Yaşam 29 Ocak 2021 - 17:59:18

Ağda Ne Sıklıkla Yapılmalı? İlk Ağda Ne Zaman Yapılmalı?

Ağda Ne Sıklıkla Yapılmalı? İlk Ağda Ne Zaman Yapılmalı?

Ağda; kıllardan ve tüylerden kurtulmak için etkili ve oldukça pratik bir yöntemdir. Peki ağda ne sıklıkla yapılmalı? Kadınlarda ve erkeklerde ilk ağda ne zaman yapılmalı?

Ağda Nedir? Ağda Neden Yapılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinden biri ağda tüylerin kökünden alınmasını sağlayarak kıl köklerini zayıflatan bir yöntemdir. Koltuk altı, bacaklar ve genital bölgede yoğun olan kılların alınması kişisel temizliğin ilk önce yapılması gereken bölgelerdir.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Kesin Yolları

Kız ve erkek çocuklarının ergenlik döneminde daha da artan istenmeyen tüylerin alınması ve kişisel temizliğinin yapılması gerekmektedir. Özellikle hormonların en aktif çalıştığı dönemlerde vücudun belli bölgelerinde oluşan kıllar sağlık açısından da oldukça önemlidir. İlk epilasyon zamanı genel olarak kız çocuklarında adet görmeye başladığı zamanlardır. Bazı ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha önce meydana çıkabilmektedir.

Erkek çocuklarda ise özellikle bacak bölgesinde yoğun kıllanma meydana gelmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilen ağda yöntemi ergenlik döneminin başlangıcından itibaren uygulanabilmektedir. Bu yöntem başlangıçta acı hissi verse de sonraki uygulamalarda acı hissinin azaldığı görülür. Özellikle ergenlik döneminde yapılan bu epilasyon işlemlerinde dikkatli davranılması önerilmektedir.

Ağda Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Bir genç kızın düzenli olarak adet görme dönemi 28 günde bir olmaktadır. Hormonlar adet dönemi yaklaşırken çok hızlı salgılandığından bu dönemde yoğun kıllanma meydana gelmektedir. Adet döneminden önce yapılması adet sonrasında da ağda yapılmasına sebep olur. Çünkü adet dönemi boyunca hormonların salgılanması devam eder. Adet sonrasında bu işlemin yapılması bir sonraki adet dönemine kadar kılların uzamasını geciktirir. Böylece düzenli olarak ayda bir kez istenmeyen tüyler alınabilir. Bu epilasyon yönteminin düzenli olarak yapılması kıl köklerini zayıflatır ve bölgede kıl yoğunluğunu azaltır.

Erkeklerde Ağda Nasıl Yapılır?

Erkeklerde ise kılların daha kalın ve yoğun olması bu işlemini zorlaştırabilmektedir. Erkekler genel olarak koltuk altı ve göğüs bölgesinde bu işlemi yaptırmaktadır. Erkeklerde kıllar her zaman yoğun olduğundan düzenli aralıklar ile alınabilir. Yetişkinler için epilasyon uygulaması kendileri tarafından ya da bir uzman yardımı alınarak yapılabilmektedir. İstenmeyen tüylerin bulunduğu bölgelerin ağda yöntemi ile alınması cildin de yenilenmesi için alternatif olacaktır.

Ağdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Kız ve erkek çocuklarının ergenlik dönemine girmesi ile yoğunlaşan tüylerinin ağda ile düzenli olarak alınması kişisel bakımının yapılmasını gerektirir. İstenmeyen tüyler alınmadığında kişide kötü koku ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Koltuk altı, bacak, genital bölge ve diğer bölgelerde çok fazla tüylenmenin olması kişiyi rahatsız edicidir. Özellikle kız çocuklarının ergenlik dönemine daha erken yaşta girmesi bu epilasyon uygulamasına da erken yaşta başlamasına sebep olmaktadır. Herhangi bir hormon rahatsızlığı yok ise düzenli olarak yapılması istenmeyen tüylerin uzamasına da engel olacaktır.

Genç kızlarda ilk ağda ve epilasyon uygulamalarının yapılması genel olarak erken yaşlarda başlamaktadır. İlerleyen yaşlarda kıl köklerinin zayıfladığı ve tüylerin daha az çıkmasını sağlamaktadır. Kişisel temizliğini ön planda tutmak isteyen kişiler için ağda uygulaması tüylerden kurtulmanın en doğru uygulamalarından biridir. Ağda uygulamasının sıklığı ve zamanı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı vücutlarda 1 haftada tüyler tekrar çıkardan bazı bünyelerde bu zaman 1 ayı bulabilmektedir.

  • ağda uygulaması
  • ağda yöntemi
Yorumlar
Fatma Döner Ağda ne zaman yapılmalı? Ben tüylerimin geç çıkmasını istiyorum. Adet döneminde tüyler daha hızlı çıkıyor bunu engellemek için ağdayı hangi sıklıkla be nasıl aralıklarla yapmalıyım? Bu yöntem tüyler için etkili çözüm olur mu? cevapla
Banu Yiğit Ağda yaparken tahriş olmaması için ne sıklıkla yapılması gerekiyor? Ben 2 haftada bir yapıyordum hızlı hızlı çıkmaya başladı sonra biraz daha uzattım arayı ve şuan daha geç çıkıyor. Tüy köklerimin incelmesini sağlamak istiyorum. cevapla
Meryem Karayel Kızım daha 14 yaşında ama tüyleri yetişkin tüyü gibi uzuyor. Henüz ağda için erken olduğunu düşünüyorum ama gerçekten çok kötü görünüyor. Bu yaşta bu problemlerle uğraşsın istemiyorum ama ne yapacağımı da şaşırdım. Genç kızlarda ilk ağda kaç yaşında yapılmalı? Belli bir yaşı var mı lütfen yardımcı olun. cevapla
yorum yaz
Şalgam Suyu Nasıl ve Neyden Yapılır? Neye İyi Gelir?