Sağlık

Aksöğüt Kürü Nedir? Faydaları, Yapılışı ve Fiyatı

08 Temmuz 2020 - 08:50:04
Aksöğüt Kürü Nedir? Faydaları, Yapılışı ve Fiyatı

Aksöğüt kürü; ağrı giderici bir etkiye sahip olan ve ak söğüt ağacının kabuğundan elde edilen, yüzyıllardır bitkisel tedavi alanında tercih edilen bir kürdür.

Aksöğüt Kürü Nedir? Neye Yarar?

Aksöğüt kabuğundan elde edilen aksöğüt kürü, vücutta iltihap gibi problemlerin giderilmesine, kireçlenme ve tüm bunlara bağlı olarak gelişen ağrıların hafiflemesine yardımcı olan bitkisel bir karışımdır. Çay şeklinde tüketilebilen bu bitki aynı zamanda krem ya da kür şeklinde de kullanılabilmektedir. Romatizma, kireçlenme, migren, sinir-kas sıkışması, sırt ağrısı, baş ağrısı gibi olumsuz etkileri giderme konusunda oldukça etkilidir.

Eklem ağrılarının giderilmesi konusunda oldukça faydalı olan aksöğüt kürü oldukça şifalıdır ve bu etkisi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Mevlana mesnevisinde, İbn-i Sina ve Mısırlılar bu kürü tedavi amaçlı pek çok alanda kullanmıştır. O zamanlarda çay olarak tüketilen bu kabuklar günümüzde kür olarak tüketilebilmektedir. İltihap giderici ve ağrı geçirici etkileri sayesinde günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

Aksöğüt ağacı dere ve göl kenarlarında yetişmektedir. Boyu yaklaşık olarak 30 metreye kadar uzayabilmektedir. Hızlı bir şekilde büyüyen bu ağaç bazı sürüngenler için de ev niteliği taşımaktadır. Gençken yeşil ve beyaz bir renge sahip olan aksöğüt ağacı yaşlandıkça rengi kahverengiye dönmektedir. Yüzeyi çatladığı zaman üzerindeki kabuklar toplanıp kullanılabilir. Bu doğal kür ağaç yüzeyinde yer alan kabuklardan elde edilmektedir.

Aksöğüt Kürünün Faydaları Nelerdir?

Güçlü ağrı kesici özelliği bulunan aksöğüt kürü migren şiddetli ve rahatsız edici hastalıkların tedavi edilmesi konusunda etkili olmaktadır. Eski zamanlarda çoğunlukla bunun için tüketilirdi. Ayrıca adet dönemindeki sancıları azaltmak için de kullanılmaktadır. Kas ve kemik sağlığının iyileşmesini, korunmasını sağlayan aksöğüt kürü, vücutta uzun süre hareketsiz durma sonucunda oluşan asit oranının azalmasına etki etmektedir. Bel ve boyun ağrılarının giderilmesine etki ederken aynı zamanda romatoid sorunlara da iyi gelmektedir.

Bağışıklık sisteminde yer alan antikorların güçlenmesini sağlayan aksöğüt kürü ani ateşlenmeleri önler ve aynı zamanda terleme etkisi işe vücuttan toksin atılmasını sağlar. Ak söğüt kabuklarının kaynatılması ile elde edilen su tonik olarak kullanılabilir ve cilt sağlığının korunmasını sağlar. Akne, sivilce gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğu için kireçlenme gibi etkilerin giderilmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Aksöğüt Kürünün Yapılışı ve Tarifi

Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz aksöğüt kürünün tarifi oldukça basittir. Kurutulmuş yaklaşık 1 yemek kaşığı ak söğüt kabuğunun üzerinde 3 bardak su koyup kaynatınız. Sonrasında içerisinde 5 damla kadar limon sıkıp gün içerisinde bu kürü tüketebilirsiniz. 1 bardak tüketmek yeterli olacaktır.

Ak Söğüt Kürü Kullananlar ve Fiyatı

Hazır halde satılabilen bu doğal kür aynı zamanda evde de yapılabilmektedir. Aksöğüt kürü fiyatı da bu açıdan değişkenlik gösterse de çok pahalı değildir. Kullananlar genel olarak ağrıları gidermek için tercih ederler ve bu konuda oldukça olumlu sonuçlar almaktadırlar. Yapılan yorumlar incelendiğinde faydalı etkiler açıkça gözlemlenmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz