Sağlık 12 Aralık 2020 - 16:00:04

Akne Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Nasıl Temizlenir?

Akne Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Nasıl Temizlenir?

Kişinin sağlığını tehlikeye sokmayan akne probleminin en rahatsız edici yanı kötü bir görüntüye sahip olması ve cilt üzerinde lekeler, izler bırakabilmesidir.

Akne Neden Çıkar? Nasıl Olur?

Sivilcenin meydana gelmesinin belirgin bir nedeni yoktur. Fakat doktorların öngördüğü çeşitli faktörler vardır. İlk etkenlerden biri kişideki hormon seviyesi olarak ifade edilir. Androjen ismindeki hormon buluğ çağında kız ve erkeklerde artmaktadır. Bu durumda yağ bezeleri büyür. Genler ise bir diğer etkendir. Genlerden kaynaklı olarak kişide sivilce olabilmektedir. Kişide var olan akne çeşitli nedenlerden dolayı çoğalabilmektedir. Özellikle kadınlarda bulunan menstrual döngü denilen hormon miktarı bu problemin daha kötü bir hale gelmesine yol açar. Hamile olan kişilerin hormonları değişiklik gösterdiği için akneler artabilir. Bunların yanı sıra doğum kontrol hapı kullanmak veya bu hapın kullanımı bırakmak bahsedilen problemi kötüleştirmektedir. Stresin yol açtığı birçok çeşitli sorundan biri de sivilceli cilt problemidir. Kişinin hayatında stresin olması bu sorunun artmasına neden olur. Dolayısı ile bu sorunları ortadan kaldırmak gerekir.

Akne Nasıl Oluşur? Hangi Yaşlarda Çıkar?

Sivilcenin diğer ismi olan akneler ciltteki gözeneklerin tıkanması ile deride bulunan yağ bezelerinin düzleşmesiyle ortaya çıkar. Sivilceler genel itibari ile sırt bölgesinde, omuzlar, göğüs kısmı ve yüz bölgesinde oldukça fazladır. Her yaş grubundan insanda sivilce oluşumu meydana gelir. Sivilcelerin en yoğun şekilde görüldüğü yaş dilimi ise ergenlik çağıdır. Buluğ çağında bulunan birçok kişinin cildinde sivilceler vardır. Bu oran yüzde seksen beş civarında 13 ila 25 yaş aralığındaki gençlerde olmaktadır. Her ırk türündeki kişide meydana gelen sivilcelerin en fazla görüldüğü ırk Kafkaslardır. Otuz yaşında olan birçok kişide sivilcelerin çıkması durur fakat kırk ila elli yaşına kadar sivilcesi çıkan birçok insan da hali hazırda vardır.

Sivilce Nasıl Geçer? Yöntemleri Nelerdir?

Akne nasıl geçer diye araştırıldığında sivilcelerin iyileşmesini hızlandıran etkenlerden biri güneş ışığı olduğu saptanmıştır. Fakat kişi uzun zaman güneşte kaldığı zaman ciltte lekeler meydana gelmektedir. Bu yüzden yüksek oranda güneş koruyucu kullanılması önem teşkil eder. Sivilceleri arttıran faktörler arasında terlemek, kozmetik malzemelerin kullanılması, kaygılı ruh hali, stres bulunmaktadır. Kozmetik ürünlerin kullanılması sivilcelerin artmasına neden olur. Ciltteki gözenekler herhangi bir madde ile tıkandığı için cildin doğal hali bozulmaktadır. Bu yüzden sivilcelerin öncelikle tedavi edilmesi gerekir. Adet sürecinde olan kadınlar ve sınav stresi yaşayan öğrencilerde sivilceler görülmektedir. Sivilceler ile oynanması, sıkılması ciltte kalıcı izlerin meydana gelmesine yol açar. Bu yüzden akne nasıl temizlenir diye uzman hekime sormak, tedavi süreci hakkında bilgi almak kişinin sivilce problemlerini ortadan kaldırır.

  • akne neden çıkar
  • akne nasıl temizlenir
Yorumlar
Beyza Atak Akne izleri tedavisi nasıl yapılır? Ergenlik döneminde çok sivilcem çıktı ve şuan yüzümde izler var. Geçer diyorlar ama ben bu izlerden kurtulmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Doğal çözümler işe yarar mı? cevapla
Dilek Kök Akne tedavisi için denemediğim yöntem kalmadı. İlaç kullanmak istemiyorum çünkü midem sivilce ilaçlarını kabul etmiyor. Bunun yerine başka ne yapabilirim? Doğal yöntemler çok bir işe yaramıyor. Genelde hep iz olarak kalıyor. cevapla
yorum yaz
Termal Bel Korsesi İşe Yarıyor mu? Zayıflatır mı? Kullananlar ve Yorumlar