Sağlık 29 Ocak 2021 - 14:09:14

Çok Yemek Mideyi Genişletir mi? Büyütür mü?

Çok Yemek Mideyi Genişletir mi? Büyütür mü?

Bazı dönemlerde yenilen yemeğin fazla kaçması midenin şişmesine sebep olabilmektedir. Özellikle çok aç sofraya oturan kişilerin çok miktarda yemek yemesi bir süre sonra midenin rahatsız olmasına ve mide genişlemesine neden olur.

Midenin Büyümesi Nasıl Olur?

Mide duvarı oldukça esnek bir yapıya sahip olduğundan küçülme ve büyüme yapmaktadır. Öğünler arasında çok bir zaman dilimi yok ise ve her öğünde tüketilmesi gereken yemek miktarından daha fazla tüketim oluyor ise zamanla midenin duvarı genişleyebilmektedir. Midenin büyümesine bağlı olarak çok fazla yemek yeme ihtiyacı doğabilir. Bu durum kişinin kilo almasına sebep olacaktır. Çok fazla yemek yemeği sevmeyen kişilerin ince ve zayıf bir yapıya sahip olduğu bilinir. Özellikle kilo almak isteyenlerin midesini genişletmek istemesi bilinen bir durumdur. Mide genişlediğinde daha çok yemek yiyeceğini düşünen ve kilo alabileceğini düşünen kişilerde yanlış beslenmeden dolayı obeziteye sorunu meydana gelebilmektedir.

Çok Yemek Yemenin Mideye Zararları

Mideniz boş iken acıkma hissinin oluşması ve açlığı bastırmak için aniden yemek yemek midenin düzgün çalışmasını engelleyecektir. Çok acıkma olduğunda yavaş yavaş ve düzenli olarak beslenme yapılması gerekir. Yağlı ve yüksek kalorili gıdaları tüketmek hızlı kilo alımına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra beslenme düzeni olmayan kişilerde de kilo alımı gerçekleşmektedir. Midenin büyümesi daha fazla yemek yeme isteğini arttıracaktır.

Mideyi Büyüten Yiyecekler Nelerdir?

Öğünler dışında sürekli beslenen bir kişinin midesinin geniş olduğu ve doyma hissinin beyne gitmediği düşünülür. Mideyi büyüten en önemli faktör yemek öncesinde tokluk hissi verebilecek gıdaların tüketilmesidir. Bu gıdalar midenin şişmesine sebep olur. Bulgur ya da buğday gibi besinlerin öğünlerde az tüketilmesi önerilir. Özellikle mide içerisinde şişen bu gıdalar midenin çok çabuk genişlemesine sebep olacaktır. Zaten esnek bir yapıya sahip olan mide duvarı birkaç gün içerisinde genişleme olmasına neden olur.

Düzenli Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Yeme alışkanlıkları kişinin hayatı boyunca dikkat etmesi gereken durumlardan biridir. Dolayısıyla nasıl olsa yakarım eritirim düşüncesiyle çok fazla yemek tüketmek bir süre sonra midenin genişleyerek daha fazla yeme ihtiyacının oluşmasına neden olacaktır. Düzenli ve sağlıklı beslenerek midenin korunması ve mide sağlığının sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyde midenin büyümesi daha fazla kilo almasına ve yemek yemesine sebep olacağından öğünlerin daha sağlıklı ve uzun süre tok tutan gıdalar tarafından olmalıdır. Midenin yapısı diğer iç organların yapısından oldukça farklıdır. Hem esnek yapısı hem de vücuttaki görevi diğer organlara oranla daha fazla olabilmektedir. Midedeki şişkinlikte midenin genişlemesine sebep olabilir. Besinler tüketilirken sonradan midede şişebilecek gıdalar dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Sağlıklı mide için beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Böylece mide yapısı korunmuş olur.

  • midenin büyümesi
  • mide genişlemesi
Yorumlar
Fatma Yurteri Mide genişlemesi nasıl sağlanır? Ben çok fazla yemek yiyemiyorum bu yüzden kilo da alamıyorum. Yemek yiyerek midenin büyümesi ve genişlemesi sağlanır mı? Çok yemek yemek mideyi bozar mı? Mide genişletmek için ameliyat mı olmak gerekiyor? cevapla
Nilgün Arar Az yiyerek mide küçültmek mümkün olur mu? Midenin küçülmesi için ne yapmam gerekiyor? Benim iştahım çok açık ve bu yüzden çok fazla yemek yiyorum. Daha az yemek yemek için midemin küçülmesini nasıl sağlayabilirim? cevapla
yorum yaz
Ceviz Kabuğunun Dişe Faydaları Nelerdir? Ceviz Kabuğu ile Dişleri Fırçalama ve Beyazlatma