Zayıflama 23 Ekim 2021 - 23:46:47

Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Zayıflamak istiyorum, ne zamandır kilo vermek istiyorum ama olmuyor diyenlerin sayısı her geçen gün artarken bu durum zamanla psikolojik bir sorun haline gelebilmektedir.

Günümüzde birçok kişinin problemi fazla kilolardır. Dengesiz beslenme, hareket yetersizliği gibi nedenlere bağlı olarak oluşan fazla kilolar aynı zamanda bir hastalık ya da ilaç kullanımı sonucu da oluşabilir. Eğer zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız sizin için tavsiyelerimizi okumaya devam edebilirsiniz.

zayıflamak istiyorum

Kilo Vermek İstiyorum Nasıl Verebilirim?

Zayıflamak irade ve güç meselesidir. Her ne kadar zor gibi görünse de aslında sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Doğru uygulamalar ile kilo vermek hem kolay hem de eğlenceli hale getirilebilir. Fit bir vücuda kavuşabilmek için öncelikle ideal kilonuzu hesaplamanız ve vermeniz gereken kilo miktarını bilmeniz gerekmektedir. Motivasyonunuzu yükseltmek adına birtakım sevdiğiniz eylemlerle ilgilenebilirsiniz. Aynı zamanda kilo verdikten sonra istediğiniz renkte ve bedende kıyafet giyebileceğinizi düşünerek kendinizi diyete hazırlayabilirsiniz.

Kilo verme sürecinde güçlü olmanız gerekmektedir. İradeniz ne kadar güçlü olursa sonuç o kadar olumlu olur. Kendinizi hedefe kitlemeli ve diyetinizi bozacak her şeyden uzak durmalısınız. Disiplinli bir diyet sadesinde dilediğiniz kiloya ulaşmak kolaylaşacaktır. Her kadın fit bir vücut ister ve bunu başarmasının tek yolu kendisidir.

sağlıklı kilo vermek istiyorum

Sağlıklı Zayıflamak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Kilo vermek için geliştirilmiş pek çok yöntem ve diyet çeşidi bulunmaktadır. Bu diyetlerin her biri kilo verme konusunda etkin olsa da burada önemli olan nokta kendiniz için en uygun diyeti belirlemektir. Vücut yapınıza uygun diyetler seçerek daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Sevmediğiniz ve tüketmekten hoşlanmadığınız yiyeceklerin bulunduğu bir diyet sizin için çok faydalı olmayacaktır. Bu nedenle hem sevdiğiniz yemeklerin olduğu hem de kalorisi az olan bir diyet seçmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için;

Sağlıklı kilo vermek için vücudunuzun doğal etkilerle desteklenmesine yardımcı olmanız gerekmektedir. Öncelikle metabolizma üzerinde denge ve düzen kurulması gerekir. Sonrasında vücutta fazla kiloya neden olan yağların enerjiye dönüşmesi ve vücuttan atılması gerekmektedir. Sindirim sisteminin etkin çalışması sağlanmalıdır. Günlük tüketimlerinizi azaltmanız ve vücutta yeni yağ oluşumunu önlemeniz gerekmektedir.

Zayıflamak için yapılan diyetler sırasında illaki açlık hissi görülecektir. Bunu unutmak ve çok fazla akla getirmemek için kendinizi farklı şeyler meşgul etmeniz yararlı olacaktır. Doğal etkilerle kilo verdiğinizde vücut bu dengeye alışır ve diyet bittikten sonra tekrar kilo almak gibi bir sorun olmaz. Kalıcı kilo vermek için doğru beslenmenin şart olduğu unutulmamalıdır.

zayıflamak isteyenler

Kilo Vermeye Başlamak İçin Zayıflamak İsteyenler Neler Yapmalı?

Zayıflamak için öncelikle kendinizi kilo vermeye psikolojik olarak hazırlamanız gerekmektedir. Kullanacağınız yöntem her ne olursa olsun eğer siz diyete hazır değilseniz etkin bir sonuç görülmesi beklenemez. Öncelikle kendinizi kilo vereceğine ve kolay bir şekilde zayıflayacağınıza inandırmanız gerekmektedir. Bunun yanında yeme alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekmektedir.

Kilo verme döneminde gece geç saatlerde yemek yiyorsanız buna bir dur demelisiniz. Çünkü gece metabolizma daha yavaş çalışır ve dinlenmeye geçer. Bunun bilincinde olarak yatmadan en az 3 saat önce yemek yemiş olmanız gerektiğini unutmayınız. Böylece yediğiniz yemeklerdeki yağ enzimleri vücut tarafından emilmez ve kiloya dönüşmez. Su içmek kilo vermenin ve vücuttaki ödemi atmanın en önemli eylemidir. Vücudunuz için oldukça faydalı olan suyu günde 2 ile 4 litre arasında tüketmeniz gerekmektedir. Böylece daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kahvaltı Yapmak Kilo Aldırır mı?

zayıflamak isteyenler için kahvaltı

Zayıflamak isteyenler için kahvaltı yapmak ve kahvaltı öğününü atlamamak kilo verme sürecinde oldukça önemlidir. Sabah saatleri metabolizmanın en hızlı çalıştığı saatlerdir. Vücudunuzu güçlü kalması ve zinde olması için bol vitaminli bir kahvaltı yapmanız gerekmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz yemekleri yavaş ce çiğneyerek yemeniz vücudun bu yiyecekleri daha kolay eritmesine yardımcı olmaktadır. Büyük lokmalar daha zor eritilmektedir.

Kilonuzu kontrol altında tutabilmek için yapabileceğiniz bir başka şey ise küçük tabak kullanmak olacaktır. Küçük tabaklar dolu olduğunda psikolojik olarak çok yeme ve doyma hissi verir bu da daha az yemekle karnınızı doyurmak anlamına gelir.

zayıflamak istiyorum egzersiz

Egzersiz ile Zayıflama

Zayıflamak istiyorum diyorsanız sadece yemeklerinizi kontrol etmeniz yetmez. Aynı zamanda vücudunuzu hareket ettirmelisiniz. Bunu da spor ve egzersizlerle desteklemelisiniz. Düzenli olarak her gün belli bir süre spor yapmak vücut kaslarınızın çalışmasına ve yağlarınızın vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Kilo verildiğinde birçok kişinin vücudunda sarkmalar görülmektedir. Bunun nedeni hareket eksikliğidir. Eğer kilo verme sürecinde diyetlerinizi sporla desteklerseniz sarkmadan kilo verebilirsiniz. Bu da daha fit gözükmenize yardımcı olmaktadır.

Yoğun iş temposundan dolayı spora vakit ayıramıyorsanız kendi imkanlarınızla hareketlerinizi arttırabilirsiniz. Asansör kullanmak yerinde merdivenleri tercih etmek, evinize dönerken 1-2 sokak geride inip eve yürüyebilirsiniz. Böylece hem hareket etmiş olursunuz hem de diyetinizi destekleyici eylemlerde bulunmuş olursunuz.

Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz?

zayıflamak istiyorum ne yemeliyim

Zayıflamak istiyorum ne yemeliyim diyorsanız bu bölüm sizin için. Zayıflamak için şekerli şeylerin tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Tatlı krizleri her diyette maalesef birçok kişinin başına gelen bir durumdur. Tatlı krizlerini engellemek amacıyla çikolata veya pasta benzeri şeyler değil gerekli miktarda meyve tüketebilirsiniz. Böylece hem vitamin almış olacaksınız hem de tatlı ihtiyacınızı bastırmış olacaksınız.

Genel olarak sebze ağırlıklı beslenmeyi tercih etmeniz gerekirken bunun yanında balık ve et tüketimini de sağlamanız gerekmektedir. Vücudun omega yağlarına, kalsiyuma, demire ve daha birçok minerale ihtiyacı bulunmaktadır. Az miktarda da olsa bunları tüketmekten kaçınmayınız. Hamur işleri vücudunuza direkt yağ olarak işlediği için kilo almayı hızlandırır ve kilo vermeniz konusunda size güçlük çıkartır. Kilo vermek istiyorsanız hamur işlerinizi hayatınızdan mutlaka çıkarmanız gereklidir.

bölgesel zayıflamak istiyorum

Bölgesel Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Bazı kişiler tüm vücut olarak zayıflamak isterken bazıları bölgesel olarak zayıflamaya ihtiyaç duyarlar. Özellikle kadınlarda doğum sonrası göbek bölgesinde fazlalıklar görülmektedir. Eğer bölgesel zayıflamak istiyorsanız, kilo vermek istediğiniz bölgeyi çalıştırmalı ve buradaki kasları harekete geçirmelisiniz. Bunun için ise birtakım yöntemler bulunmaktadır.

Zayıflama sürecinde spor yaparken uygulayacağınız bazı hareketler haricinde korse kullanmak bu konuda size yardımcı olabilmektedir. Hem vücudunuzun sıkılaşmasına hem de zayıflamasına yardımcı olan bu kıyafetler sayesinde bölgesel olarak zayıflayabilirsiniz. Eğer doğumdan sonra karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için korse kullanacaksanız doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Nasıl Zayıflayabilirim?

zayıflamak istiyorum ama zayıflayamıyorum

Zayıflamak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Görmüş olduğunuz gibi spor yapmak, birbirinden farklı diyet programları uygulamak ya da zayıflamaya yardımcı olan birtakım kıyafetler kullanmak kilo verme süreciniz içerisinde sizlere yardımcı olacaktır. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek istiyorsanız mutlaka vücudunuzun çalışmasını ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan etkenlere başvurmanız gerekmektedir. Kilo vermek gayretli bir süreçtir ve eğer iradenize yenik düşerseniz istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu süreçte kendinizi çok fazla yormamaya da dikkat etmelisiniz.

Zayıflamak istediğiniz dönemlerde vücudunuz için uygun olmayan yöntemler ve ağır diyetler formdan düşmenize ve kendinizi halsiz hissetmeniz neden olabilir. Bu neden bedeninizle uyumlu yöntemler seçmeye özen gösteriniz. En önemlisi de hedeflediğiniz kilonun aşırılığından kaçınmanızdır. Şöyle ki bir anda zayıflamak oldukça zor ve yanlıştır. 1 hafta da 4-5 kilo sınırı koyarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Unutmayın vücudunuz her ne kadar diyet sürecine alışırsa vermiş olduğunuz kilolar o kadar kalıcı hale gelir.

Kilo vermek size bağlı olarak kolay bir süreç kazanabilir. Zayıflamak istiyorum diyorsanız önce kendinize inanın ve hep kilo verdikten sonrasını hayal edin. Böylece isteğiniz artacaktır. Vücudunuz için zararlı olacak diyetlerden kaçınınız. Eğer aşırı kiloluysanız ve bu durum bir hastalıktan dolayı bir uzmandan destek almanız ve doktor kontrolünde kilo vermeniz sizin için sağlıklı olacaktır. Fazla kilolar beraberinde birçok hastalık getirmektedir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek istiyorsanız ideal kiloya ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için ise mutlaka doğru ve dengeli beslenmeniz gerektiğini unutmayınız. Zayıflamak istiyorsanız bunun uzun ve istikrarlı bir süreç olduğunun bilinciyle disiplinli ve kararlı bir şekilde haraket etmenizi tavsiye ederiz. Sağlıcakla...

  • zayıflamak istiyorum
  • zayıflamak istiyorum ne yapmalıyım
  • zayıflamak için ne yemeliyiz
  • kilo verme yolları
Yorumlar
İlayda Tekin Kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için ne yapmalıyım? Çalıştığım için spora çok vakit ayıramıyorum. Haliyle az hareketin sonu da kilo almaya neden oluyor. Düzenli beslenerek ve dengeli bslenerek zayıflayabilir miyim? Spor ve egzersiz yapmak bu konu için şart mı? cevapla
Aytül Akbaş Merhaba, sporla zayıflamak aslında en sağlıklısı ama maalesef günümüzde kimsenin kendine ayıracağı bir zaman kalmıyor. Bu sebepte zayıflamak için günlük yaşamınızı düzenlemelisiniz örneğin çok yiyorsanız az yiyin, gün içinde ev yada ofiste hareket edin, normal çay içiyorsanız iştah kesici veya metabolizmayı hızlandıran bitki çaylarından içebilirsiniz, akşam yemeğini erkene çekebilirsiniz. İlk aklıma gelen bunlar ama sadece bunlarla bile kolayca zayıflamak mümkün.
Gülşen Demirci zayıflamak için öncelikle karar vermek lazım. Çünkü kararlı bir şekilde yürütülmeyen genelde pazartesi günleri başlayan zayıflama süreci kesinlikle bir diğer pazartesiye varmadan bitmiş oluyor. Kararlı ve istekli olmak zayıflamak için olmazsa olmaz ön şart. Gerisi bence zaten kolay yeterki siz gerçekten isteyin cevapla
Serpil Gökçe zayıflamak ve diyet yapmak istiyorum ama iştahlı biri olduğum için kendimi tutamıyorum. 1 hafta bile devam ettiremediğim diyetler nedeniyle kilo vermekten bile soğudum. Sanki hayal gibi geliyor artık. Hiçbir zaman zayıflayamacağımı hissetmeye başladım. Bu kadar çaresiz hissetmek beni gerçekten üzüyor :( cevapla
Melek Yıldız 23 kilo vermem lazım hamile kalmayı düşünüyorum ama fazla kilolar maalesef gebe kalmama engel oluyor. Sosyal hayatımda çok olumsuz şeyler yaşadım ama hiç bu kadar acı gelmemişti. Aşırı kilolar nedeniyle gebe kalamıyorum bir an evvel kilo vermeye başlamam lazım yazıdaki önerileri dikkate alacağım teşekkür ederim cevapla
Zahide Yılgın diyet yapamıyorum o yüzden kilo vermekte çok zorlanıyorum bazı zayıflama kürleri var ama hiç denemedim işe yarar mı bilmiyorum aslında biraz tembelim kolay yoldan zayıflamak istiyorum kısa yoldan zayıflamak için ne yapabilirim? kolay olsun lütfen cevapla
Elif Adıgüzel Zayıflamak istiyorum ama irademe hakim olamıyorum. Zayıflamak için girdiğim diyetlerde ilk birkaç hafta çok sıkı bir şekilde yediğime içtiğime hatta günlük yaşantıma bile çok dikkat ediyorum. Bu süreçte güzel bir şekilde kilo veriyorum ama bir süre sonra bıkkınlık geliyor yavaş yavaş kendimi salıyorum. Bundan sonra suçluluk hissedip kendimden nefret etmeye başlıyorum zaten bu noktadan sonra her şeyi salıyorum her şey başa sarıyor. Verdiğim kiloları tekrar geri alıyorum moral desen zaten kalmıyor. Artık diyet yapmak bile gelmiyor içimden ne yapmalıyım ne önerirsiniz neden böyle oluyor :( cevapla
Gülbiye Uluçelik Zayıflamak isteyenlere tavsiyeler veren uzman diyetisyenlerin uyarılarına hep dikkat ediyorum istediğim zaman kilo da veriyorum ama bir süre sonra tekrar kilo alıyorum. Artık bu benim kaderim mi diye düşünmeye başladım :( Zayıfladın işte tutsana boğazını diye kızıyorum kendime. Sonra moralim bozuluyor herşey başa dönüyor. Kilo verme döneminde yada sonrasında psikolojik destek alan var mı? Psikolojik destek mi alsam ne yapsam bilemedim cevapla
yorum yaz
Göbek Eritmek İçin Ne Yapılmalı?