Yaşam 03 Kasım 2021 - 15:53:48

Yüze Canlılık ve Parlaklık Veren Maskeler

Yüze Canlılık ve Parlaklık Veren Maskeler

Yüze canlılık veren maskeler; arındırıcı bir etki meydana getirerek cildin daha genç ve gergin görünmesini sağlayan parlaklık veren uygulamalardır.

Yüze Canlılık Veren Maskeler Nelerdir?

Cilt kusurlarından kurtulmak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için yüze canlılık veren maskelerden yararlanabilirsiniz. Cilt yüzeyindeki sivilce ve siyah noktalardan kurtulmayı sağlayan doğal karışımlar aynı zamanda gözenekleri derinlemesine temizlemektedir.

Solgun cilt için maske önerisi verecek olursak; karbonat ve yoğurt maskesi bunlardan biridir. Bir ya da iki yemek kaşığı yoğurdun içine yarım tatlı kaşığı karbonat koyup üzerine de bir iki damla limon suyu ekleyerek yapacağınız güzellik iksiri maske ile cildinize canlılık katabilirsiniz.

Bu doğal maske yüzdeki yara ve sivilceleri de yok edecektir. Yüzünüzü temizleyecektir ve güzellik etkisi verecektir. Gözeneklerinde açılmasını sağlayan oldukça kolay maskedir. Bir tane muzu ezip içine bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve zeytinyağını katıp iyice kıvam alana kadar karıştırın. Krema gibi bir hal alınca yüzünüze uygulayıp yaklaşık 20 dakika bekletiniz. Beklettikten sonra soğuk su ile yıkayınız.

Yüze Parlaklık Veren Maskeler Nelerdir?

Işıl ışıl ve sağlıklı bir cilt için kimyasal içermeyen, cildi tahriş etmeyen doğal yöntemler tercih edilmektedir. Yüz parlaklığı için maske arıyorsanız sizlere şu tarifleri verebiliriz:

 • 2 çorba kaşığı bal ve yulaf ununu karıştırıp içine bir iki damla limon suyu katıp iyice karıştırdıktan sonra içine birkaç damla badem yağı ve bir adet yumurtayı sarısından ayırınız. Bunları da karışımın içine katıp iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze tabaka olacak şekilde sürünüz. Yaklaşık 20 – 25 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyiniz. Yüzünüzün aydınlandığını hissedeceksiniz.
 • Salatalık maskesi cilde parlaklık ve canlılık veren maskeler arasındadır. Bir adet salatalığı yarım çay bardağı yoğurt ile blenderda ya da rondodan geçiriniz. Krema haline gelen karışımı yüzünüze eşit olacak şekilde sürüp 20 ya da 25 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyiniz.
 • Eğer cildiniz yağlı ise yağsız yoğurt, cildiniz kuru ise yağlı yoğurt kullanmanızı öneririz. Eğer cildiniz normal bir cilt ise T bölgenize göre yağlı ya da yağsız yoğurt kullanabilirsiniz.
 • Bal maskesi de bu konuda etkilidir. Sadece balı da yüzünüze sürüp 20 dakika bekletip ılık su ile temizlerseniz de cildinizin canlandığını göreceksiniz.
 • İki yemek kaşığı portakal suyunu, yaklaşık 2 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırıp yüzünüze dairesel hareketlerle sürünüz. Yaklaşık 25 - 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayınız. Eğer cildiniz kuru ise içine yüze parlaklık veren yağlardan olan birkaç damla badem yağı ya da zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Bu doğal uygulamalar cilde parlaklık veren maskeler arasında yer alır ve sıklıkla tercih edilir. Eğer cildinizin neme ihtiyacı varsa solgun gözüküyorsa bu maskelerden yararlanabilirsiniz.

Yüze Nasıl Işıltı Verilir?

Kuruyan, tahriş olan ya da pul pul dökülen bir cilde sahipseniz eğer ve cilt nasıl parlak görünür diye merak ediyorsanız bazı doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Parlak cilt maskesi için:

 • Bir limonun yarısını kabuklarını biraz açıp içinden çekirdeklerini alıp adeta sünger gibi cildinize dairesel hareketler yaparak sürüp birkaç dakika bekletip ılık su ile yıkayıp nemlendirici sürünüz. Yüzünüze tazelik verecektir ayrıca limon cildin beyazlamasını da sağlar
 • Domates salçası yüze parlaklık veren diğer bir maskedir. Evet yanlış duymadınız. Evimizde bulunan domates salçasının içine bol miktarda tuz koyup karıştırdıktan sonra yüzünüze dairesel hareketler yaparak sürün. Bu peeling etkisi yapacağından hem cildinize parlaklık verir hem de yüzünüzde yara ya da sivilce varsa içinde bulunan tuz bunların sönmesini sağlayacaktır.

Bu yöntemlerin yanı sıra parlak cilt için ürünler de kullanabilirsiniz. Daha canlı bir cilt görünümü sayesinde kendinizi daha genç hissedebilirsiniz.

Cilde Parlaklık Veren Krem ve Ürünler

Eğer solgun ve kuru bir cildiniz varsa yazımızın içeriğinde bahsettiğimiz doğal maskeler yanı sıra aynı zamanda cilde parlaklık veren ürünlerden de destek alabilirsiniz. Cildinizin canlı ve parlak olması için kremler kullanabilirsiniz. Fakat bunlar besleyici ve nemlendirici etkide olmalıdır.

Pürüzsüz, genç ve parlak duran bir yüze sahip olmak istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmeli ve aynı zamanda bol su tüketmelisiniz. Yüze parlaklık veren maskeler her ne kadar etkili olsa da aynı zamanda beslenme de önemlidir.

 • yüze canlılık veren maskeler
 • solgun cilt için maske
 • yüze parlaklık veren maskeler
 • yüz parlaklığı için maske
 • yüze parlaklık veren yağ
 • cilde parlaklık veren maskeler
 • yüze nasıl ışıltı verilir
 • parlak cilt maskesi
 • parlak cilt için ürünler
 • cilde parlaklık veren ürünler
Yorumlar
Nesrin açıkalın Yüzüm çok kuru olduğundan canlı ve parlak gözükmesi için bişeyler yapmak istiyorum. Doğal maskeler bu konuda yardımcı olur mu etkili olur? cevapla
Selin Tepeli Cilde parlaklık veren maskeler nelerdir? Cildimin kusursuz olmasını istiyorum. Sivilce lekelerinden arınmak için ne yapmam gerekiyor? Hangi maske cildin arınmasına yardımcı olur acaba? Doğal yöntemler işe yarar mı? cevapla
yorum yaz
Pamukçuk Nedir? Neden Olur? Pamukçuk Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?