miktarında beyaz sirke ekleyiniz. Çamaşırlar makineden çıktıktan sonra sirke kokusu kalmaz ve yumuşacık olurlar. Bununla birlikte çamaşır makinesinin yumuşatıcı yerine 1 çay bardağı karbonat da ekleyebilirsiniz. Ayrıca aromatik yağlarda da kullanılabilir. Karbonat ile birlikte lavanta yağı, limon yağı, nar çiçeği yağı ve portakal yağını karıştırıp çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yumuşatıcı Fiyatları ve Kullananlar

Çoğunlukla birçok markanın yumuşatıcı deterjanı vardır ve fiyatları uygundur. İnternet üzerinden marketlerden satın alabilirsiniz. Yumuşatıcı kullananlar günümüzde oldukça çoktur. Kokusu rahatsız ediyorsa dikkat ediniz. Ayrıca bebekler için de bu konuda dikkatli olmalısınız.

  • yumuşatıcı zararları
  • yumuşatıcı kokusu zehirler mi
  • yumuşatıcı içinde ne var
  • yumuşatıcının içindekiler
  • yumuşatıcı deterjan
  • yumuşatıcı önerileri
  • yumuşatıcı yerine ne kullanabilirim
  • yumuşatıcı fiyatları
  • yumuşatıcı kullananlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Malnütrisyon Nedir, Ne Demek? Etkileri, Belirtileri ve Çeşitleri